Nowe otwarcie dla Polski, nowe otwarcie dla Łódzkiego

środa, 8 lutego 2023

W nowej unijnej perspektywie finansowej Polska będzie największym beneficjentem polityki spójności spośród wszystkich państw UE. Dla naszego kraju przewidzianych jest 76 mld euro, czyli prawie 350 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ochronę zdrowia, infrastrukturę, poprawę klimatu czy zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki.

W środę, (8 lutego), na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście została zainaugurowana nowa unijna perspektywa finansowa dla Polski. W wydarzeniu wziął udział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, który odebrał symboliczną decyzję Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu do realizacji programu regionalnego: Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

W inauguracji nowej perspektywy na lata 2021-2027 uczestniczyli unijni komisarze ds. spójności i reform Elisa Ferreira i ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit, a także przedstawiciele polskiego rządu na czele z premierem Mateuszem Morawieckim oraz Grzegorzem Pudą, ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Polska już otrzymuje pieniądze z nowego rozdania finansowego UE. Do naszego kraju wpłynęły pierwsze zaliczki na realizację wszystkich programów krajowych i regionalnych na łączną kwotę ok. 1,11 mld euro, czyli ok. 5,2 mld zł.

–  Nowe środki dla Polski są już aktywne. Wpłynęło już około 5 miliardów złotych, z tego 3 miliardy na różne programy centralne i około 2 miliardy na programy regionalne. Powiedzmy sobie to wprost: środki unijne cały czas, szerokim strumieniem, płyną do Polski – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki dodając, że unijne fundusze, razem z pieniędzmi z budżetu krajowego, codziennie zmieniają polskie wsie i miasta. – Dążymy do zrównoważonego, równomiernego rozwoju. Koniec z nierównościami. Polska musi się rozwijać solidarnie – podsumował.

Z nowego rozdania do Łódzkiego trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro. To o pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania. Na wspomnianą kwotę składają się:

  • 1,7 mld euro - przeznaczone na tzw. działania twarde,  czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;
  • 658 mln euro - na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów
  • 369,5 mln euro - na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Obecny na Zamku Królewskim marszałek Grzegorz Schreiber podkreśla, że wspólnym mianownikiem realizowanych programów są ludzie. - Chcemy zapewnić mieszkańcom naszego regionu bezpieczeństwo, miejsca pracy, korzystne połączenia komunikacyjne. 2 mld 745 mln euro to dla nas wielka szansa i możliwość działania – powiedział.

bg
zdjęcia: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej