Marszałek nagrodził laureatów konkursu o Wyklętych

środa, 17 maja 2023

Ponad trzystu uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa łódzkiego wzięło udział w tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”. Dziś w Sieradzu w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego nagrody laureatom wręczał marszałek Grzegorz Schreiber.

Konkurs organizowany był w czterech kategoriach. Test wiedzykomiks były adresowane do uczniów szkół podstawowych klas VI - VIII, natomiast w kategoriach filmprezentacja multimedialna swoje umiejętności mogli zaprezentować uczniowie szkół ponadpodstawowych.

W teście wiedzy najlepsi okazali się: Szymon Bienias (SP im. Kazimierza Deki Deczyńskiego w Pęczniewie) oraz Aleksander Marszałek (SP nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie), a w części plastycznej wygrał komiks Zofii Bednarek (SP im. Marcina Wasilewskiego w Głuchowie).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych przygotowywali natomiast filmy i prezentacje multimedialne. W pierwszej z tych kategorii bezkonkurencyjny był Mikołaj Kowalski (I LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie), a w drugiej Jakub Szychowski (ZSZ nr 2 im. Józefa Paczkowskiego w Skierniewicach).

- Ten konkurs to znakomita okazja do poszerzania swojej wiedzy z najnowszej historii Polski - mówił dziś marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – To również piękna lekcja patriotyzmu, bo mówimy o młodych chłopcach i dziewczętach, którzy najpierw stanęli do walki z okupantem, a później przed wyborem, czy oddać broń i wrócić do tzw. normalności, czy kontynuować walkę o Polskę. Właśnie dlatego wciąż o nich pamiętamy i uczymy się o nich. Nie jest to łatwa lekcja historii. Serdecznie gratuluję laureatom, ale też wszystkim uczestnikom konkursu.

Finaliści i laureaci ze szkół podstawowych za udział w konkursie otrzymali dodatkowe punkty, które pomogą im w rekrutacji do szkół średnich. Specjalne zaświadczenia i gratulacje przekazał im Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty. Gratulacje wszystkim laureatom i finalistom składała także Dorota Więckowska, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Konkurs organizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, przy współudziale CRE WŁ w Sieradzu. Miał na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnianie wiedzy historycznej o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej, rozwój i kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, a także pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej.

 

Poniżej pełna lista laureatów:

Test wiedzy - lista laureatów

I miejsce ex aequo - Szymon Bienias (Szkoła Podstawowa w Pęczniewie), Aleksander Marszałek (Szkoła Podstawowa w Opocznie)

II miejsce - Piotr Zagawa (Szkoła Podstawowa w Skierniewicach)

III miejsce - Mateusz Mokrowiecki (SP nr 13 w Piotrkowie Trybunalskim)

Maksymilian Strojkowski (Publiczna Szkoła Podstawowa w Przedborzu), Agata Gwóźdź (SP w Wolborzu), Aleksander Iwin (SP Optima Pabianice), Bartłomiej Lobka (SP nr 5 w Konstantynowie Łódzkim), Maksym Bykowski (SP nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim), Maciej Pajda (SP w Sadkowicach)

Test wiedzy - lista finalistów

Stanisław Brewiński (SP w Michowicach), Igor Opas (SP nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim), Mateusz Pająk (SP nr 8 w Bełchatowie), Wiktoria Ścibiorska (SP nr 4 w Ozorkowie), Maja Burda (SP w Wolborzu), Vivienne Stala (SP w Bieniądzicach)

 

Komiks

I miejsce - Zofia Bednarek (SP w Głuchowie)

II miejsce (praca grupowa) -  Angelika Szymaniak, Klaudia Lange (SP w Łękawie)

III miejsce ex aequo - Tymoteusz Łaski (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Poświętnym)

Lilianna Klimas (SP nr 2 w Konstantynowie Łódzkim)

Wyróżnienia otrzymali: Natalia Zielińska, Weronika Radzimirska, Ida Freus, Maria Krasuska, Natalia Chęcińska

 

Film

I miejsce - Mikołaj Kowalski (I LO w Ozorkowie)

II i III miejsca nie przyznano

Wyróżnienia otrzymali: Rafał Korczak, Mateusz Cieślak

 

Prezentacja multimedialna

I miejsce - Jakub Szychowski (Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach)

II miejsce  - Anna Studzińska (Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wł. St. Reymonta w Rawie Mazowieckiej)

III miejsce (praca grupowa) -  Mariusz Janicki, Łucja Rusiecka, Witold Surdy (Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Zgierzu)

Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Zwolińska, Natalia Klimczak, Natalia Nykiel, Amelia Wiśniewska

 

as

fot. Tomasz Grala