DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu
czwartek, 14 listopad 2019 14:56

Konsultacje w sprawie programu przeciwdziałania skutkom suszy

W siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łodzi dyskutowano o tym, jak przeciwdziałać skutkom suszy. Temu ważnemu tematowi poświęcone zostało spotkanie konsultacyjne w sprawie Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy, który przygotowuje Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Gośćmi byli, między innymi, samorządowcy z naszego regionu, przedstawiciele spółek wodnych, rolnicy. Urząd Marszałkowski reprezentował Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
- Województwo łódzkie jest jednym z regionów najbardziej dotkniętych suszą. To dlatego marszałek Grzegorz Schreiber podejmuje inicjatywy mające na celu zapobieganie temu zjawisku. Dostrzegamy problem i jesteśmy gotowi zaangażować wszelkie środki, żeby mu zapobiegać – mówił Andrzej Górczyński.
Obecny na spotkaniu był także prezes PGW „Wody Polskie” Przemysław Daca. - W Łodzi spotkaliśmy się na ostatniej z 15 konferencji organizowanych w całym kraju. Chcielibyśmy zaprezentować program i oczekujemy cennych uwag od mieszkańców - powiedział. - Zarząd Województwa Łódzkiego jest bardzo zaangażowany w sprawy przeciwdziałania suszy, między innymi dlatego razem organizujemy tę konferencję.
Przemysław Daca podkreślił, że Wody Polskie blisko współpracują z samorządem województwa łódzkiego, by rozwiązać najważniejsze problemy związane z gospodarką wodną. - Współpraca z zarządem województwa łódzkiego jest modelowa, polecam innym marszałkom takie zaangażowanie – dodał.
Łódzkie jest szczególnie dotknięte niedoborem wody. Jak wynika z przedstawionego raportu, prawie 60 procent naszego regionu to tereny ekstremalnie zagrożone suszą rolniczą. Przyczyną, oprócz warunków klimatycznych i środowiskowych panujących w regionie, jest niska dostępność wód powierzchniowych. Projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy to dokument zakładający działania związane z tym problemem na lata 2021-2027. Zawarte w nim będą inwestycje, jakie należy wykonać na rzecz zwiększania retencji, a także zmiany w prawie, które trzeba wprowadzić, by kształtować zasoby wodne. W planie sformułowano 25 działań. Część z nich jest związana z edukacją, czy oszczędzaniem wody, część skierowana jest bezpośrednio do konkretnych sektorów gospodarki, między innymi rolnictwa.
- Dotyczą tworzenia retencji glebowej, czy stosowania rozwiązań agrotechnicznych opóźniających odpływ i zmniejszających zużycie wody - mówiła Małgorzata Stolarska, kierownik merytoryczny projektu PPSS. - Jednak skutkom suszy może zapobiegać każdy z nas, choćby na poziomie kształtowania własnych działek czy dbając o meliorację. W szerszym zakresie będzie to budowa zbiorników retencyjnych, rozbudowa i przebudowa sieci retencyjnych.
Jak dodał Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, istotny jest rozpoczęty w tym roku program wapnowania, dzięki któremu zasoby wodne skuteczniej wzbogacają glebę. Ważne jest zadrzewianie śródpolne, zwłaszcza na północy województwa. W tę ideę wpisywał się program „100 tysięcy drzew na 100-lecie województwa łódzkiego”. Istotną rolę pełni dbanie o zastawki na rzekach, które zatrzymują wodę, czy gromadzenie wód opadowych do wykorzystywania w rolnictwie.
- Jako województwo łódzkie liczymy na współpracę ze spółkami wodnymi, czyli z rolnikami. Zarząd województwa przeznacza spore środki na wsparcie dla nich, żeby regulować gospodarkę wodną - dodał Andrzej Górczyński. - W tamtym roku przeznaczyliśmy dwa i pół miliona złotych dla spółek wodnych. Pomoc dla nich zostanie też ujęta w przyszłorocznym budżecie Województwa Łódzkiego.
Szczegóły powstającego planu goście konferencji poznali podczas wykładów ekspertów. Była też mowa o ważnych inwestycjach planowanych w Łódzkiem, m.in. na Pilicy i Zalewie Sulejowskim, czy zbiorniku Jeziorsko.
Podczas części przewidzianej na dyskusję samorządowcy z naszego regionu wskazywali na problemy związane z zasobami wody. Jak zaznaczyli eksperci Wód Polskich, wszystkie one mogą zostać zgłoszone jako uwagi do powstającego planu przeciwdziałania skutkom suszy.
aa

Polecane

Barbórka w Cementowni Warta S.A.

Barbórka w Cementowni Warta S.A.

07-12-2019

Na kolejny rok – wszystkim górnikom, wszystkim pracownikom Cementowni Warta...

Czytaj więcej
Jarmark w Uniejowie, czyli weekend z produktami regionalnymi

Jarmark w Uniejowie, czyli weekend z produktami regionalnymi

06-12-2019

Rozpoczął się Jarmark Produktów Lokalnych, Ekologicznych i Tradycyjnych. Dziś (piątek...

Czytaj więcej
E-geodezja w Piotrkowie Trybunalskim

E-geodezja w Piotrkowie Trybunalskim

06-12-2019

Blisko 4 mln złotych unijnego dofinasowania przekazało Województwo Łódzkie na...

Czytaj więcej
Podaruj świąteczną radość

Podaruj świąteczną radość

06-12-2019

Laura dostała książkę, Szymon ściskał maskotkę misia, a Maja koniecznie...

Czytaj więcej
Zapraszamy na Forum Organizacji Pozarządowych

Zapraszamy na Forum Organizacji Pozarządowych

05-12-2019

W dniach 11-12 grudnia 2019 r. Marszałek Województwa Łódzkiego zaprasza...

Czytaj więcej
Forum Promocji Województwa Łódzkiego 2019

Forum Promocji Województwa Łódzkiego 2019

02-12-2019

Wzmacnianie tożsamości regionalnej i wspieranie rozwoju gospodarczego, to główne tematy...

Czytaj więcej
Będzie jeszcze łatwiej podróżować po naszym województwie

Będzie jeszcze łatwiej podróżować po naszym województwie

29-11-2019

Kolejne połączenia autobusowe oraz więcej pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w...

Czytaj więcej
Marszałkowie z całej Polski debatowali w Rynie

Marszałkowie z całej Polski debatowali w Rynie

29-11-2019

W Rynie zakończyło się III posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP...

Czytaj więcej
Finał Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego

Finał Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego

28-11-2019

30 nagrodzonych prac spośród 1008 zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl