Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Oto przyszłość polskiego teatru i filmu

niedziela, 18 maja 2025

Podczas gali w Teatrze Nowym w Łodzi poznaliśmy laureatów 43. Festiwalu Szkół Teatralnych, jednego z najstarszych konkursów aktorskich w Polsce. Patronat honorowy nad festiwalem objęła między innymi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Za nami tydzień młodego teatru. Szesnaście spektakli dyplomowych, przygotowanych przez studentów sześciu uczelni teatralnych, na deskach pięciu łódzkich teatrów. Widzowie i jurorzy obejrzeli przedstawienia przygotowane przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz jej filie we Wrocławiu i Bytomiu, Akademii Teatralnej w Warszawie i jej filię w Białymstoku oraz oczywiście gospodarza festiwalu Szkołę Filmową w Łodzi. Młodzi aktorzy grali na scenach Teatru Nowego, Teatru Studyjnego, Teatr im. Stefana Jaracza, Teatru Lalek Arlekin oraz w Szkole Filmowej. Spektakle oceniło jury w składzie: Roma Gąsiorowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, Kalina Zalewska, autorka recenzji i szkiców o teatrze, Piotr Kruszczyński, reżyser, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu, Adrian Panek, reżyser i scenarzysta, twórca teledysków i reklam, autor między innymi filmów „Kolory zła. Czerwień” i „Simona Kossak” oraz Eliza Kujan z Departamentu Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grand Prix festiwalu zdobył zespół Akademii Teatralnej w Warszawie za spektakl „Mewa”. Nagrodę specjalną otrzymał zespół AST Kraków – filia Wrocław za spektakl „Pakujemy manatki”.

Pierwsza nagroda aktorska trafiła w ręce Agnieszki Rajdy z AT Warszawa za rolę Matki w spektaklu „Ojciec”. Drugą nagrodę aktorską zdobył Mikołaj Łukasiewicz z AT Warszawa za rolę Rzeźby i Biskupa w spektaklu „Ojciec”. Trzecią nagrodę jury przyznało Michalinie Dworzaczek ze Szkoły Filmowej w Łodzi za role w spektaklach „Miejsce na ziemi” oraz „Kopciuch”.

Równorzędne wyróżnienia otrzymało dziesięcioro młodych aktorów, wśród których znaleźli się Magdalena Sękiewicz, zdobywczyni także nagrody dziennikarzy, oraz Maciej Bisiorek ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

Nagrodę studia Opus Film dla aktorki i aktora, których chcielibyśmy widzieć na dużym ekranie, zdobyli Joanna Maria Karcz z AST Kraków oraz Mateusz Rozwadowski z PWSFTviT w Łodzi. Nagroda im. Zbigniewa Zapasiewicza „Zapasowa Maska" powędrowała do Mateusza Guzowskiego oraz Olgi Matuszek z AST Kraków. Nagrodą im. Jana Machulskiego „Bądź Orłem, Nie Zniżaj Lotów” uhonorowane zostały dwie młode aktorki łódzkiej szkoły - Klaudia Kuźmińska i Julia Wojnowska.

Nagrody Związku Aktorów Scen Polskich: Agnieszka Rajda z AT Warszawa, Marcin Jastrzębski z AST Kraków – filia Wrocław, Filip Zaręba z AST Kraków, Zuzanna Meyer z AST Kraków - filia w Bytomiu.

Nagrodę Publiczności dla Najbardziej Elektryzujących Aktorki i Aktora zdobyli Agnieszka Rajda i Mikołaj Łukasiewicz z AT Warszawa.

Nagrodę TV TOYA Za Wrażenia Audialne odebrał zespół PWSFTviT w Łodzi za spektakl „Kopciuch”.

Po raz pierwszy została przyznana Nagroda im. Jadwigi Barańskiej, słynnej aktorki, niezapomnianej Barbary Niechcic w filmie „Noce i dnie”. Otrzymała ją Sara Kociołek z AST Kraków za rolę Elżbiety oraz Kobiety ze szkła w spektaklu ,,Frankenstein show".

Festiwal Szkół Teatralnych jest najstarszym i najważniejszym w Polsce przeglądem spektakli dyplomowych, które przygotowują studenci państwowych szkół teatralnych. Jego pomysłodawcą był Jan Machulski. Wśród dotychczasowych laureatów są cenieni dziś aktorzy, m.in. Kinga Preis, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Michał Żebrowski, Borys Szyc. Dla studentów szkół teatralnych to najczęściej pierwsza okazja do konfrontacji z profesjonalną sceną, krytyką, publicznością. To także szansa na dobre wejście w zawodowe życie, bo dyplomowym kreacjom przyglądają się krytycy, dyrektorzy teatrów, reżyserzy.

aa/fot. pm