Niechaj prowadzi nas gwiazda! 6 stycznia w Łódzkiem

piątek, 6 stycznia 2023

„Niechaj prowadzi nas gwiazda" to hasło tegorocznych Orszaków Trzech Króli organizowanych w całej Polsce. Dziś 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego.

Wierni uczestniczyli w barwnych korowodach, które przeszły ulicami aż 800 miast w Polsce. W Łodzi w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego na placu Wolności mszę świętą odprawił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. W samo południe orszak ruszył do archikatedry. W tym roku pojawiło się sporo nowości, bo oprócz 10 tysięcy królewskich koron, organizatorzy przygotowali dla kolędników także 3 tysiące gwiazd. Był nawet naturalnej wielkości pluszowy wielbłąd i alpaki. Po tym jak barwny korowód dotarł do katedry, Trzej Królowie przekazali dary Jezusowi.

Łódzki orszak miał charakter charytatywny. Zebrane dziś pieniądze przekazane będą na rehabilitację dzieci z zespołem Downa i rodzinom z Libanu.

Na koniec na placu katedralnym zorganizowano wspólne kolędowanie z Małą Armią Janosika, największą kapelą góralską w Polsce.

Samorząd województwa łódzkiego reprezentował podczas wydarzenia wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Podobnie wyglądało świętowanie w innych miasta naszego województwa. Wierni kroczyli – razem z Trzema Królami - w orszakach m.in. w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim, Kutnie, Wieluniu, Tomaszowie Mazowieckim czy Zduńskiej Woli.

Święto Objawienia Pańskiego w Łodzi to także siódma edycja Biegu Trzech Króli. Bieg rozpoczął się i zakończył na terenie Manufaktury. Każdy z kilkuset uczestników został udekorowany medalem pamiątkowym związanym z 600-leciem nadania praw miejskich Łodzi. Patronem honorowym Biegu był Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Z kolei koncert, wypełniony muzyką inspirowaną Bożym Narodzeniem, przygotowała z okazji święta Trzech Króli Filharmonia Łódzka. Muzyczny wieczór rozpoczął się od najsłynniejszego instrumentalnego utworu związanego ze świętami – concerto grosso „Na Boże Narodzenie” Arcangela Corellego.

 

 as

Na zdjęciach orszaki w Łodzi, Sieradzu i Zduńskiej Woli.

fot. Sebastian Sołtyszewski

fot. Adam Staśkiewicz 

fot. Tomasz Grala