KGW dumą Łódzkiego

niedziela, 2 czerwca 2024

Koła Gospodyń Wiejskich z Łódzkiego od dawna wyróżniają się swoimi talentami kulinarnymi, oryginalnymi strojami i kreatywnością, a teraz – podczas pikników czy festynów – będą się też wyróżniać dzięki jednakowym namiotom wystawienniczym. Namioty to nagrody za promocję naszego regionu i jego kultury, czyli za udział w dożynkach wojewódzkich. W niedzielę, 2 czerwca, w Ruścu, kolejna grupa gospodyń odebrała wyróżnienia, które przekazał marszałek Grzegorz Schreiber.

Wyróżnione koła nie zawiodły i na niedzielnym pikniku stawiły się w większości w swoich „firmowych” strojach i pięknych wiankach. – Od dawna wiedziałem, że jesteście mistrzyniami kuchni, że tworzycie piękne wieńce, a w tym roku okazało się, że jesteście bardzo kreatywne, jeżeli chodzi o modę – mówił marszałek nawiązując do konkursu „Modna gospodyni pięknym życie czyni”, podczas którego panie prezentowały zaprojektowane i wykonane przez siebie nowoczesne stroje inspirowane kulturą ludową. Nagrodą za udział były namioty wystawiennicze, które otrzymało 120 KGW z całego województwa. Teraz takie same namioty otrzyma kolejne 100 kół, czyli laureatki kolejnego konkursu „KGW - Ambasadorki Województwa Łódzkiego”, przez który chcieliśmy docenić aktywność pań na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulturowego Łódzkiego.

Nagrodzone panie bardzo cieszyły się z praktycznych nagród, które będą wykorzystywać do promocji swojej działalności.

- Jesteśmy bardzo aktywne, często bierzemy udział w różnych festynach i piknikach, a do tego nasze koło, jako jedyne z Łódzkiego będzie reprezentować województwo w konkursie o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP - mówi Anna Jurek z KGW Mogilno Małe. – Ten namiot nam się przyda już 15 czerwca na Dniach Dobronia i na festiwalu Pociąg do Kolumny.

Jeszcze szybciej, bo już za tydzień podczas Bitwy Regionów w Gorzkowicach swój nowy namiot rozstawi KGW z Niedyszyna. – W dożynkach wojewódzkich bierzemy udział od 2020 roku i w tym roku też się wybieramy, już z nowym namiotem – mówi Magdalena Paździej, wiceprzewodnicząca koła.

Łącznie w niedzielę nagrody i gratulacje od marszałka odebrało 27 kół z siedmiu powiatów m.in. pajęczańskiego, łaskiego, pabianickiego. Panie, razem z mieszkańcami Ruśca wzięły też udział w pikniku z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.  Były atrakcje dla dzieci, konkursy dla dorosłych i  część gastronomiczna, ale tym razem to gospodynie były naszymi gośćmi.

Obowiązkowo był także punkt informacji o funduszach unijnych. Cieszył się zainteresowaniem mieszkańców, którzy korzystają z dofinansowania unijnego m.in. na montaż instalacji OZE.

kw

fot. Sebastian Sołtyszewski