Dialog o reformie edukacji i rynku pracy

piątek, 3 marca 2017
W Urzędzie Marszałkowskim obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Przedstawiciele pracowników, pracodawców, a także strony rządowej i samorządowej przyglądali się reformie oświaty i obecności obcokrajowców na rynku pracy w województwie.
 
Gościem pierwszej części obrad, która dotyczyła przygotowania samorządów do reformy systemu edukacji był Grzegorz Wierzchowski łódzki kurator oświaty. Zapewniał, że większość gmin w regionie łódzkim przyjęła już uchwały dotyczące nowej siatki szkół, która będzie obowiązywać po likwidacji gimnazjów. - Teraz są oceniane - poinformował kurator. - - Wydaliśmy już ponad 160 opinii dla samorządów, reszta jest w trakcie analizowania i opiniowania. 
 
Drugi temat dotyczył poziomu bezrobocia i sytuacji na rynku pracy w województwie łódzkim ze szczególnym uwzględnieniem cudzoziemców. Zagadnienia te oprócz Andrzeja Kaczorowskiego, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, przedstawili pracownicy konsulatu Ukrainy w Łodzi. Okazuje się, że tylko w ostatnim półroczu w województwie łódzkim przybyło ok. 4 tys. cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS. Przez ostatnie 2 lata liczba zatrudnionych w naszym regionie obcokrajowców wzrosła trzykrotnie.
Pozwolenie na pracę dostawali głównie Ukraińcy, Ormianie, Białorusini i Rosjanie. Cudzoziemcy są chętnie zatrudniani, a mimo to bezrobocie w regionie spada. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w styczniu tego roku wyniosła w województwie łódzkim 8,8 proc. W skali całego kraju osiągnęła poziom 8,6 proc.
jg/al