Korzyści „Sprawiedliwej Transformacji” dla Łódzkiego

środa, 12 lipca 2023

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji województwa łódzkiego był tematem trzech spotkań, które samorząd województwa zorganizował w Piotrkowie, Radomsku i Bełchatowie. Wzięli w nich udział samorządowcy – przedstawiciele gmin objętych planem oraz pracownicy Departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Rozmowy dotyczyły m.in. naborów wniosków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który dla Łódzkiego wynosi ponad 350 mln euro.

 - Bełchatów musi pozostać zagłębiem energetycznym – taki jest cel strategiczny i w tym kierunku będziemy podążać. Będzie to, w coraz większym stopniu, produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Kolejnym kierunkiem jest geotermia, a docelowo również produkcja energii w technologii nuklearnej. Dlatego spotykamy się z Państwem jako przedstawiciele województwa, odpowiedzialni za transformację, która musi być zrealizowana w sposób ambitny – mówił do zebranych w Bełchatowie Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Razem z nim, z samorządowcami m.in. z pow. bełchatowskiego, spotkali się pracownicy merytorycznego departamentu, którzy przedstawili szczegóły działań dla naszego województwa. Uczestnicy spotkań poznali konkretne obszary, które będą objęte wsparciem unijnym, aby po odejściu od węgla, region mógł się dalej innowacyjnie rozwijać. Dokładnie chodzi o trzy obszary: gospodarka w transformacji, społeczeństwo w transformacji i przestrzeń w transformacji.

„Gospodarka w transformacji” to wsparcie infrastruktury badawczo-rozwojowej, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań m.in. w zakresie Przemysłu 4.0 czy rozwój cyfrowych baz danych m.in. o terenach poprzemysłowych. „Społeczeństwo w transformacji” będzie obejmowało tworzenie centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego, tak aby dostosować pracowników do wyzwań i wymagań nowoczesnej, cyfrowej i neutralnej dla klimatu gospodarki. Z kolei „Przestrzeń w transformacji” to działania nakierowane na wspieranie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, a także na rzecz zagospodarowania terenów zdegradowanych na cele środowiskowe, czyli m.in. będzie to rozwój zielonej infrastruktury.

Pierwsze nabory – z obszaru „Społeczeństwo w transformacji” już ruszyły. Szczegóły na lodzkie.pl

 

fot. B. Braun, K. Wojna