Porozmawiajmy w Łódzkiem w powiecie wieruszowskim

sobota, 11 czerwca 2022

Unijne dotacje oraz rozliczenia projektów finansowanych z europejskich funduszy przekazywanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, granty i programy społeczne przygotowane przez samorząd województwa były wiodącymi tematami kolejnego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”.

Tym razem Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego spotkał się z mieszkańcami, samorządowcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych z powiatu wieruszowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki Sokolnikach.

Zachęcając samorządowców do korzystania z konkursów na unijne dofinansowania, Grzegorz Schreiber przypomniał, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej województwo łódzkie otrzymało ponad 2,7 miliarda złotych, czyli zdecydowanie więcej niż w poprzedniej perspektywie.

- Czeka nas jednak okres intensywnej pracy. Pamiętajmy, że ta perspektywa obejmuje lata 21-27. A mamy już rok 2022. Dlatego warto już mieć pomysły i projekty, bo czeka nas ogromne wyzwanie, aby te pieniądze dobrze zagospodarować, żeby dobrze posłużyły mieszkańcom naszego regionu.

Ważnym tematem cyklu spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem” jest tzw. uchwała antysmogowa.

- To przede wszystkim kwestia tych nieszczęsnych, starych pieców, które trzeba wymieniać – mówił Grzegorz Schreiber. – Moim zdaniem, to temat, który musi uwzględniać  możliwości naszych mieszkańców. Moi poprzednicy ustalili, że datą graniczną na wymianę pieców jest koniec tego roku. Ja wyłożyłem do konsultacji projekt uchwały przedłużającej ten termin o dwa lata. Po to, aby dać szansę mieszkańcom, którzy mają z tym kłopot właśnie z uwagi na ograniczone możliwości finansowe.

Jak dodał marszałek ważną przesłanką jest także wybuch wojny w Ukrainie.

- To dodatkowe utrudnienie w decyzji, jakie źródło ogrzewania wybrać. Przed wojną to było oczywiste: gaz. Ale teraz ta decyzja nie jest już taka oczywista. Moje pytanie do państwa brzmiało, czy, tak jak ja, jesteście za odroczeniem terminu wymiany pieców. Dostałem mnóstwo uwag i w zdecydowanej większości są to opinie pozytywne dla naszej propozycji. Oczywiście nie ma żadnej przeszkody, aby wymieniać piece wcześniej - tłumaczył Grzegorz Schreiber..

Marszałek przypomniał także o Łódzkim Stowarzyszeniu Samorządowym „PomagaMY”, powołanym po to, aby gminy i powiaty z naszego regionu mogły wspierać się finansowo w likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych. Stowarzyszenie zostało zainicjowane przez samorząd województwa jako jedno z dwóch w kraju. Jest w nim już 41 samorządów, zgłaszają się kolejne.

- Zachęcam, aby państwo się przyłączali. Im będzie nas więcej, tym większa będzie pula środków do zagospodarowania i tym skuteczniej będziemy mogli się w wspierać w trudnych sytuacjach – mówił Grzegorz Schreiber.

Spotkanie było także okazją, aby porozmawiać o programach, a także o dotacjach na kulturę, zabytki czy sport oraz o innych projektach przygotowanych przez samorząd województwa łódzkiego. W trakcie spotkania marszałek wręczył przedstawicielom gmin, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z powiatu wieruszowskiego symboliczne czeki z dotacjami, między innymi na renowację zabytków czy infrastrukturę sportową. Odebrali je:

- Parafia Rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia NMP w Wieruszowie – na prace konserwatorskie XIX-wiecznego prospektu organowego z kościoła cmentarnego pw. św. Rocha w Kuźnicy Skakawskiej  - 73.900 zł.

- Gmina Sokolniki – na doposażenie boiska piłkarskiego w Walichnowach - 70 tys. zł.

- Gmina Lututów – na modernizację boiska szkolnego wraz z urządzeniem strefy rekreacji w Swobodzie - 75 tys. zł.

- Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Radostów – na wycieczkę do uniejowskich term - 8.750 zł.

- Koło Gospodyń Wiejskich w Parcicach - na projekt W zdrowym ciele zdrowy duch - aktywizacja mieszkańców gminy Czastary - 40 tys. zł.

AA/fot. Sebastian Sołtyszewski