Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Kongres branży AGD

czwartek, 22 maja 2025
Polska i Łódzkie, to liderzy na rynku producentów artykułów gospodarstwa domowego w Europie. To dlatego do Łodzi przyjechali szefowie wielkich firm, a także współpracujących z nimi małych przedsiębiorstw, w tym startupów, żeby rozmawiać o przyszłości branży.

W siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trwa VII Kongres AGD. W industrialnych przestrzeniach fabryki Grohmana organizatorzy stworzyli cyfrową przestrzeń. - Bo tak teraz wygląda sprzęt AGD. Coraz częściej odwołuje się do sztucznej inteligencji, jest naszpikowany elektroniką i nowymi technologiami - mówił podczas otwarcia .

- Właśnie tutaj bije dziś europejskie serce branży AGD - mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego otwierając Kongres. - Chcemy, aby państwo w Łodzi, w Łódzkiem, czuli się dobrze. Znamy państwa problemy, ich dynamika jest duża. Chcemy wspólnie szukać takich rozwiązań, które będą wychodzić naprzeciw waszym oczekiwaniom. Na tej sali mamy producentów, poddostawców, usługodawców oraz start-upy, które szukają innowacyjnych rozwiązań. My mamy środki europejskie, które mogą być dla was wsparciem.

- Mamy pełną reprezentację branży AGD i wspólnie będziemy szukali nowych rozwiązań na wyzwania, które przed nami, ale też nawiążemy też nowe relacje biznesowe - zapowiadał Tomasz Sadzyński, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który pierwszego dnia Kongresu podpisał z szefami wielkich firm AGD porozumienie pozwalające na ukonstytuowanie się Sektorowej Rady ds. Kompetencji w dziedzinie Automatyki i Robotyki – nowego, strategicznego kroku w kierunku rozwoju nowoczesnych kadr dla przemysłu 4.0.

Konrad Pokutycki, prezes BSH sprzęt Gospodarstwa Domowego, podkreślał, że w Polsce branża AGD przeznacza na inwestycje rocznie ponad miliard złotych.

- Inwestujemy w rozwój produkcji, rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0, a także badania i rozwój. W Polsce rodzą się innowacje, które wnoszą sprzęt gospodarstwa domowego na nowy poziom technologii rozwoju - przekonuje prezes wielkiego koncernu mającego swoją fabrykę w Łodzi.

Z danych przedstawionych przez Wojciecha Koneckiego, prezesa Związku Pracodawców AGD Applia Polska wynika, że przychody z produkcji sprzętu gospodarstwa domowego w Polsce sięgnęły 27 mld zł. Wyprodukowano ponad 26 mln sztuk sprzętu, co daje Polsce pierwsze miejsce w Europie. To ponad połowa sprzętu powstałego w całej Unii Europejskiej. Łódzkie - obok Dolnego Śląska - jest jednym z dwóch regionów, w którym produkcja jest na największym poziomie.

W oparciu o kompleksowy raport o stanie branży,  pierwszy dzień kongresu został poświęcony strategicznym dyskusjom na temat przyszłości tej gałęzi gospodarki, innowacyjności, zrównoważonego rozwoju oraz zmian regulacyjnych wpływających na rynek AGD. W piątek zaplanowany został Business Mixer AGD, czyli wydarzenie umożliwiające spotkania producentów z poddostawcami, startupami oraz innowacyjnymi usługodawcami, co stwarza okazję do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i wymiany doświadczeń. Tego dnia ma się odbyć także „Innvation Coach w Regionach - Łódzkie” - spotkanie podczas którego będzie można zasięgnąć wiedzy na temat skutecznego aplikowania o fundusze europejskie, wziąć udział w konsultacjach z ekspertami. To oferta dla przedsiębiorców przygotowana we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

jg/fot. Marcin Romanik