Muzeum Pałac Herbsta z certyfikatem „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, artyści i fotograficy z nagrodami

niedziela, 27 sierpnia 2023

Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi ze swoimi pięknymi ogrodami, dołączył do miejsc na mapie regionu wyróżnionych certyfikatem „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Właśnie tam, podczas wydarzenia „Kulturanki u Herbsta”, czyli cyklu wakacyjnych koncertów muzyki rozrywkowej, Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, wręczył uzdolnionym artystom czeki – wsparcie z Funduszu Rozwoju Kultury Marszałka Województwa Łódzkiego oraz nagrodził laureatów konkursu fotograficznego o naszym regionie.

To były już przedostatnie „Kulturanki u Herbsta” w tym sezonie. W niedzielę, 27 sierpnia, w wydarzeniu wziął udział marszałek Grzegorz Schreiber, który przekazał na ręce Magdaleny Michalskiej-Szałackiej, kierownik Muzeum Pałac Herbst, certyfikat „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane najbardziej urokliwym zielonym miejscom regionu. Certyfikat nie tylko podkreśla ich wyjątkowe walory przyrodnicze, ale jest także docenieniem zaangażowania właścicieli i zarządców terenów w tworzenie zielonych przestrzeni publicznych.

- Jesteśmy w przepięknym miejscu, które przyciąga turystów, które inspiruje. Chcemy do takich miejsc docierać, pokazywać je, chwalić się nimi, a tych którzy opiekują takimi miejscami, nagradzać – mówił marszałek przekazując statuetkę i certyfikat.

Podczas „Kulturanek u Herbsta” gratulacje od marszałka Schreibera przyjęli także artyści, którzy otrzymali wsparcie w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Marszałka Województwa Łódzkiego. To innowacyjny program, w ramach którego zdolni i wrażliwi na sztukę mieszkańcy województwa mogą dostać do 10 tys. zł za dotychczasowe osiągnięcia lub na dalszy rozwój. W tym roku Zarząd Województwa Łódzkiego wyróżnił w ten sposób 12 osób, które otrzymały po 7 tys. zł z budżetu województwa.

Są to: Amelia Grzywińska, Mia Rawicka, Anastazja Kacprzak, Dobromiła Czarnecka i Astrid Gizgier, uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi, Zdzisław Gajewski, artysta ludowy z Sulejowa, Maria Duszka, autorka tekstów z Sieradza, Tomasz Orłowski, muzyk z Bełchatowa i jednocześnie uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, Aleksandra Chrapowicka i Bronisława Nowicka - wykładowcy z PWSFTiT w Łodzi, Krzysztof Jochan, artysta muzyk z Niebrowa oraz Daniel Pielucha, malarz z Działoszyna.

- Spotykamy się dziś w dniu świątecznym, który jeszcze ubogaciliśmy świętem związanym ze sztuką i pięknem, bo pokazujemy tych, którzy to piękno tworzą. Mamy tu młodych adeptów sztuki, uczniów szkoły muzycznej, ale mamy także wybitnych artystów, którzy mają swoją karierę, wydawnictwa. Wszystkich ich łączy chęć pokazywania piękna i dzielenia się nim z nami, za co serdecznie dziękuję – mówił marszałek życząc nagrodzonym kolejnych sukcesów.

Niedzielne wydarzenie było również okazją do nagrodzenia mieszkańców regionu wrażliwych na piękno przyrody. To laureaci letniej edycji konkursu fotograficznego „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Juro oceniła 71 prac – zdjęć Łódzkiego wykonanych latem – nagradzając 8 autorów.

Laureatami zostali:

I miejsce - Sylwia Ryszka – praca „To nie pożar, to tylko słońce i mgła” (Łęki Szlacheckie, pow. piotrkowski)

II miejsce – Natalia Buldecka – praca „W cieniu lata” (Park Wzniesień Łódzkich)

III miejsce – Joanna Rudak – praca „Łąka w Walewicach” (pow. łowicki)

Wyróżnienia otrzymali:

Małgorzata Kobalczyk – praca „Dzień motyla” (Tomaszów Mazowiecki)

Karolina Nowakowska – praca „Delektując się pięknem natury” (Pilica)

Damian Jędrzejczak – praca „Wiejski krajobraz województwa łódzkiego (pow. kutnowski)

Renata Plaskota – praca „Zachód słońca – pożegnanie z dniem” (Rowiska Stare pow. skierniewicki)

Adam Siedlecki – praca „Pszczele słońce” (wieś Katarzynów, pow. łódzki wschodni).

Przypominamy, że wkrótce rozpocznie się nabór zgłoszeń do kolejnej, jesiennej edycji konkursu. Zgłoszenia wraz z pracami konkursowymi można przesyłać w terminie 1 października – 15 listopada 2023 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ostatnim punktem wydarzenia był koncert kwintetu Classic Brass Quintet. Muzycy wykonali swoje aranżacje hitów muzyki filmowej oraz przebojów Abby czy Erica Claptona. Tłem występu była niezwykła wystawa fotografii Sebastiana Glapińskiego wykonanych w ogrodach Pałacu Herbsta, Ogrodach Parku Romantycznego w Arkadii oraz ogrodach w Nieborowie. Właśnie tam pozowały modelki prezentujące kreacje autorstwa projektanta Adriana Krupy.

kw

Fot. Sebastian Sołtyszewski