DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu
czwartek, 14 listopad 2019 14:56

Konsultacje w sprawie programu przeciwdziałania skutkom suszy

W siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łodzi dyskutowano o tym, jak przeciwdziałać skutkom suszy. Temu ważnemu tematowi poświęcone zostało spotkanie konsultacyjne w sprawie Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy, który przygotowuje Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Gośćmi byli, między innymi, samorządowcy z naszego regionu, przedstawiciele spółek wodnych, rolnicy. Urząd Marszałkowski reprezentował Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
- Województwo łódzkie jest jednym z regionów najbardziej dotkniętych suszą. To dlatego marszałek Grzegorz Schreiber podejmuje inicjatywy mające na celu zapobieganie temu zjawisku. Dostrzegamy problem i jesteśmy gotowi zaangażować wszelkie środki, żeby mu zapobiegać – mówił Andrzej Górczyński.
Obecny na spotkaniu był także prezes PGW „Wody Polskie” Przemysław Daca. - W Łodzi spotkaliśmy się na ostatniej z 15 konferencji organizowanych w całym kraju. Chcielibyśmy zaprezentować program i oczekujemy cennych uwag od mieszkańców - powiedział. - Zarząd Województwa Łódzkiego jest bardzo zaangażowany w sprawy przeciwdziałania suszy, między innymi dlatego razem organizujemy tę konferencję.
Przemysław Daca podkreślił, że Wody Polskie blisko współpracują z samorządem województwa łódzkiego, by rozwiązać najważniejsze problemy związane z gospodarką wodną. - Współpraca z zarządem województwa łódzkiego jest modelowa, polecam innym marszałkom takie zaangażowanie – dodał.
Łódzkie jest szczególnie dotknięte niedoborem wody. Jak wynika z przedstawionego raportu, prawie 60 procent naszego regionu to tereny ekstremalnie zagrożone suszą rolniczą. Przyczyną, oprócz warunków klimatycznych i środowiskowych panujących w regionie, jest niska dostępność wód powierzchniowych. Projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy to dokument zakładający działania związane z tym problemem na lata 2021-2027. Zawarte w nim będą inwestycje, jakie należy wykonać na rzecz zwiększania retencji, a także zmiany w prawie, które trzeba wprowadzić, by kształtować zasoby wodne. W planie sformułowano 25 działań. Część z nich jest związana z edukacją, czy oszczędzaniem wody, część skierowana jest bezpośrednio do konkretnych sektorów gospodarki, między innymi rolnictwa.
- Dotyczą tworzenia retencji glebowej, czy stosowania rozwiązań agrotechnicznych opóźniających odpływ i zmniejszających zużycie wody - mówiła Małgorzata Stolarska, kierownik merytoryczny projektu PPSS. - Jednak skutkom suszy może zapobiegać każdy z nas, choćby na poziomie kształtowania własnych działek czy dbając o meliorację. W szerszym zakresie będzie to budowa zbiorników retencyjnych, rozbudowa i przebudowa sieci retencyjnych.
Jak dodał Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, istotny jest rozpoczęty w tym roku program wapnowania, dzięki któremu zasoby wodne skuteczniej wzbogacają glebę. Ważne jest zadrzewianie śródpolne, zwłaszcza na północy województwa. W tę ideę wpisywał się program „100 tysięcy drzew na 100-lecie województwa łódzkiego”. Istotną rolę pełni dbanie o zastawki na rzekach, które zatrzymują wodę, czy gromadzenie wód opadowych do wykorzystywania w rolnictwie.
- Jako województwo łódzkie liczymy na współpracę ze spółkami wodnymi, czyli z rolnikami. Zarząd województwa przeznacza spore środki na wsparcie dla nich, żeby regulować gospodarkę wodną - dodał Andrzej Górczyński. - W tamtym roku przeznaczyliśmy dwa i pół miliona złotych dla spółek wodnych. Pomoc dla nich zostanie też ujęta w przyszłorocznym budżecie Województwa Łódzkiego.
Szczegóły powstającego planu goście konferencji poznali podczas wykładów ekspertów. Była też mowa o ważnych inwestycjach planowanych w Łódzkiem, m.in. na Pilicy i Zalewie Sulejowskim, czy zbiorniku Jeziorsko.
Podczas części przewidzianej na dyskusję samorządowcy z naszego regionu wskazywali na problemy związane z zasobami wody. Jak zaznaczyli eksperci Wód Polskich, wszystkie one mogą zostać zgłoszone jako uwagi do powstającego planu przeciwdziałania skutkom suszy.
aa

Polecane

Jak zostać radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego

Jak zostać radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego

24-01-2020

Trzeba mieć skończone 14 lat, a nie przekroczony 19 roku...

Czytaj więcej
Certyfikat dla zgierskiego szpitala

Certyfikat dla zgierskiego szpitala

22-01-2020

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu otrzymał Certyfikat...

Czytaj więcej
Pieniądze na zakup elektrycznych autobusów

Pieniądze na zakup elektrycznych autobusów

21-01-2020

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wraz z Zarządem Województwa Łódzkiego...

Czytaj więcej
Dzień Judaizmu w Sieradzu

Dzień Judaizmu w Sieradzu

20-01-2020

Po raz jedenasty w Sieradzu celebrowany był Dzień Judaizmu. W...

Czytaj więcej
Życie, które pochłonął ogień. Bestialski mord Niemców

Życie, które pochłonął ogień. Bestialski mord Niemców

19-01-2020

– Tysiąc pięćset osób bestialsko zamordowanych przez Niemców woła o...

Czytaj więcej
Obchody Dnia Judaizmu

Obchody Dnia Judaizmu

17-01-2020

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi spotkali się przedstawiciele...

Czytaj więcej
Blisko 16 mln zł dla Moszczenicy

Blisko 16 mln zł dla Moszczenicy

15-01-2020

Zarząd województwa łódzkiego zdecydował o przyznaniu dofinansowania z funduszy unijnych...

Czytaj więcej
Fundusze Europejskie dla żłobków w Łódzkiem

Fundusze Europejskie dla żłobków w Łódzkiem

15-01-2020

Dzięki środkom europejskim z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego żłobki, czy ...

Czytaj więcej
Dodatkowe pieniądze na linie tramwajowe

Dodatkowe pieniądze na linie tramwajowe

14-01-2020

Zarząd Województwa Łódzkiego zdecydował o zwiększeniu dofinansowania dla dwóch projektów...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl