Otwieramy się! Zapraszamy! – mówią dyrektorzy placówek kulturalnych

czwartek, 11 luty 2021 14:59

Teatry, opery, filharmonie i kina od piątku ponownie zostaną otwarte dla publiczności.
Na 12 lutego wznowienie działalności planują Teatr Wielki i Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Filharmonia Łódzka im. A Rubinsteina, a także kina Szpulka i Perspektywa Łódzkiego Domu Kultury. Instytucje prowadzone przez Samorząd Województwa Łódzkiego.

- Ruszamy w weekend i zapraszamy na 12, 13 i 14 lutego - mówi Marcin Hycnar, dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi. – Na ten walentynkowy weekend proponujemy spektakl zatytułowany „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Jest to komedia w znakomitej obsadzie. Pomimo upływu przeszło stu lat – tekst jest wciąż aktualny i podejmuje istotny temat kondycji współczesnej rodziny – dodaje dyrektor Marcin Hycnar.

Dyrektor Teatru Jaracza informuje, że połowa z przygotowanych biletów została już wykupiona lub zarezerwowana.

Premier Mateusz Morawiecki informując o luzowaniu obostrzeń zaznaczył, że zostają one wprowadzone warunkowo i na dwa tygodnie. Wszystkie placówki kulturalne, które będą chciały otworzyć się dla publiczność muszą przestrzegać wyznaczonego reżimu sanitarnego, a więc: dystans, dezynfekcja rąk i maseczki.

Dla każdej placówki kulturalnej wyznaczony został limit do 50 proc. wypełnienia widowni, dlatego też spektakle w Teatrze im. Jaracza będą grane dla 155 widzów. Duża sala liczy tu 440 miejsc.

- Nikt się nie spodziewał, że będziemy mogli otworzyć się już 12 lutego. Zdziwiło nas, że od razu na 50 procent limitu miejsc. Myśleliśmy, że pomalutku będziemy wracać do frekwencji. Tak naprawdę cały czas byliśmy gotowi otworzyć się w każdej chwili. Podjęliśmy też decyzję, że  będziemy chcieli grać spektakle kameralne – mówi dyrektor Marcin Hycnar.

Swoją ofertę kulturalną przygotowały także pozostałe placówki, które nadzoruje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Teatr Wielki w Łodzi, zaprasza w niedzielę, 14 lutego na godzinę 18.00 na spektakl NABUCCO. Monumentalne dzieło mistrza Verdiego w ponadczasowej inscenizacji z 1987 r. będzie pierwszym w tym roku spektaklem z udziałem publiczności, dla której przygotowano 500 miejsc.

Filharmonia Łódzka natomiast, na piątek 12 lutego, przygotowała Walentynkowy Koncert Symfoniczny „Z Paryża do Hollywood”.
Koncert rozpocznie się o godzinie 18.55. Dla zainteresowanych tym wydarzeniem, mieszkańców regionu łódzkiego przygotowano około 300 miejsc. Koncert będzie można obejrzeć też na żywo w Internecie.

- To dla nas nowa sytuacja i staramy się do niej dostosować. Jesteśmy elastyczni przy podejmowaniu decyzji - mówi Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej. – Wracamy z koncertami, w których mogą uczestniczyć widzowie, ale nie rezygnujemy z wydarzeń on-line, bo mamy świadomość, że słucha nas bardzo dużo osób spoza Łodzi – dodaje dyrektor Tomasz Bęben.

Z przygotowanych 300 biletów sprzedanych zostało już 141, a 60 miejsc zostało zarezerwowanych.

- Jestem niezwykle zaskoczony, nie spodziewałem się takiego zainteresowania. Chcę zaznaczyć, że zagramy dla każdego słuchacza. Każde wyklaskane brawa to wielki sens wysiłku dla artysty. Jest to sens naszej pracy – podsumowuje dyrektor łódzkiej Filharmonii.

Kina Szpulka i Perspektywa Łódzkiego Domu Kultury również zapraszają od 12 lutego. W repertuarze Szpulki są lżejsze, komercyjne propozycje. Perspektywa to ambitne kino europejski i polskie. Przygotowywany jest również poranny program dla dzieci "Kino Bambino". Kino powraca z nowym wyposażeniem. Po modernizacji przeprowadzonej jesienią w małej sali pojawił się nowoczesny sprzęt kinowy: projektor cyfrowy o rozdzielczości 2K, przystosowany do niego ekran oraz nagłośnienie Dolby Digital 5.1, zapewniające wysoką jakość i moc dźwięku. Wnętrze kina odświeżono i pomalowano. Środki na wyposażenie pozyskano z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Łódzki Dom Kultury pamięta również o seniorach oferując we wtorki bilet do kina za 10 zł.

Do pierwszego weekendu z wydarzeniami stacjonarnymi przygotowują się także Muzeum Sztuki w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. J. Piłsudskiego.

Przypominamy, że placówki muzealne zapraszają już od 1 lutego.

Pełny program każdej z wymienionych instytucji kultury można znaleźć na ich stronach internetowych.

bg.