O środkach europejskich i projektach społecznych na spotkaniu w Lutomiersku

piątek, 6 maja 2022

Rozliczenia unijnych projektów, granty oraz inwestycje i programy społeczne były tematem kolejnego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Tym razem marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber spotkał się z mieszkańcami, samorządowcami oraz przedstawicielami lokalnej społeczności, w Lutomiersku w powiecie pabianickim.

Spotkanie, które odbyło się w piątek, 6 maja w Gminnym Ośrodku Kultury było doskonałą okazją, by porozmawiać o unijnych programach, a także o grantach sołeckich, dotacjach na kulturę, zabytki czy sport oraz o innych projektach przygotowanych przez Samorząd Województwa Łódzkiego z myślą o mieszkańcach naszego regionu. Marszałek przypomniał wszystkim beneficjentom unijnych dotacji na projekty, które są jeszcze w realizacji, by pamiętali o ich terminowym rozliczeniu.

- Jak mówimy o Funduszach Europejskich to wszyscy doświadczeni samorządowcy wiedzą, że ta perspektywa jeszcze się nie skończyła, ale część z nas nadal prowadzi inwestycje. To bardzo dobrze, tylko pamiętajmy o tym, że za chwilę kończy się czas rozliczenia unijnych projektów i nie będzie żadnych dodatkowych terminów. Wszyscy musimy o tym pamiętać, żeby te środki terminowo rozliczyć, my jako samorząd województwa też  – powiedział marszałek.

W trakcie spotkania Grzegorz Schreiber wręczył przedstawicielom gmin z powiatu pabianickiego symboliczne czeki z dotacjami, między innymi na projekty promujące sport. I tak dwie dotacje trafiły do Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów, pierwsza w wysokości 40 tys. zł. na organizację zawodów kolarskich dla uczniów szkół podstawowych, a druga w kwocie ponad 35 tys. zł. na zorganizowanie patriotycznego rajdu turystyczno-nawigacyjnego po miejscach pamięci narodowej województwa łódzkiego. Kolejne dofinansowanie w wysokości 13 tys. zł. otrzymała Konstantynowska Akademia Sportu na Festiwal Piłkarski - Mini World Cup 2022. Z kolei dotację 100 tys. zł. przekazano Gminie Dobroń na budowę placu zabaw w miejscowości Barycz.

Dotacje i czeki trafiły też do szkół z powiatu pabianickiego na projekty związane z edukacją. Wsparcie w kwocie prawie 437 tysięcy złotych przyznane zostało Zespołowi Szkół nr 3 im. Legionistów Miasta Pabianic na organizację staży dla uczniów oraz dodatkowych zajęć i kursów. Z kolei dofinansowanie w wysokości blisko 448 tys. zł otrzymał Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. mjr. pil. Władysława Szcześniewskiego w Widzewie na projekt podnoszący jakość kształcenia.

Po spotkaniu marszałek Grzegorz Schreiber spotkał się z mieszkańcami na Pikniku Województwa Łódzkiego, zorganizowanym przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Lutomiersku. Tradycyjnie już Grzegorz Schreiber wręczył nagrody Kołom Gospodyń Wiejskich za przygotowanie najlepszego poczęstunku. Pierwsze miejsce zajęło KGW Babice.

Kolejny Piknik Województwa Łódzkiego odbędzie się w piątek, 13 maja w Cielądzu w powiecie rawskim.

DK, fot. Piotr Wajman