DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

TERMIN SKŁADANIA SPRAWOZDAŃ BDO DO DNIA 31 PAŹDZIERNIKA 2020 R.!

środa, 23 wrzesień 2020 16:26

Porozmawiajmy w Łódzkiem – Radomsko i Sieradz

Kolejnymi przystankami na trasie cyklu spotkań marszałka Grzegorza Schreibera oraz dyrektorów departamentów Urzędu Marszałkowskiego i jednostek podległych samorządowi województwa były powiaty radomszczański i sieradzki.

Spotkania z samorządowcami, reprezentantami organizacji samorządowych i mieszkańcami odbyły się w środę (23 września) w siedzibach starostw powiatowych w Radomsku i Sieradzu. Wśród gości byli też poseł Anna Milczanowska oraz beneficjenci ostatnich programów realizowanych przez Urząd. - Przyjeżdżamy do państwa, żeby powiedzieć, że można z nami znakomicie współpracować i to nie tylko z poziomu samorządów, ale także z poziomu organizacji pozarządowych, jednostek różnego rodzaju, przedsiębiorców i oczywiście mieszkańców – podkreślał na wstępie marszałek Grzegorz Schreiber.

Marszałek zaznaczał, że województwo łódzkie jest u progu projektowania zadań na najbliższe lata na różnych poziomach. Przede wszystkim wskazywał na tworzoną Strategię Województwa Łódzkiego. – Jej projekt był już z państwem konsultowany, ale mam wrażenie, że odbywaliśmy konsultacje w nie najlepszym momencie – mówił marszałek Grzegorz Schreiber przywołując nadzwyczajną sytuację związaną z koronawirusem. – Zależało mi, żeby konsultacje dotyczące strategii odbywać właśnie w taki sposób – bezpośrednio z wami. Mimo że formalna część konsultacji jest zakończona, to nad tekstem cały czas pracujemy – dodał marszałek i zauważył, że na ostatniej sesji Sejmiku Województwa poprosił radnych o przedłużenie konsultacji do marca przyszłego roku.

Wydłużenie terminu na sporządzenie strategii było ważne również dlatego, że nie ma jeszcze ostatecznych ustaleń dotyczących nowego okresu programowania unijnego. - Żeby dobrze zbudować Strategię, muszę wiedzieć, jak ta nowa perspektywa będzie wyglądać – mówił marszałek. – Mam sygnały, że dialog pomiędzy rządem a Komisją Europejską zakończy się w granicach listopad, grudnia.

Marszałek zwracał się też do samorządowców, żeby o strategii rozmawiali na swoim terenie. - Zakładam, że porozmawiacie ze swoimi mieszkańcami, żeby dowiedzieć się o ich pomysłach, co jest warte, żeby w tej strategii umieścić. Do marca mamy czas, żeby sporządzić projekt strategii, który będzie korzystny dla województwa – mówił Grzegorz Schreiber.

Zanim dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego i jednostek podległych samorządowi województwa przedstawili propozycje konkursów, grantów, programów i dotacji przewidzianych dla samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i innych podmiotów oraz skierowanych bezpośrednio do mieszkańców, marszałek odniósł się do inwestycji realizowanych w powiatach.

Tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego przez ostatnie dwa lata na teren pow. radomszczańskiego trafiło z poziomu województwa 28 mln zł; kolejnych 6 mln zł zostało zainwestowane jako Program Rozwoju Obszarów Wiejskich; blisko 7 mln zł to wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego głównie na szkolenie zawodowe; w ramach tarczy antykryzysowej w związku z Covid-19 z Wojewódzkich Urzędów Pracy trafiło do zainteresowanych 60 mln zł. W pow. sieradzkim było to: 22 mln zł w ramach RPO; prawie 6 mln zł z PROW; 14 mln zł na projekty z EFS; 46 mln zł z tarczy antykryzysowej WUP w związku z Covid-19.

Spotkania w obu powiatach były też okazją do wręczenia dofinansowań na ochronę zabytków województwa łódzkiego. Przypomnijmy, że Sejmik Województwa rozdysponował w ostatnim czasie dodatkowy milion złotych na ten cel zwiększając tegoroczną pulę do 5 mln zł.

Czeki otrzymali reprezentanci beneficjentów: w Radomsku - proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Rzejowicach w gminie Kodrąb na remont kościoła z początku XVIII wieku; w Sieradzu – parafia pw. św. Anny w Chojnem na wykonanie badań konserwatorskich wnętrza kościoła z XVI wieku.

W Radomsku marszałek odniósł się również do powstawania w powiecie nowych połączeń autobusowych dzięki możliwościom, jakie dał samorządom rząd Mateusza Morawieckiego. Realizowane są tutaj trzy takie połączenia z inicjatywy samorządu województwa: w kierunku Piotrkowa, Bełchatowa i Pajęczna. W powiecie sieradzkim jest to pięć linii skomunikowanych z Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

aa, bg, jg/fot. Adam Staśkiewicz

Polecane

Andrzej Słowik- legendarny przywódca łódzkiej Solidarności został Honorowym Obywatelem Województwa Łódzkiego.  Odbyła się  XXI sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Obradowano zdalnie.

Andrzej Słowik- legendarny przywódca łódzkiej Solidarności został Honorowym…

27-10-2020

To były pierwsze obrady online w historii łódzkiego sejmiku. Decyzję...

Czytaj więcej
Zapraszamy na Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju Łódzkie 2020

Zapraszamy na Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju Łódzkie…

27-10-2020

Województwo Łódzkie organizuje wydarzenie gospodarcze łączące ekologię oraz tradycyjne rolnictwo...

Czytaj więcej

XXI sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego

26-10-2020

Uwaga: ze względu na trwające obrady komisji sejmiku, sesja  rozpocznie...

Czytaj więcej
Budżet Obywatelski „ŁÓDZKIE NA PLUS 2021” - rozstrzygnięcie

Budżet Obywatelski „ŁÓDZKIE NA PLUS 2021” - rozstrzygnięcie

20-10-2020

Nowe boisko wielofunkcyjne, szlak rowerowy, a nawet oaza zieleni powstaną...

Czytaj więcej
Jubileusz Spalskiego Parku Krajobrazowego

Jubileusz Spalskiego Parku Krajobrazowego

15-10-2020

Spalski Park Krajobrazowy - jeden z siedmiu należących do Zespołu...

Czytaj więcej
O przestrzeganiu prawa pracy i zdrowiu mieszkańców na WRDS

O przestrzeganiu prawa pracy i zdrowiu mieszkańców na…

15-10-2020

Ocena przestrzegania prawa pracy w regionie łódzkim oraz ochrona zdrowia...

Czytaj więcej
Film ,, Zielone korytarze” na międzynarodowym konkursie

Film ,, Zielone korytarze” na międzynarodowym konkursie

12-10-2020

Film w reżyserii Łukasza Dębskiego zatytułowany  „Zielone korytarze” zakwalifikowany został...

Czytaj więcej
Geoportal Województwa Łódzkiego w nowej odsłonie

Geoportal Województwa Łódzkiego w nowej odsłonie

12-10-2020

Jest bardziej przyjazny użytkownikowi, prostszy w obsłudze i precyzuje dane...

Czytaj więcej
Porozmawiajmy w Łódzkiem - powiat zgierski i poddębicki

Porozmawiajmy w Łódzkiem - powiat zgierski i poddębicki

07-10-2020

- Tramwaj i usunięcie śmieci – to największe problemy Zgierza...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl