Pamiętajmy o dzieciach z Przemysłowej

środa, 18 stycznia 2023

Wyniszczały ich głód, choroby i nadmierny wysiłek. Mowa o polskich dzieciach niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi. Dziś (18 stycznia) w 78. rocznicę zakończenia jego funkcjonowania pod pomnikiem Martyrologii Dzieci Polskich odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ofiar.

W obchodach wzięli udział m.in. wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i wicemarszałek Piotr Adamczyk.

- Jesteśmy zobowiązani, żeby upamiętnić ofiary. Pamięć o tych zbrodniach musi trwać w kolejnych pokoleniach właśnie po to, żeby nie dopuścić do podobnych sytuacji w przyszłości – powiedział wicemarszałek Adamczyk.

Obóz został utworzony przez okupacyjne władze niemieckie 1 grudnia 1942 r. na wyodrębnionym Litzmannstadt Ghetto z wejściem od ul. Przemysłowej. Panujące w obozie epidemie, kary cielesne i głodowe wyżywienie doprowadzały do śmierci dzieci. W obliczu m.in. zacierania przez Niemców dowodów zbrodni nie udało się dotąd określić dokładnej liczby dzieci, które przeszły obóz, ani liczby ofiar. Według ostatnich ustaleń obóz pochłonął niemal 200 ofiar śmiertelnych, a w sumie przetrzymywano w nim od 2 do 3 tysięcy dzieci.

W ramach obchodów zakończenia funkcjonowania obozu, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zaplanowano wykład dr Andrzeja Janickiego „Niezwykła Polska Rodzina. Losy Gertrudy Nowak – dziecka z obozu na Przemysłowej”.

(dark), fot. T. Grala