Nowe połączenia kolejowe w Łódzkiem. Pociągi ŁKA dojadą do Opoczna

środa, 23 listopada 2022

Od 11 grudnia pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej będą wozić pasażerów do Opoczna. To nowy kierunek naszej kolei. Dobrą wiadomość dla pasażerów przekazali dziś – na stacji kolejowej w Opocznie - Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego i Janusz Malinowski, prezes ŁKA.

Dzięki uruchomieniu połączeń mieszkańcy powiatu opoczyńskiego zyskają szybkie, komfortowe i tanie połączenia ze stolicą regionu. Czas przejazdu między Łodzią a Opocznem szacowany jest na 78 minut. Bezpośrednią relację Łódź – Opoczno – Łódź obsługiwać będzie 12 pociągów, natomiast kolejnych 5 składów pojedzie na odcinku Koluszki – Opoczno oraz Tomaszów Maz. – Opoczno – Tomaszów Maz.

Poza granicę województwa, do Skarżyska-Kamiennej, miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim, będzie można podróżować 3 parami pociągów łódzkiego przewoźnika.

- Będziemy dalej kierować środki na rozwój kolei - mówił dziś marszałek Schreiber. - Pracujemy na sukces Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, dla dobra mieszkańców Łódzkiego. Mamy plan i konsekwentnie go realizujemy. Oczekiwania pasażerów to dla nas priorytet, a oni oczekują, by połączeń kolejowych było jak więcej.

Do Opoczna pasażerowie będą jeździć nowymi hybrydami – pociągami klimatyzowanymi, wyposażonymi w Wi-Fi, do tego ekologicznymi i wyposażonymi w strefę zabaw dla dzieci. Obecnie 3 takie składy kursują po województwie łódzkim, głównie na odcinku linii kolejowej z Tomaszowa Maz. do Spały. – Samorząd województwa łódzkiego na zakup pociągów hybrydowych zabezpieczył blisko 125 mln zł – mówił dziś na stacji w Opocznie prezes ŁKA Janusz Malinowski. – Dziś w nocy przyjechały do Łodzi dwie kolejne hybrydy, już w grudniu trafią do eksploatacji.

- Uruchamiamy nowe połączenia dzięki temu, że zainwestowaliśmy pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w nowe pociągi – hybrydowe, nowoczesne, znakomicie wyposażone. Właśnie takie maszyny będą kursować na tej trasie – dodał marszałek.

Zarówno starosta opoczyński Marcin Baranowski, jak i wicestarosta Barbara Chomicz przyznali, że nowe połączenia kolejowe to spełnienie samorządowych marzeń, a dla ziemi opoczyńskiej oznaczają włączenie jej do aglomeracji łódzkiej.

- To wspaniała informacja dla mieszkańców ziemi opoczyńskiej, ale i całego regionu – dodał poseł Robert Telus. – W ten sposób otwieramy się na  tzw. Polskę powiatową, inni zamykali, a my otwieramy nowe połączenia, uruchamiamy kolejne linie.

Samorząd województwa łódzkiego nieustannie stara się rozwijać kolej w Łódzkiem, a to oznacza nowoczesny, sprawny i bezpieczny tabor. Właśnie dziś rozstrzygnięty został przetarg na zakup czterech nowych pociągów dla ŁKA (obejmuje również opcję zakupu 20 kolejnych). - Zakup nowych maszyn nie byłby możliwy bez wsparcia rządu Prawa i Sprawiedliwości i dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu – mówi Grzegorz Schreiber. - Nowe pociągi dla ŁKA wyprodukuje PESA Bydgoszcz. Była to najlepsza oferta.

Nowe pociągi wyjadą na tory w Łódzkiem w 2025 r.

 

fot. Piotr Wajman 

Media