facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Komisja Expo odwiedza Łódź

05.04.2017
Do Łodzi przyjechali przedstawiciele Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu, by ocenić kandydaturę Łodzi do organizacji wystawy Expo w 2022 roku. Na dworcu Łódź Fabryczna delegację przywitali: wojewoda Karol Młynarczyk, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz prezydent miasta Hanna Zdanowska.
 
Goście przyjechali z Warszawy specjalnym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W holu dworca, w jego zabytkowej części, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów; ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanny Zdanowskiej, Witolda Stępnia, a także Jai-chulChoia, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw, oraz Vicente Loscertalesa, sekretarza generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw.
 
Premier Gliński zapewnił, że polskiemu rządowi bardzo zależy na organizacji wystawy Expo w Łodzi. – Rząd RP bardzo jasno pokazał, że jest gotowy do organizacji EXPO i jest w pełni zaangażowany w proces starań o Wystawę. W Warszawie przygotowaliśmy dla gości z BIE spotkanie z przedstawicielami świata sztuki i kultury w Łazienkach Królewskich, tak aby delegacja mogła poczuć polskiego ducha i doświadczenia jakie chcielibyśmy zaprezentować podczas EXPO 2022. Przed nami i naszymi gośćmi łódzka część misji. Szczególnie ważna, ponieważ przedstawiciele BIE zobaczą przyszłe tereny Wystawy, które są w mojej ocenie, naszym największym atutem.
 
Sercem Wystawy EXPO 2022 ma być Nowe Centrum Łodzi, czyli tereny wokół dworca Łódź Fabryczna. Ale, jak podkreśliła prezydent Zdanowska, goście zobaczą unikatowe secesyjne i postindustrialne dziedzictwo, które najlepiej można poczuć na Księżym Młynie, czy też w Manufakturze albo w Art._Inkubatorze. – Chcemy, aby świat zobaczył nasz olbrzymi projekt rewitalizacyjny. Co robimy, aby polepszyć warunki życia łodzian. Ale przede wszystkim chcę, żeby Polska pokazała uśmiechniętą twarz zadowolonych mieszkańców Łodzi z tego że żyją w fajnym kraju i fajnym mieście – mówiła.
 
Cel już na wstępie udało się osiągnąć. Gości, którzy reprezentują m.in. Koreę Południową, Turcję, Bangladesz, Grecję ujęło powitanie przez studentów Akademii Sztuk Pięknych, młodych, energicznych ludzi, którzy przygotowali wystawę prezentującą dorobek architektoniczny miasta. – Jesteśmy zaskoczeni entuzjazmem młodych ludzi, których tu dziś spotkaliśmy. Chcemy poznać więcej mieszkańców miasta. Jestem pewien, że spędzimy tutaj dwa fantastyczne dni, w fantastycznym mieście, z fantastycznymi ludźmi – zapowiedział sekretarz Vicente Loscertales.
 
Na przewodniczącym Jai-chulChoiu wrażenie zrobił także nowy dworzec. – To wspaniałe połączenie nowoczesności z zabytkową architekturą. Doskonale tutaj czuje się ducha Expo – powiedział.

(al)

Polecane

Premierowe Karty Seniora Województwa Łódzkiego

17-01-2018

Zygmunt Cybulski z Konstantynowa Łódzkiego, Maria Banach z Łodzi oraz...

Czytaj więcej

Powiat Łaski podsumowuje 2017 rok

17-01-2018

Wczorajsze, uroczyste Spotkanie Noworoczne w powiecie łaskim było okazją do...

Czytaj więcej

Rozgrzewamy WOŚP !

11-01-2018

Na ulicy Piotrkowskiej odbyła się konferencja poświęcona przygotowaniom do 26...

Czytaj więcej

Budżet Obywatelski integruje

11-01-2018

W Romanowie w gminie Błaszki mieszka niespełna 200 osób. Mimo...

Czytaj więcej

Marszałek na medal !

11-01-2018

11 stycznia w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, marszałek...

Czytaj więcej

Łódzkie Mundialito

10-01-2018

W Zduńskiej Woli marszałek Witold Stępień wziął udział w lekcji...

Czytaj więcej

Rekordowa kwota na renowację zabytków

10-01-2018

Aż 5 mln zł na przywracanie świetności najcenniejszym zabytkom regionu...

Czytaj więcej

Świąteczno-noworoczny jubileusz w Radomiu

10-01-2018

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyło się doroczne spotkanie...

Czytaj więcej

30-lecie sakry biskupiej

10-01-2018

W niedzielę w łódzkiej Archikatedrze odbyła się uroczysta msza święta...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl