Dzień Dziecka w Łódzkiem

czwartek, 29 maja 2014
- Wyjątkowe przedstawienia, koncerty, bezpłatny wstęp do Muzeum Sztuki, to tylko niektóre atrakcje, przygotowane z okazji Dnia Dziecka przez instytucje kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Zapraszam wszystkie dzieci do skorzystania z naszych propozycji – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
 
1. Teatr Wielki w Łodzi
 
Teatr Wielki w Łodzi świętować będzie Dzień Dziecka nadzwyczajnym spektaklem baletowym - „Królewna śnieżka”. Początek spektaklu o godz. 17.30.
 
Królewna Śnieżka Bogdana Pawłowskiego stworzona przez  Witolda Borkowskiego- niezapomnianego choreografa i pierwszego kierownika baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, już od ponad czterdziestu lat towarzyszy – z mniejszymi lub większymi przerwami – kolejnym pokoleniom i niezwykle atrakcyjną formą pobudza wyobraźnię najmłodszych, wzniecając w nich jednocześnie zamiłowanie do teatru i sztuki baletowej.
Najbliższa Śnieżka  będzie wyjątkowa, bo i wyjątkowy jest dzień; w Dniu Dziecka Śnieżka nie tylko uraczy najmłodszych widzów słodkościami, ale także „odwiedzi” ich osobiście na widowni, a różne postacie sceniczne w kostiumach „pozwolą” fotografować się z każdym kto będzie miał na to ochotę.
 
2. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
 
30 maja w godzinach przedpołudniowych (10-12) dwie grupy przedszkolne wezmą udział
w edukacyjnej wycieczce po Teatrze Jaracza w Łodzi, w trakcie której zapoznają się z pracą teatru. Dzieci będą świadkami zaimprowizowanej zmiany dekoracji, przymiarki kostiumu, korekty świateł, tak, aby mogły poznać specyfikę pracy osób zaangażowanych w powstawanie spektakli (montażysty, garderobianej, inspicjentki, reżysera, aktora). Następnie zaplanowano czytanie bajek przez aktorkę Izabelę Noszczyk i warsztaty plastyczne pt. "Uwalniamy wyobraźnię".
Na Scenach Regionalnych, w ramach wieloletniej akcji "Jaracz - Dzieciom", zostanie zaprezentowana multimedialna bajka "Podróże Guliwera" w reżyserii Zdzisława Derebeckiego z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Spektakl zobaczą najmłodsi Widzowie Scen Regionalnych w Radomsku, Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim 28, 29 i 30 maja. Natomiast na Scenie w Sieradzu, 1 czerwca, dzieci wezmą udział w widowisku plenerowym pt. "Proszę słonia", zrealizowanym przez wrocławski Teatr Klinika Lalek.
 
3. Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina w Łodzi
 
1 czerwca 2014 Filharmonia Łódzka organizuje Koncert z okazji Dnia Dziecka - najpiękniejsze przeboje muzyki filmowej dla dzieci. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu zaprezentują muzykę z najbardziej znanych filmów i seriali dla dzieci.
Poza muzyką na dzieci czekają niespodzianki z okazji Dnia Dziecka.
 
Wykonawcy – uczniowie, absolwenci, nauczyciele i przyjaciele Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu – soliści, wokaliści, zespoły kameralne, grupa rytmiczna, zespół smyczkowy, zespół akordeonowy,  chór szkolny i orkiestra dęta
Kierownictwo muzyczne – Izabela Rudzka
Aranżacje muzyczne: Izabela Rudzka, Paweł Krasiński i inni.
 
Widowisko muzyczne oparte na motywach z popularnych filmów animowanych i fabularnych, znanych najmłodszym i tym nieco starszym. W programie m.in.: muzyka z polskich filmów animowanych, „Piękna i Bestia”, „Madagaskar”, „Król Lew”, Harry Potter i komnata tajemnic”, „Opowieści z Narnii”, „The Muppet Show”, „Różowa Pantera”, „Matrix”, „Leon zawodowiec”, „Skyfall”.
Początek koncertu o godz. 17.
 
4. Muzeum Sztuki w Łodzi
 
Oferuje wstęp wolny do wszystkich trzech oddziałów Muzeum dla osób do 18 roku życia. A ponadto Pałac Herbsta zaprasza na Pałacowe Szarady. Zespół Działu Edukacji Muzeum Pałac Herbsta przygotował niedzielę pełną atrakcji dla dzieci. Wspólne warsztaty, gry i zabawy odbywać się będą w Galerii Sztuki Dawnej oraz w przypałacowym ogrodzie.
 
Godz. 12.00 – 13.00; miejsce: Galeria Sztuki Dawnej
Czy obrazy wiszące w Galerii Sztuki Dawnej mogą być ciekawym tematem zabawy? Czy między dziełami Jana Matejki i Leona Wyczółkowskiego znajdzie się miejsce dla kostki do gry? Przekonamy się o tym w niedzielę 1 czerwca, kiedy przestrzeń Galerii Sztuki Dawnej zamieni się w wielką grę planszową. Każda drużyna przechodząc kolejne pola gry, pozna wybrane losowo obrazy. Aby ukończyć „obrazo-granie” niezbędne będzie rozwiązanie zagadek.
 
Godz.13.30-15.00; miejsce: ogród przy Pałacu Herbsta
W Galerii Sztuki Dawnej prezentowany jest obraz Leona Wyczółkowskiego „Gra w krokieta”.  W przypałacowym ogrodzie mali goście zasady i spróbują swoich sił w tej popularnej w XIX wiek grze towarzyskiej.  W piknikowej atmosferze będzie można odpocząć w cieniu rozłożystego kasztanowca: mali piknikowicze będą mogli skompletować swój „kosz piknikowy”, a nieco starsi dowiedzą się, do czego służy zapomniany już  tamborek.
 
W przypadku niesprzyjającej pogody oba warsztaty odbywać się będą w Galerii Sztuki Dawnej.
Konieczne zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel.:  42 674 96 98 w. 35.
Dla dzieci wstęp na warsztaty jest bezpłatny.
 
5. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
 
W siedzibie Muzeum przy Placu Wolności:
- wstęp dla dzieci za 1 zł 
- wystawy czynne w godzinach 10:00 - 17:00
 
W Ogrodzie Zoologicznym:
- Impreza z okazji Dnia Dziecka współorganizowana z Ogrodem Zoologicznym, która odbędzie się na terenie ZOO. Muzeum zaprasza na warsztaty  numizmatyczne i archeologiczne  (bicie monet i wykonywanie ozdób pradziejowych z gliny i drutu) oraz warsztaty garncarskie. Impreza odbędzie się w godzinach 9:00-19:00. Dzieci wstęp wolny.
 
W Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej:
- wstęp dla dzieci za 1 zł 
- skansen czynny w godzinach 10:00 - 18:00
- wystawa lalek teatralnych "Wyszła z kościółeczka, już nie panieneczka..." Lalkowy orszak weselny ze zbiorów Działu Widowisk Lalkowych MAiE.
- pokazy i warsztaty lalki teatralnej - kukiełki w godzinach 10:00 - 14:00
 
6. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
W Dziale Zbiorów Specjalnych
Dwie imprezy zatytułowane W świecie wierszy Juliana Tuwima. Bibliotekarze zaproszą dzieci do wspólnej zabawy, w czasie której przedstawione zostaną inscenizacje 12 najpopularniejszych wierszy. Towarzyszyć im będą konkursy z nagrodami dla najlepszych znawców Tuwimowskich bohaterów oraz wystawa Tuwim w Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej. 
1)    2.06.2014 r.: godz. 10.00  Szkoła Podstawowa nr 175 – klasy drugie
2)    5.06.2014 r.: godz. 9.00  Szkoła Podstawowa nr 175 – klasy trzecie
 
W Dziale Zbiorów Audiowizualnych
29 maja o godz. 10.00  odbędą się zajęcia umuzykalniające dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 75. Dzieci zostaną zapoznane z rodzajami instrumentów (prezentacja multimedialna z oprawą muzyczną), będą uczestniczyły w zabawie zgadywance otrzymają również muzyczne kolorowanki. W trakcie zabawy na stolikach ułożone będą najciekawsze zbiory Działu Zbiorów Audiowizualnych przeznaczone dla dzieci oraz instrumenty zabawki. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymają dyplomy.
 
7. Łódzki Dom Kultury na dwa dni stanie się królestwem dzieci
 
31 maja (sobota) dzień nagród na Wielkim Finale Regionalnego Konkursu Recytatorskiego dla dzieci o tematyce przyrodniczej „Świerszczykowe wierszyki”, na który przewidzieliśmy wiele atrakcji. Udział weźmie około 150 dzieci ze wszystkich gmin w województwie łódzkim.
To moment, w którym spotkają się wszyscy laureaci konkursów rozgrywających się w tym roku w ramach projektu Wojewódzki Ekologiczny Dzień Dziecka z Literaturą i Sztuką - Świerszczykowe wierszyki, nad którym honorowy patronat objął marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
W czasie finału uczestnicy konkursu będą mogli obejrzeć spektakl teatralny o tematyce przyrodniczej, uczestniczyć w przesłuchaniach recytatorów, z których wyłonionych zostanie 10 najlepszych laureatów Konkursu w województwie łódzkim. Przewidziano też czas na „Świerszczykowe zabawy” –  imprezę teatralną połączoną z konkursami wiedzy o przyrodzie, zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt, ochronie środowiska w codziennym życiu. Pomoże to na pewno małym recytatorom rozładować napięcie towarzyszące występom przed komisjami. W tym dniu będzie można zobaczyć wystawę prac plastycznych o tematyce przyrodniczej, nadesłanych na konkurs pt. „Mały przyrodnik”. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone. Na zakończenie moment, na który wszyscy czekają – uroczyste wręczenie nagród dla laureatów oraz występ najlepszych małych recytatorów województwa łódzkiego.
1 czerwca (niedziela) zapraszamy dzieci, by w dniu swojego święta zaprojektowały i zbudowały świat swoich marzeń z klocków LEGO: wręce najmłodszych oddamy ponad 45000 klocków w 160 zestawach konstruktorskich.Ten dzień to jedyna okazja, aby dzieci samodzielnie mogły zbudować miasto LEGO CITY z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanej makiety, jeździć zdalnie sterowanymi samochodami terenowymi z napędem 4x4 LEGO 9398 po bardzo trudnym torze stworzonym według własnego pomysłu z klocków LEGO® (ruchomy most, przeprawa przez rzekę, wzniesienia, przeszkody naturalne) w oparciu o LEGO Technic, nauczyć się programować maszyny proste, postacie i roboty z LEGO WeDo, a także wziąć udział w walkach robotów. Mali kinomani będą mogli przenieść się w krainę ekranizacji filmowych i odnaleźć ulubione postacie z filmów: The Lord of the Rings™” i „Hobbit™”, „Star Wars™”, a także „Lego Przygoda™”. Dla miłośników „Gwiezdnych Wojen” zorganizowane zostaną pojedynki galaktyczne. Specjalnie dla dziewcząt przygotowaliśmy możliwość włączenia się w budowę miasteczka LEGO Friends. Impreza skierowana jest dla dzieci 5+.
Dwugodzinną zabawę zakończy projekcja filmu „Lego Przygoda”, podczas której dzieci będą mogły zobaczyć artystycznie wykorzystane przez filmowców zestawy klocków, którymi bawiły się chwilę wcześniej. „Lego Przygoda” – pierwszy pełnometrażowy film kinowy przedstawiający przygody postaci ze świata klocków LEGO – opowiada historię Emmeta, zwyczajnej, niewychylającej się i zupełnie przeciętnej minifigurki LEGO, którą przypadkowo wzięto za bardzo niezwykłą postać, stanowiącą klucz do ocalenia całego świata. W ten sposób Emmet dołącza do niesamowitej drużyny, która ma do wykonania pełną przygód i niebezpieczeństw misję powstrzymania złowrogiego tyrana – misję, do której Emmet jest kompletnie i przezabawnie nieprzygotowany.
Zaczynamy 1 czerwca o godz. 10, informacje  o biletach tel.: 797-326-168, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
7. Regionalne Centrum Polityki Społecznej
 
W ramach dotacji udzielonych ze środków województwa łódzkiego na organizację Dnia Dziecka przekazało siedmiu instytucjom 53 700 zł. Fundacja „Dom w Łodzi” organizuje dzień dziecka – Basi Bohaterowie, Fundacja Gajusz przygotuje  atrakcje dla dzieci w szpitalu na Spornej oraz w hospicjum. W Skierniewicach dzieci bawić się będą w Magicznej krainie Madagaskaru. Dzieci bawić się będą także w Załęczu Wielkim w ośrodku ZHP „Nadwarciański Gród”. W  Łowiczu na dzień dziecka organizowany w ogródkach działkowych zaprasza Łowickie Stowarzyszenie „Dać szanse”. Ze środków przekazanych z budżetu Województwa łódzkiego bawić się będą dzieci w Witoni oraz Cielądzu.