Lotnicze show nad Piotrkowem

niedziela, 7 lipca 2024

Tłumy mieszkańców całego regionu podziwiały widowiskowe pokazy akrobacji samolotowych m.in. w wykonaniu Łukasza Czepieli, który wylądował m.in. na molo w Sopocie i na szczycie wieżowca w Dubaju. To był tylko jeden z bohaterów wielkiego święta awiacji, czyli Fly Fest 2024 w Piotrkowie Trybunalskim, który w dniach 6-7 lipca odbywa się w Piotrkowie Trybunalskim pod patronatem Joanny Skrzydlewskiej, marszałek województwa.

Lipcowe pokazy lotnicze na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej mają już 12 lat. Organizatorzy z roku na rok podnoszą poprzeczkę i w tym roku na niebie nad Piotrkowem, w pierwszym dniu festynu, można było podziwiać wlocie m.in. dromadera M18, śmigłowca BO 105 pilotowanego przez Marię Muś, samoloty 5 ZLIN czy fantastyczne umiejętności Orlen Grupa Żelazny. Swój show miał Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych, który w 2019 roku wylądował na molo w Sopocie, a w 2023, jako pierwszy na świecie, wylądował zmodyfikowanym samolotem akrobacyjnym na lądowisku dla helikopterów na szczycie wieżowca Burdż al-Arab w Dubaju. Niezapomniany był też pokaz Scandinavian Airshow, w trakcie którego można było obejrzeć kobietę spacerującą po skrzydłach lecącego samolotu.

Fly Fest to także mnóstwo atrakcji na ziemi. Jest tu wystawa sprzętu lotniczego, są symulatory lotu czy lotnicze wesołe miasteczko. Jest także strefa gastronomiczna. Chętni wrażeń mogli obejrzeć Piotrków z lotu ptaka i fiestę balonową. Każdy mógł porozmawiać z pilotami i pasjonatami lotnictwa m.in. z kpt Tadeuszem Wroną, który w 2011 roku, po awarii samolotu, wylądował na Okęciu bez wysuniętego podwozia.

Na zdjęciach relacja z pierwszego dnia lotniczych pokazów.

 

kw/fot. Tomasz Grala