Marszałkowie dyskutują o ordynacji

czwartek, 14 grudnia 2017
W Spale odbywa się trzecie posiedzenie Konwentu Marszalków Województw RP w Łódzkiem. Tematem, który zdominował obrady, jest zmiana ordynacji wyborczej do samorządów.
Najpierw został on poruszony w czasie debaty zorganizowanej przez dziennik Rzeczpospolita, w której uczestniczyli marszałkowie województw: lubelskiego Sławomir Sosnowski i
zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz; prezydent miasta Pabianic Krzysztof Mackiewicz i konstytucjonalista, profesor Uniwersytetu Łódzkiego Konrad Składowski. Wszyscy podkreślali bardzo szybki tryb przeprowadzania zmian i brak debaty publicznej, na ten temat. – Teraz, na rok przed wyborami, można rozpoczynać dyskusję na temat zmian ordynacji w kolejnych wyborach, a nie tych najbliższych – mówił prof. Składowski. – Tak nie postępuje się w państwach o utrwalonej demokracji – podkreślał marszałek Geblewicz.
- Coraz bardziej próbuje się upartyjnić te wybory, a samorządy tego nie lubią - zaznaczał marszałek Sosnowski. - Marnotrawienie czasu na wywracanie do góry nogami prawa wyborczego na rok przed wyborami jest zupełnie niezrozumiałe.
W czasie dyskusji marszałków na ten temat, którą otworzył marszałek łódzkiego Witold Stępień, z udziałem Wiesława Błusia, sędziego Sądu Najwyższego i członka Państwowej Komisji Wyborczej, prof. Składowskiego oraz Filipa Pazderskiego, kierownika projektów i analityka Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego, podkreślano niejasność związaną z propozycją powołania dwóch komisji wyborczych w każdym okręgu. Kwestionowana była także propozycja wyłaniania członków PKW przez Sejm. – Nadzór sądowy nad wyborami i niezależny aparat administracyjny odpowiadający za nadzór nad wyborami, to podstawowej warunki wolnych wyborów. Proponowane zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów to podważają – grzmiał prof. Składowski.
Na Konwencie w Spale, podczas którego nastąpi przekazanie przewodnictwa samorządowym regionom województwu opolskiemu, podsumowane zostały także działania planowane przez samorządy wojewódzkie w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w 2018 roku. Drugiego dnia marszałkowie zajmą się m.in. zmianami w systemie zlecania przez samorządy zadań publicznych organizacji pozarządowych w kontekście nowej ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
W Konwnecie oprócz marszałka Witolda Stępnia, samorząd województwa łódzkiego reprezentują: przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur, wicemarszałek Artur Bagieński i członek zarządu Jolanta Zięba Gzik.
jg/gs