Powiat pajęczański chce być w Łódzkiem

poniedziałek, 29 lutego 2016
Rada Powiatu Pajęczańskiego jednogłośnie przyjęła stanowisko ws. integralności i nienaruszalności terytorialno-administracyjnej województwa łódzkiego. Rada wyraziła sprzeciw wobec wszelkich prób dokonania podziału i dezintegracji województwa.
 Uczestniczący w posiedzeniu marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień wyraził satysfakcję z takiego stanowiska, mając nadzieję, że jeszcze bardziej zjednoczy ono mieszkańców powiatu ze społecznością województwa: - Powinniśmy być razem i razem budować ten nasz wojewódzki dom dla 2,5 miliona jego mieszkańców! Jesteśmy w samym środku tego wspólnego procesu. Do roku 2020 dysponujemy środkami unijnymi w wysokości ponad 2,3 miliardów euro. Kontrakt Terytorialny dla naszego województwa to kolejne 26 miliardów złotych. Musimy je wykorzystać tak, żeby skorzystali wszyscy. W województwie nie ma „rubieży”, „kresów” czy „powiatów na marginesie”. To przecież nie cały kraj z ogromnymi odległościami, tylko bliskie sąsiedztwo. Z Pajęczna do Łodzi jest 96 km. To bliżej niż z Łodzi do Warszawy – powiedział.
Marszałek przed głosowaniem przypomniał, co województwo i powiat straciłyby w przypadku nowego podziału. – Przede wszystkim czas i pieniądze. Zmiana granic oznaczałaby konieczność renegocjacji z Komisją Europejską kwestii alokacji środków. Mniejszych niż teraz. Trzeba by zmieniać Strategię Rozwoju Województwa Łódzkiego, Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego, Program Zapobiegania Depopulacji, Regionalną Strategię Innowacyjności Województwa Łódzkiego. Prace nad tymi dokumentami trwały lata. W imię czego mielibyśmy zaczynać wszystko od nowa zamiast kontynuować to, co realizujemy z nadzieją, że plany powiodą się i uczynią nasze województwo jednym z wiodących w Polsce? – pytał radnych.
 Powiat pajęczański -  jak niewiele innych - doświadczył na sobie eksperymentów terytorialnych. Powstał w 1956 roku jako część ówczesnego województwa łódzkiego. Trzy lata później Pajęczno odzyskało status miasta, utracony w 1870 r. Kolejna reforma z 1975 r. rozdzieliła powiat między trzy województwa: częstochowskie, piotrkowskie i sieradzkie. W 1999 r. Ziemia Pajęczańska wróciła do województwa łódzkiego. 
Po sesji, wespół z władzami województwa i radnymi, marszałek Stępień podziwiał efekty realizacji  unijnego projektu „Poprawa dostępu do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych udzielanych przez SP ZOZ w Pajęcznie poprzez modernizację budynku przychodni w Pajęcznie wraz z dobudową windy oraz zakup i wymiana aparatury i sprzętu diagnostycznego”. Wartość projektu - dofinansowanego z RPO WŁ kwotą blisko 1 517 tys. zł - to ponad 4 880 tys. zł. Marszałek uczestniczył w uroczystym otwarciu pracowni rentgenowskiej.
W budynku pajęczańskiego ratusza marszałek spotkał się z przedstawicielami jednostek samorządowych, współtworzących powiat pajęczański. Dyskusja koncentrowała się przede wszystkim wokół problemów komunikacyjnych regionu – jakości dróg i możliwości kolejowego skomunikowania z resztą województwa. Wizytę w Pajęcznie zakończyła konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów. (m, mj, al)