Muzyka polskich kompozytorów na dobry początek

piątek, 16 września 2022

"Thriller połączony z science fiction"... tak rozpoczęliśmy nowy sezon w Filharmonii Łódzkiej. Dyrygent Paweł Przytocki zaprosił na koncert, podczas którego usłyszeliśmy Chór i Orkiestrę Symfoniczną naszej Filharmonii oraz znakomitych solistów: Rafała Bartmińskiego (tenor) i Marca Laforêta (fortepian).

Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny wypełniła muzyka kompozytorów polskich - Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina.

II Koncert fortepianowy f-moll Chopina zagrał francuski pianista Marc Laforêt. Artysta występował w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie, wielokrotnie także w Polsce, w tym w Filharmonii Łódzkiej. Na jego repertuar składają się utwory m.in. Chopina, Liszta, Bacha, Mozarta, Beethovena, Ravela, Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Debussy'ego czy Rachmaninowa.

Utworem o sto lat młodszym od Koncertu f-moll Chopina jest muzyka do baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego. To wyjątkowa pozycja w repertuarze Filharmonii Łódzkiej. Utwór ten zabrzmiał bowiem podczas inauguracji nowej sali koncertowej w 2004 r. Tym razem był okazją do podziwiania brzmienia Chóru Filharmonii Łódzkiej, który właśnie rozpoczął współpracę z nowym chórmistrzem, Arturem Kozą. Partię solową „Harnasiów” wykonał Rafał Bartmiński.

Program koncertu dopełnił drugi utwór sceniczny - „Dożynki” z baletu „Pieśń o Ziemi” Romana Palestra.

A wszystko to przy komplecie publiczności, która z wielkim entuzjazmem przyjęła powrót do koncertowania. W koncercie inaugurującym nowy sezon naszej Filharmonii uczestniczył Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. 

 

fot. Piotr Wajman