Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Muzyczna podróż przez województwo łódzkie z Kolorami Polski

niedziela, 13 lipca 2025

Po raz 26. na wakacyjny szlak ruszył Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Cykl koncertów zainaugurował w sobotę w Inowłodzu koncert przebojów dużego ekranu i melodie ludowe z regionu łódzkiego.

Na scenie plenerowej przed Zamkiem Kazimierzowskim w Inowłodzu wybrzmiały największe przeboje dużego ekranu i melodie ludowe z regionu łódzkiego w wykonaniu złożonej z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej Grohman Orchestra, która w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia.

DSC09706.jpg

Muzycy Grohman Orchestra sięgnęli po największe przeboje znane z wielkiego ekranu – utwory filmów „Gorączka sobotniej nocy”, „Czas apokalipsy”, „Blues Brothers” zaaranżowane przez Leszka Kołodziejskiego. Specjalnie z okazji koncertu w Inowłodzu filharmonia zamówiła u niego także opracowania czterech pieśni ludowych z województwa łódzkiego, melodii z ziemi łowickiej, sieradzkiej i wolborskiej. Dzięki nim program występu zyska lokalny akcent.

Solistą wieczoru był wokalista i gitarzysta Bartek Grzanek znany z programów „The Voice of Poland” i „Mam talent!”.

DSC09817.jpg

 „Kolory Polski” to cykl letnich, weekendowych, różnorodnych gatunkowo koncertów, które od 26 lat organizuje Filharmonia Łódzka. Tegoroczna edycja festiwalu tradycyjnie odwiedzi atrakcyjne turystycznie zakątki województwa łódzkiego i zaprezentuje najbardziej fascynujące kierunki w muzyce różnych epok i stylów.

- Kolory Polski, to nie tylko uczta muzyczna, ale też znakomita okazja, by na nowo odkrywać uroki naszego województwa. Cieszę się, że wydarzenie łączy kulturę wysoką z lokalną tradycją i dociera do tak wielu mniejszych miejscowości. To przykład tego, jak muzyka może budować wspólnotę i wzmacniać tożsamość regionalną. Jako samorząd województwa jesteśmy dumni, że możemy wspierać tak wyjątkową inicjatywę – mówi Magdalena Spólnicka, wiceprzewodnicząca Sejmiku województwa Łódzkiego.

Dzisiaj spotykamy się w Żarnowie (powiat opoczyński) w Kościele św. Mikołaja. Wystąpi zespół KOSY. To cztery kobiety o silnych osobowościach i wyrazistych głosach. Ożywiają stare pieśni, odnalezione w miasteczkach i wsiach Dolnego Śląska. Korzystają z tradycyjnych instrumentów: liry korbowej, harmonium czy bębnów ramowych. Brzmienie muzyki ludowej wzbogacają nowoczesnymi aranżacjami. Zespół zadebiutował sześć lat temu na jednym z najważniejszych polskich festiwali folkowych – 29. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe 2019 w Lublinie – i od razu zdobył nagrodę publiczności. Repertuar stanowią stare pieśni z terenu Dolnego Śląska, które na tzw. ziemie odzyskane przywozili po drugiej wojnie światowej osiedlający się tam Polacy z innych części kraju. Pieśni te zgromadziły członkinie zespołu KOSY, wsłuchując się w nagrania tradycyjnych śpiewaczek z tamtego regionu. Łukasz Bzowski dokonał orkiestracji na zespół symfoniczny, co w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami tworzy niepowtarzalną i frapującą całość. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadziła Agnieszka Franków-Żelazny, która wystąpi także na Kolorach Polski.

Kolejne koncerty festiwalu:

Sobota, 19 lipca godz. 20.00 – Lisowice
Niedziela, 20 lipca godz. 19.00 – Pabianice
Sobota, 26 lipca godz. 20.00 – Leszczynek koło Kutna
Niedziela, 27 lipca godz. 19.00 – Paradyż
Sobota, 2 sierpnia godz. 20.00 – Smardzewice
Niedziela, 3 sierpnia godz. 19.00 – Złaków Kościelny
Sobota, 9 sierpnia godz. 20.00 – Lipce Reymontowskie
Niedziela, 10 sierpnia godz. 19.00 – Makowiska
Sobota, 23 sierpnia godz. 20.00 – Tubądzin
Niedziela, 24 sierpnia godz. 18.00 – Osjaków

Koncert finałowy - sobota, 30 sierpnia godz. 19.00 – Łódź. Sala koncertowa Filharmonii Łódzkiej


Wstęp na wszystkie koncerty z wyjątkiem finałowego jest wolny. Szczegółowy repertuar dostępny jest na stronie internetowej FŁ.

bg
zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski