Boże Ciało z udziałem prezydenta

piątek, 20 czerwca 2014
Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu. W jednej z najbarwniejszych procesji w Polsce szedł m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną.
 
Prezydent rozpoczął wizytę w województwie łódzkim od wkopania „Dębu Wolności”. W 25. rocznicę pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów, które rozpoczęły przemiany ustrojowe w Polsce, prezydent „sadzi” drzewa w różnych miejscach dla upamiętnienia tego wydarzenia. Ten symbol nawiązuje do akcji sprzed blisko stu lat, kiedy po odzyskaniu niepodległości również sadzone były dęby specjalnego przesłania. I właśnie w Łowiczu, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie prezydent posadził młode drzewko, rośnie już taki „dąb niepodległości” od 1918 r.
- Te drzewa symbolizują m.in. silne korzenie polskiej wolności i demokracji - mówił prezydent. - Dbając o korzenie wartości i tradycji można udźwignąć nawet najpotężniejsze ciężary kryzysu.
Sadzenie dębów wolności to wspólna inicjatywa z ochotniczymi strażami pożarnymi. Stąd obecność na uroczystości prezesa zarządu głównego OSP Waldemara Pawlaka. Prezydent i prezes OSP wbili symboliczne gwoździe na sztandarze łowickiej OSP, która obchodzi w tym roku jubileusz 135-lecia istnienia.
Obchody święta Bożego Ciała rozpoczęła msza święta w Bazylice Katedralnej, której przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba. Przed nabożeństwem para prezydencka złożyła kwiaty na grobie przodka Bronisława Komorowskiego - prymasa Polski arcybiskupa Adama Ignacego Komorowskiego, który żył w latach 1699-1759.
W homilii biskup Dziuba zaapelował do wiernych, aby byli dla siebie braćmi i siostrami w wierze. - Skoro wołamy do Boga „Ojcze nasz”, to znaczy, że my wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami - uzasadniał.
Po mszy na ulice łowickie wyruszył barwny orszak. Wielu uczestników procesji ubranych było w tradycyjne, kolorowe stroje łowickie. Do lokalnego folkloru nawiązywały również zdobienia szat liturgicznych kapłanów i oczywiście cztery ołtarze znajdujące się na trasie wokół Starego Rynku.
W procesji oprócz pary prezydenckiej szli m.in. minister sportu i turystyki Andrzej Biernat, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wojewoda Jolanta Chełmińska, wicewojewoda Paweł Bejda, a także przedstawiciele lokalnego samorządu.
Na zakończenie uroczystości burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński ogłosił decyzję o wpisaniu łowickiej procesji na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu będzie mogła ona trafić na listę ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Po południu na Nowym Rynku zorganizowano występy zespołów ludowych. Swoje stoiska z rękodziełem rozstawili łowiccy twórcy. Zaplanowano warsztaty m.in. z garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa, wycinanek, tworzenia palm łowickich.
jg