Liderzy znów się uczą, jak poprawiać świat

piątek, 10 marca 2023

Prawie 30 nowych słuchaczy rozpoczęło naukę w Akademii Liderów Województwa Łódzkiego, czyli projekcie realizowanym przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. 10 marca zainaugurowana została trzecia edycja szkoleń dla ambitnych, kreatywnych młodych mieszkańców naszego województwa.

- Niezwykle ważną cechą lidera jest zdolność zaszczepiania idei w innych ludziach, inspirowanie ich. Równie istotna jest umiejętność zarządzania pomysłami i prowadzenia grup do sukcesu w ich realizacji. Jednak żeby być dobrym liderem, trzeba być też odważnym. Trzeba mieć odwagę robić rzeczy trudne, czy wręcz takie, które wydają się niemożliwe do wykonania. Nawet jeśli są one niepopularne - mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, podczas inauguracji w Pałacu Herbsta w Łodzi. - Życzę wam, abyście odnaleźli tu w sobie wszystkie te cechy dobrych liderów i zdobyli kompetencje pozwalające realizować to, czym chcecie naprawiać świat.

- Mam nadzieję, że oprócz zdobycia wiedzy nawiążecie tu przyjaźnie, które przetrwają długie lata. Życzę sukcesów - dodała Iwona Wieczorek, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.

Akademia Liderów Województwa Łódzkiego została utworzona po to, aby dotrzeć do ambitnych, kreatywnych młodych ludzi oraz pomóc im w realizacji planów i zamierzeń. W dwóch poprzednich edycjach projektu wzięło udział blisko 60 osób. Do udziału w obecnej wyłonionych zostało prawie 30 uczestników. To osoby między 18 a 30 rokiem życia, w szczególności młodzi radni, w tym członkowie młodzieżowych rad w samorządach, studenci i uczniowie, działacze organizacji pozarządowych. Szkolenia potrwają do 15 grudnia. Uczestnicy będą w tym czasie brać udział w bezpłatnych wykładach i warsztatach. Dowiedzą się między innymi, jak zarządzać projektami, jak planować karierę, zdobędą wiedzę o samorządzie i psychologii przywództwa, poćwiczą sztukę wystąpień publicznych. Zajęcia poprowadzą eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz menedżerowie z sektora publicznego i prywatnego.

Czego spodziewają się po udziale w projekcie jego uczestnicy?

- Akademia liderów to dla mnie możliwość zdobycia umiejętności organizatorskich i wiedzy, która pozwoli mi być dobrym menadżerem i, mam nadzieję, przyszłym pracodawcą - mówi Julia Walkowska z Ozorkowa, studentka administracji na Uniwersytecie Łódzkim. – Liczę na doświadczenie, które będzie dopełnieniem mojego wykształcenia.

AA/Fot. Sebastian Sołtyszewski