Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Dyplomacja w samorządach

wtorek, 13 maja 2025
- Samorządy wypełniają treścią i konkretami porozumienia i traktaty zawierane przez rząd - mówił Artur Ostrowski, członek zarządu województwa łódzkiego, na konferencji o współpracy międzynarodowej samorządów. - Macie ogromną rolę do odegrania w dyplomacji - przekonywała samorządowców ambasador Urszula Gacek.

Konferencja zatytułowana „Dyplomacja samorządowa w nowej odsłonie” została zorganizowana w hotelu Andel`s w Łodzi. Wśród organizatorów było Województwo Łódzkie. Uczestnicy zadawali sobie pytania o role wymiaru samorządowego w polskiej polityce zagranicznej i dzielili dobrymi praktykami współpracy międzynarodowej. Na warsztatach zastanawiano się, jak realizować ustawowe przepisy dotyczące współpracy międzynarodowej, jak przeciwdziałać dezinformacji międzynarodowej, mówiono też o możliwościach wsparcia dla obywateli Ukrainy.

Wśród uczestników byli ambasadorzy, pracownicy ministerstwa spraw zagranicznych, naukowcy z uniwersytetów zajmujący się dyplomacją i prawem międzynarodowym oraz samorządowcy, w tym przedstawiciele regionów partnerskich Województwa Łódzkiego: Południowych Moraw z Czech, Winnicy z Ukrainy i Nord z Francji.

- Rząd otwiera pewne bramy, w które mogą wchodzić samorządowcy ze swoją samorządową dyplomacją. Wypełniamy treścią, konkretami porozumienia i traktaty międzynarodowe zawierane przez rząd - mówił Artur Ostrowski otwierając konferencję.

Wyjaśniając rolę samorządów w polityce międzynarodowej Radosław Ciszewski z Rady Fundacji Europejskiej Akademii Dyplomacji zaznaczał, że samorządy są w stanie pomóc państwu w zrozumieniu potrzeb swoich partnerów. Przykłady tego zrozumienia omawiał Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi, kiedy przypominał o pomocy, jaką Łódź i łodzianie udzielali Ukraińcom, którzy uciekali przed inwazją rosyjską na ich kraj.

- Bez zaangażowania samorządów nie udałoby się przyjąć i pomóc tak wielu imigrantom wojennym z Ukrainy, którzy w Polsce szukali schronienia - przyznawała Agata Czyrsznic-Dobrowolska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Biorąca udział w debacie na temat wymiaru samorządowego w polskiej polityce zagranicznej Urszula Gacek, była ambasador RP przy Radzie Europy i konsul generalny w Nowym Jorku, podkreślała potrzebę zaangażowania samorządów nawet w drobne zabiegi dyplomatyczne.

- Samorządy mają ogromną rolę do odegrania. W dużych miastach i województwach są środki i fachowcy, żeby to zrobić. Trzeba to wykorzystywać - mówiła. Zachęcała również do weryfikacji umów partnerskich, jakich samorządy są stronami.

- Czasami te partnerstwa są przypadkowe, albo wynikają z historycznych powiązań. Bywa, że współpraca sprowadza się tylko do turystyki. A to muszą być faktyczne wspólne interesy i spójność przy dokonywaniu wyboru - mówiła Urszula Gacek.

jg/fot. Artur Kostkowski