Idziemy za ciosem i rozpoczynamy kolejną inwestycję drogową w powiecie kutnowskim

poniedziałek, 5 lutego 2024

Dopiero co oddaliśmy do użytku nowe rondo w ciągu drogi wojewódzkiej 583 w Dobrzelinie w gminie Żychlin, a już zabieramy się za remont kolejnego odcinka. Wkrótce rozpocznie się rozbudowa drogi od Żychlina do granicy województwa.

Kilka dni temu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, podczas wizyty w powiecie kutnowskim, odwiedził Dobrzelin w gminie Żychlin. Budowa ronda w tej niewielkiej miejscowości upłynniła ruch i znacznie podniosła poziom bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców. To jednak nie koniec inwestycji drogowych w gminie Żychlin. W tym roku rozpocznie się  rozbudowa dróg wojewódzkich nr 583 i 573 od Żychlina (rejon skrzyżowania z ul. Łukasińskiego) do granicy województwa. Gotowa jest dokumentacja techniczna na wykonanie ok. 1,7 km drogi.

Zakres robót - poza samą rozbudową DW 583 - będzie obejmował: rozbudowę skrzyżowań, w tym budowę dwóch rond, rozbudowę odcinków dróg gminnych, drogi powiatowej i drogi wojewódzkiej 573, budowę chodników, ścieżki rowerowej, zjazdów wraz z rowami krytymi, zatok autobusowych i postojowych, rowów drogowych, budowę kanalizacji deszczowej, przepustu drogowego, oświetlenia, przebudowę rowu melioracyjnego i infrastruktury technicznej (sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej).

- Dziś ta droga jest dramatycznie wąska, to najwęższy odcinek drogi wojewódzkiej w całym Łódzkiem, ma tylko 4 metry szerokości. Zmienimy to, będzie bezpieczniej – mówi marszałek Schreiber, który przy okazji wizyty w Dobrzelinie, oglądał również fragment DW 583 przygotowywany do przebudowy.

Trwają przygotowania do przetargu. Radni Sejmiku zabezpieczyli w budżecie województwa ok. 29 mln zł na zadanie, którego realizacja potrwa do 2025 roku.

Województwo Łódzkie planuje ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021 – 2027.

 

as

fot. Piotr Wajman