Port w Karsznicach rośnie w oczach

środa, 17 maja 2023

Dobre wieści z Karsznic! Praca przy budowie portu multimodalnego wre, a termin zakończenia inwestycji zostanie dotrzymany. Dziś teren budowy odwiedził Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

- Byłem tutaj w lutym, po kilku miesiącach efekty widać gołym okiem – mówi marszałek. - Samorząd województwa łódzkiego od początku wspierał i wspiera tę inwestycję. Dlaczego? Bo nie chcemy marnować potencjału kolejowego Karsznic. Ten terminal korzystnie wpłynie na przyszłość miasta i powiatu. To także szansa rozwoju dla województwa. Jeszcze niedawno mało kto wierzył, że tę inwestycję w ogóle uda się zrealizować, ja jednak wierzyłem, że ten port powstanie.

Port multimodalny w Karsznicach w powiecie zduńskowolskim ma łączyć i obsługiwać przewozy kolejowe i drogowe oraz ich kombinacje. To oznacza nowe miejsca pracy i pobudzenie przedsiębiorczości w regionie.

Co konkretnie powstaje w Karsznicach? Przede wszystkim główna płyta przeładunkowa, tam staną hala napraw z częścią administracyjną, budynek dla kierowców i parkingi. Będą też oczywiście torowiska, zjazdy z drogi powiatowej i droga pożarowa.

Prace w Karsznicach trwają od sierpnia 2022 roku. Dziś zrealizowanych jest blisko 60% robót budowlanych.

- W budynku A, przeznaczonym dla kierowców, zakończono już wszystkie prace – informuje Hanna Jażdżyk, prezes PKP Cargo Terminale. - W budynku B, w hali napraw z częścią administracyjną, trwają właśnie prace wykończeniowe z białym montażem. Wykonawca przystępuje do wylewania posadzki i robót wykończeniowych. Wiata nad strefą wjazdową została wykonana w całości, pozostały jedynie drobne prace wykończeniowe.

W sektorze płyty terminala, parkingu oraz dróg dojazdowych i chodników, wykonano już warstwy konstrukcyjne. Rozpoczęto wylewanie betonowej płyty terminala. Poza tym zakończono układanie sieci teletechnicznych, wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z przyłączami. Trwają także prace przy układaniu ostatnich warstw nawierzchni, oświetlenia terenu, monitoringu wizyjnego, układania torów i instalacji SRK.

Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem, a to oznacza, że uruchomienie terminala nastąpi w planowanym terminie, czyli w październiku 2023 r.

 

as

fot. Tomasz Grala/Dawid Przybylak