Narodowe Święto Niepodległości

sobota, 11 listopada 2023

105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Dziś świętujemy z dumą, ze śpiewem, z przyjaciółmi. Na biało-czerwono.

Wojewódzkie uroczystości z udziałem marszałka Grzegorza Schreibera odbyły się przy łódzkiej bazylice archikatedralnej. Obecni byli ministrowie: spraw zagranicznych Zbigniew Rau, rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz Włodzimierz Tomaszewski, a także kombatanci, parlamentarzyści, radni, samorządowcy.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił wojewoda łódzki Karol Młynarczyk. - Bez zaangażowania całego narodu zjednoczonego mimo dzielących różnic oraz gotowego do współpracy w imię najwyższych wartości, marzenie o wolności nigdy by się nie ziściło – przypominał.

Wcześniej, podczas mszy za ojczyznę, kardynał Grzegorz Ryś zwracał uwagę: – Polska to nie jest jakaś idea. (…) Nie jest też na pewno jakimś tłumem – mówił i podkreślał, że w rzeczywistej wspólnocie widzi ludzi, ważne są relacje, bliskie, trwałe i konkretne. - Czy jest coś ważniejszego, co można robić w Polsce, jak budowanie wspólnoty przyjaciół? - pytał.

Delegacje zebrane na pl. Katedralnym złożyły wieńce i znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Odśpiewany został hymn, a na zakończenie przed zebranym przemaszerowała defilada kompanii honorowych: Wojsk Obrony Terytorialnej z Łasku, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi oraz pododdział konny Straży Miejskiej w Łodzi.

Po uroczystościach, spod archikatedry wyruszył marsz „Solidarności” z udziałem wicemarszałka Piotra Adamczyka. Kilkadziesiąt osób przeszło ul. Piotrkowską do pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w pobliżu Łódzkiego Domu Kultury, gdzie złożone zostały kwiaty.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbywały się w sobotę też w innych miastach województwa. Wicemarszałek Zbigniew Ziemba uczestniczył w obchodach w Rozprzy. Przy okazji pobiegł w Biegu Nieodległości, który wystartował w pobliskiej Woli Krzysztoporskiej.

Marszałek Grzegorz Schreiber wraz z mieszkańcami Osjakowa wziął udział w koncercie i wspólnym śpiewaniu pieśni i piosenek patriotycznych. Była to druga odsłona koncertu „Muzyczne Drogi do Niepodległości - Patriotyczne śpiewanie w Łódzkiem” organizowanego przez Łódzki Dom Kultury i Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego. W kościele pw. św. Kazimierza Królewicza zabrzmiały marsze i pieśni legionów oraz piosenki śpiewane podczas powstania styczniowego i po nim.

W Kutnie uroczystości przeciągnęły się do późnego wieczoru, dzięki czemu nabrały wyjątkowego charakteru. Właśnie wieczorową porą, przy świetle pochodni hołd walczącym o niepodległość Polski pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego składał członek zarządu województwa Robert Baryła.

Również zmierzch był sprzymierzeńcem iluminacji na budynku Urzędu Marszałkowskiego, który został podświetlony w biało-czerwone barwy.  

jg/fot. Sebastian Sołtyszewski, Piotr Wajman, Tomasz Grala, Adam Staśkiewicz