Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Pierwszy na świecie program nurkowania dla osób z niepełnosprawnościami odbywa się w Łódzkiem

wtorek, 13 maja 2025

Pierwszy na świecie program nurkowania dla osób z niepełnosprawnościami, hipoterapia, logopedia i zajęcia z fizjoterapeutą. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na nowatorskie terapie i zajęcia.

Spółdzielnia Socjalna Restart z Łodzi prowadzi innowacyjny projekt rehabilitacyjno-edukacyjny. Najważniejsze nie jest tutaj samo nurkowanie, ale kształcenie konkretnych kompetencji, które pomagają w codziennym życiu i pracy zawodowej. To wyciszenie emocji, budowanie zespołu, troska o partnera oraz dbałość o bezpieczeństwo i powierzony sprzęt.

-To pierwszy w skali światowej program nurkowania dla osób z niepełnosprawnościami. Prowadzimy zajęcia nurkowe w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej w Łodzi. Każda lekcja zaczyna się od teorii,  podczas której korzystamy z podręcznika napisanego dla osób z niepełnosprawnościami. Przed wejściem do wody dokładnie omawiamy zadania, które będziemy wykonywać na basenie – zaznacza Dominik Murawa, prezes Spółdzielni Socjalnej Restart. - Zapoznajemy osoby niepełnosprawne ze sprzętem do nurkowania. Mówimy o tym jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i sprzętu na powierzchni oraz w basenie, jak bezpiecznie oddychać pod wodą, jak zanurzać się, wynurzać i opanować wszystkie techniki związane z nurkowaniem.

Projekt realizowany jest przy współpracy ze Szkołą Nurkową przy Centrum Nurkowym Dive Hub w Łodzi,  którego instruktorzy pomagają przy zajęciach. W lekcjach biorą udział również nurkowie wspomagający i wolontariusze. W każdej grupie jest po sześć osób z niepełnosprawnościami, którym asystuje trzech nurków i trzech wolontariuszy.

– Nurkowanie to jest bardzo partnerski sport: zawsze nurkuje się we dwie osoby, nigdy pojedynczo. Dlatego ważne jest to, żeby każda osoba z niepełnosprawnością miała swojego partnera nurkowego, z którym jest na zajęciach, który pomaga  w wykonywaniu ćwiczeń, ale też zwraca na nią uwagę i opiekuje się nią - zaznacza Dominik Murawa.-. Cały projekt jest bardzo ciekawy ze względu na to, że osoby z niepełnosprawnościami nabierają nowych kompetencji, których nie nabrałyby bez nurkowania. Stają się pewne siebie, opiekują się bardziej swoimi współpracownikami i osobami, z którymi wykonują zadania. Uczą się nowych rzeczy. Nurkowanie to jest dosyć elitarny sport. A my pokazujemy, że nawet osoby z dość znaczną niepełnosprawnością po serii zajęć potrafią samodzielnie nabyć kompetencje umożliwiające poruszanie się pod wodą w pełnym zestawie nurkowym. To też nauka komunikacji pod wodą, bezpieczeństwa, pracy w zespole,  partnerstwa nurkowego, kontroli nad sprzętem nurkowym i technik poruszania się w wodzie w zestawie nurkowym. Jest to rehabilitacja zarówno fizyczna jak i psychiczna. Kontakt z wodą wycisza, pozwala na uspokojenie, przebywanie w innym środowisku, z dala od wszelkich bodźców.

Zajęcia nurkowania dla osób z niepełnosprawnościami zostały dofinansowane z budżetu samorządu województwa łódzkiego. Wartość dotacji to ponad 30 tys. zł. Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi rozstrzygnęło właśnie dwa konkursu dotyczące wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Z budżetu województwa łódzkiego oraz budżetu obywatelskiego przeznaczonych zostało na ten cel 360 tys. zł. Wszystkie ćwiczenia, warsztaty i aktywności to budowanie wiary w siebie, odzyskiwanie niezależności i przywracanie sensu codzienności. Oprócz zajęć z nurkowania na osoby z niepełnosprawnościami czeka m.in. hipoterapia, logopedia i zajęcia z fizjoterapeutą.

Fundacja Osób Społecznie Aktywnych F.O.S.A. z gminy Aleksandrów Łódzki w powiecie zgierskim zorganizuje Festiwal Pomysłów Twórczych "Razem Lepiej". W programie są warsztaty artystyczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z województwa łódzkiego. Wybrany zostanie najciekawszy występ artystyczny i strój. Uczestnicy będą mogli także sprawdzić się na torze przeszkód, który należy pokonać w jak najkrótszym czasie.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób  z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu zorganizuje rehabilitację dla 45 dzieci w wieku od 0 do 16 lat ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Fundacja Pamałka – Pomagamy z gminy Bełchatów zaprosi dorosłych z niepełnosprawnościami na indywidualne zajęcia, które  pozwolą na nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego i niezależnego funkcjonowania.

Stowarzyszenie Rodzin Dzieci i Osób Niepełnosprawnych z gminy Tomaszów Mazowiecki zorganizuje zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapeutyczne oraz masaże. Będzie zachęcać do codziennej gimnastyki i odzyskiwania sprawności.

Stowarzyszenie Rehabilitacyjno – Edukacyjne "Karino" z gminy Łowicz przeprowadzi 384 zajęcia hipoterapii dla 32 osób niepełnosprawnych. Każde spotkanie będzie indywidualne. Hipoterapia, to rehabilitacja z udziałem koni, Zajęcia mają pomóc w samodzielnym i niezależnym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami oraz w ich włączaniu do życia w społeczeństwie.

Stowarzyszenie „Stacja Autyzm” z gminy Kutno oraz Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna Dłoń” z gminy Drzewica w powiecie opoczyńskim zaproszą na zajęcia rehabilitacyjne. Natomiast Stowarzyszenie Integracyjne  „Klub Otwartych Serc" z gminy Wieruszów zorganizuje imprezę integracyjną.

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Naszym Dzieciom z Brzezin przeprowadzi indywidualną rehabilitację dla 54 mieszkańców powiatu brzezińskiego. To będą zarówno dorośli, jaki i dzieci i młodzież. Zaprosi także na wykłady z terapii logopedycznej, prawidłowej postawy ciała, diagnozy oraz terapii autyzmu i Aspergera.

Dzięki tym wszystkim projektom osoby z niepełnosprawnościami z naszego regiony mogą liczyć na realną pomoc i wsparcie. Za każdą terapią, rehabilitacją ,za każdą godziną wsparcia kryje się historia człowieka, który się nie poddał. A dzięki działaniom samorządu – nie musi walczyć sam.

 

AK