„Porozmawiajmy w Łódzkiem" - spotkanie w Żarnowie

piątek, 27 maja 2022

Żarnów w powiecie opoczyńskim był w piątek (27 maja) kolejnym przystankiem cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Wicemarszałek Zbigniew Ziemba spotkał się z mieszkańcami, przedstawicielami lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych. Tematami były nowości w ofercie Urzędu Marszałkowskiego, Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2027 i kwestia pomocy dla obywateli Ukrainy.

- Cykl spotkań porozmawiajmy w Łódzkiem to pomysł zainicjowany już wiosną 2020 r. – powiedział wicemarszałek Ziemba. -  Oczywiście pandemia nas spowolniła, uniemożliwiła bezpośrednie kontakty, ale dziś wracamy. Abyśmy mogli realizować wizję województwa niezbędna jest współpraca. Dziś w Dniu Samorządowca, myślę, że wszyscy mamy świadomość, że ten duch samorządu, który jest niewątpliwym potencjałem  mieszkańców naszego regionu, przekłada się na służbę dla lokalnej społeczności.  Urząd Marszałkowski, który na co dzień jest oddalony o kilkadziesiąt kilometrów i półtorej godziny jazdy do Łodzi, jest dzisiaj tutaj z Państwem, ponieważ chcemy razem pracować na rzecz rozwoju regiou, ponieważ wiemy, że przed nami są nowe wyzwania.

Wraz z wicemarszałkiem przyjechała grupa ekspertów, którzy informowali o nowościach w ofercie Urzędu Marszałkowskiego i Funduszach Europejskich dla Łódzkiego 2027. Jak poinformował Jacek Kazimierski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWŁ w nowym rozdaniu alokacja  dla naszego województwa wyniesie 2,636 mld euro, co jest kwotą o ok.354 mln euro wyższą od tej, którą  dysponowaliśmy w kończącej się już unijnej perspektywie.

To była nie jedyna dobra informacja przekazana tego dnia. Jeszcze w tym roku zostanie uruchomionych 20 połączeń kolejowych na linii Opoczno-Łódź. Jak poinformował Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, pociągi na ten cel zostały już zakupione. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy Opoczna, ale i inni mieszkańcy powiatu, bo połączenia zostaną skumulowane na jednym bilecie z funkcjonującymi na tym terenie połączeniami autobusowymi.

Spotkanie było okazją do wręczenia symbolicznych czeków. Dzięki programowi ratowania zabytków swoje oblicze zmienią: zespół klasztornego o.o Filipinów (Studzianna Poświętne), kościół p. Przemienienia Pańskiego i św. Michała Archanioła (Paradyż), kościół parafialny pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja Biskupa. (Błogie Szlacheckie), Zespół Pałacowy (Białaczów). Natomiast wsparcie na rozwój infrastruktury sportowej otrzymały: Starostwo Powiatowe w Opocznie – na remont sali gimnastycznej przy I LO, Gmina Mniszków – na modernizację boiska w Bukowcu, Gmina Paradyż – na budowę boiska do piłki nożnej przy SP w Wójcinie, Gmina Poświętne na budowę zjeżdżalni z igielitu w Studziannie. Ponadto ta ostatnia gmina dzięki dotacji Województwa Łódzkiego będzie mogła również rozbudować przystań kajakową w Kozłowcu i zbudować nową w Mysiakowcu.

Czeki powędrowały również do lokalnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń: Ludowy Klub Kajakowy Drzewica otrzymał środki na organizację: Ogólnopolskich zawodów w slalomie kajakowym i Kajakiem w Łódzkie, Fundacja Aktywnego Kształcenia i Rekreacji Salix na organizację Słupeckiego Dnia Dziecka i Rodzinnego festynu sportowo-rekreacyjnego, a Towarzystwo Przyjaciół Wąglan - na konkurs poezji. Ponadto Stowarzyszenie Kultura Ludowa Regionu Opoczyńskiego otrzymało dofinansowanie na prezentację multimedialną - „Wirtualny spacer w powiecie opoczyńskim”, a Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju Regionu na wydanie książki „Filmowe Poświętne we wspomnieniach mieszkańców”.

Następnie Zbigniew Ziemba spotkał się z mieszkańcami na Pikniku Województwa Łódzkiego zorganizowanym na placu przy ul. Targowej i Koneckiej. Tradycyjnie wicemarszałek wręczył nagrody Kołom Gospodyń Wiejskich za przygotowanie najlepszego poczęstunku. Palmę pierwszeństwa przyznano KGW „Pod Diablą Górą w Klewie”.

(dark), fot. S. Sołtyszewski