Kulturalnie – regionalnie. Łódzkie na Morawach

środa, 19 kwietnia 2023

W Brnie, w stolicy Regionu Południowych Moraw, trwają Dni Kultury Polskiej. Partnerem wydarzenia jest Łódzkie, a w bogatym programie imprez znalazł się m.in. występ kwartetu Bacewicz String Quartet z Filharmonii Łódzkiej. Samorząd naszego województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Dni Kultury Polskiej w Czechach to prawdziwe święto polskiej muzyki, literatury czy teatru. W Brnie, przez około miesiąc odbywają się wystawy, pokazy, projekcje oraz koncerty czy spotkania z ludźmi literatury i sztuki. Jak co roku, swoją obecność na Morawach akcentuje też województwo łódzkie, które od wielu lat współpracuje z Regionem Południowych Moraw.

- Współpraca Łódzkiego z Regionem Południowych Moraw i Brnem ma wieloletnią i bogatą historię. Tak samo, jak wiele wspólnego mają nasze regiony – na ziemi łódzkiej osadnictwo braci czeskich i morawskich sięga XVI wieku, a najwięcej śladów pozostawiło m.in. w Zelowie – mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa.

W Brnie można oglądać m.in. wystawę „Odkryj Łódź!” poświęconą przekształceniu metropolii tekstylnej w poprzemysłowe centrum kultury, odbył się też panel dyskusyjny o dziedzictwie przemysłowym miasta włókienników, który ukazywał podobieństwa stolicy naszego województwa z Brnem, nazywanym Manchesterem Moraw. Na zaproszenie samorządu województwa, podczas Dni Kultury Polskiej wystąpił również kwartet Bacewicz String Quartet. Muzycy z Filharmonii Łódzkiej wykonali utwory polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Macieja Radziwiłła.

Dni Kultury to także okazja do rozmów o współpracy kulturalnej między partnerskimi regionami. Delegacja z Łódzkiego, z wicemarszałkiem Z. Ziembą na czele spotkała się w Brnie m.in. z Janem Grolichem, gubernatorem Regionu Południowomorawskiego oraz Drago Sukalovskym, przewodniczącym komisji planowania i inwestycji Regionu Południowych Moraw, jednocześnie burmistrzem miasta Kuřim.

Gospodarze zaprosili polską delegację m.in. do zwiedzenia zamku Špilberk, Klasztoru Cystersów Porta Coeli oraz centrum JCMM – Południowomorawskiego Centrum Międzynarodowej Mobilności. To organizacja działająca w sektorze edukacji, która oferuje wsparcie w rozwoju uzdolnionym uczniom i studentom, a także nauczycielom oraz pomaga absolwentom szkół w odnalezieniu się na rynku pracy.

 

kw