Gala finałowa XIV Dni Pamięci

poniedziałek, 29 stycznia 2024

Galą finałową w Teatrze Jaracza dziś (29 stycznia) zakończono łódzkie obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Samorząd województwa łódzkiego reprezentował wicemarszałek Piotr Adamczyk.  

- Każdego roku bierzemy udział w obchodach Dni Pamięci – powiedział wicemarszałek. –, To niezwykle trudna historia, również naszego miasta. Co prawda to nie Polacy byli winowajcami, to jednak tutaj nasi współmieszkańcy ginęli, od najmłodszych dzieci, po dorosłych. Upamiętniając te wydarzenia, staramy się, żeby w pamięci ta historia nie zginęła.

Dziś w Jaraczu odbył się koncert Anny Dereszowskiej oraz zespołu Gang Tango. Artyści wykonali tanga skomponowane w okresie międzywojennym.

Głównym punktem kilkudniowych obchodów były natomiast sobotnie uroczystości na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-1944 przywożono Żydów do Litzmannstadt Getto oraz transportowano ich do obozów zagłady. Ponadto w ramach obchodów w Teatrze Jaracza można było zobaczyć spektakl „Dwoje" wyreżyserowanego przez Artura Hofmana na podstawie dramatu Rona Elishy oraz „Za mało kołysanek kołysałam" w wykonaniu duetu duet Post\Każmierski. Odbył się również koncert „Shalom Jerozolimo” w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk, pieśniarki jidysz.

Organizatorami XIV Dni Pamięci są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Teatr im. Stefana Jaracza przy współpracy m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.  Został on ustanowiony przez ONZ w rocznicę wyzwolenia Auschwitz – największego niemieckiego obozu zagłady.  

fot. S. Sołtyszewski