Porozmawiali w powiecie zduńskowolskim

czwartek, 31 sierpnia 2023

Przebudowa drogi wojewódzkiej 482, budowa portu multimodalnego w Karsznicach, remont Miejskiej Biblioteki Publicznej, elektryczne autobusy i więcej zielonych miejsc – do wszystkich tych ważnych dla powiatu zduńskowolskiego inwestycji swoją cegiełkę dorzucił samorząd województwa łódzkiego. O tym, ale też o planach na przyszłość marszałek Grzegorz Schreiber rozmawiał dziś z mieszkańcami w gminie Zapolice.

Tym razem cykl „Porozmawiajmy w Łódzkiem” zawitał do powiatu zduńskowolskiego, konkretnie do gminy Zapolice, czyli jednego z beneficjantów programów Urzędu Marszałkowskiego „Sołectwo na plus”. Skorzystają z niego aż 3 miejscowości z tego terenu. W Beleniu powstanie kącik do gier i rekreacji, Holendry kupią traktorek do trawy, a mieszkańcy Rembieszowa Kolonii, którzy otrzymali również duży grant, czyli 100 tys. z programu „Infrastruktura sołecka na plus” będą mieli nową świetlicę i garaż.

- Ta część województwa jest mi szczególnie bliska. Zawsze kiedy do Was przyjeżdżam, jest mi cieplej na sercu, bo jestem w moim ukochanym powiecie. Na początku kadencji w 2018 roku powiedzieliśmy, że to my będziemy do Was jeździć, a nie odwrotnie - mówił dziś w OSP Paprotnia marszałek Schreiber. - Chcę Wam dzisiaj opowiedzieć o dużych, infrastrukturalnych inwestycjach, jak remont drogi wojewódzkiej 482 czy budowa portu multimodalnego w Karsznicach, który już za chwilę zostanie uruchomiony i ma rozruszać inwestycyjnie ten region. Ale chcę Wam również powiedzieć, że oprócz tych dużych działań są również te drobne, skierowane specjalnie do małych społeczności - do strażaków, sołectw, wkrótce także do kół gospodyń wiejskich. Te drobne działania są po to, żeby integrować lokalne społeczności.

Podczas spotkania marszałek rozdał tradycyjnie granty sołeckie i symboliczne czeki z dotacjami dla jednostek OSP. Warto wspomnieć, że wsparcie dla tych ostatnich, czyli strażaków ochotników, to tylko w 2023 roku ponad 116 tys. zł, m.in. na remont strażnicy, ale też na nowe hełmy, węże i inne niezbędne sprzęty, skorzystała m.in. jednostka OSP w Paprotni, gdzie odbyło się czwartkowe spotkanie z marszałkiem.

Drugą częścią spotkania był piknik, podczas którego nie zabrakło atrakcji dla dzieci, były dmuchańce, wata cukrowa, gry i zabawy. Dorośli relaksowali się przy grillu.

 

as

fot. Tomasz Grala