Bez onkologicznych limitów

środa, 26 marca 2014
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im . Kopernika przyjmuje pacjentów onkologicznych bez względu na limity wynikające z kontraktu z NFZ. Limitowana przestaje też być wszelka diagnostyka onkologiczna, dzięki temu skrócą się kolejki do badań takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, scyntygrafia, USG, czy endoskopia.

W piątek 21 marca 2014 r. Premier RP Donald Tusk wraz z Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem ogłosili zniesienie limitów na leczenie onkologiczne. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika wspierany przez Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia od jakiegoś czasu realizuje większość założeń rządowego planu. W jaki sposób?
- Od początku 2014 roku szpital przyjmuje pacjentów onkologicznych bez względu na limity finansowe wynikające z kontraktów z NFZ. Leczenie onkologiczne jest leczeniem ratującym życie. To podstawa planu i wspólny mianownik działań rządu oraz szpitala. Ponadto od tej pory Szpital przestaje limitować wszelką diagnostykę onkologiczną. To spowoduje znacznie szybsze wdrożenie leczenia u chorych onkologicznych – wyjaśnia Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
Każdy pacjent, który trafia do Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi, ma zagwarantowany termin usługi medycznej - otrzymuje niezbędną poradę u lekarza specjalisty w ciągu kilku tygodni bądź nawet następnego dnia, a w razie potrzeby skierowanie na specjalistyczne badania. Czas od stwierdzenia choroby nowotworowej do rozpoczęcia terapii w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym nie przekracza terminu 9 tygodni, w większości przypadków sięga około 3 tygodni.
- Szpital będzie leczył jeszcze więcej pacjentów niż dotychczas, bez lęku o jego finansowanie. Obecnie łączna kwota nadwykonań (świadczeń udzielonych ponad limit) z tytułu leczenia onkologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi za lata 2012-2013 wynosi 11,5 mln zł, choć Narodowy Fundusz Zdrowia starał się płacić za ponadlimitowe leczenie jak najwięcej – mówi Wojciech Szrajber, dyrektor szpitala im. Kopernika.
W 2013 r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika, jako pierwszy w Polsce, rozpoczął tworzenie Wojewódzkiej Sieci Profilaktyki i Leczenia Onkohematologicznego. Projekt zakłada stworzenie dwóch satelickich ośrodków onkologicznych na terenie szpitali wojewódzkich w Piotrkowie Trybunalskim i w Sieradzu, w których będzie prowadzona diagnostyka onkohematologiczna oraz leczenie pacjentów zakwalifikowanych do radioterapii.  Utworzenie satelickich ośrodków ma na celu ułatwienie dostępu mieszkańców miejscowości odległych od stolicy województwa łódzkiego do profilaktyki i zaawansowanego leczenia onkologicznego, a także skrócenie czasu oczekiwania na tę formę leczenia. Do współpracy w tworzeniu sieci szpital zaprasza także ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej i NZOZ-y.
Od 2012 r. dla każdego pacjenta przybywającego do Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi sporządzany jest szczegółowy plan leczenia, obejmujący różne procedury onkologiczne przeprowadzane na różnych oddziałach. Pacjent nie jest „przypisany” wyłącznie do jednego oddziału w określonym czasie, z którego wyjdzie, żeby zostać przyjętym do innego. Kompleksowość leczenia, jakie oferuje szpital, polega na ścisłej współpracy specjalistów z poszczególnych dziedzin – radioterapeutów, onkologów klinicznych, chirurgów onkologicznych, psychoonkologów - i pozwala na naprzemienne stosowanie różnych procedur w jednym przedziale czasu. Dla chorych urologicznych oraz chorych z nowotworem płuca opracowywane są specjalne książeczki z całym planem leczenia – takie rozwiązanie będzie sukcesywnie wprowadzane także dla pozostałych pacjentów. Ta integracja działań pozwala skrócić czas hospitalizacji i znacznie zwiększa efektywność leczenia. 
Szpital podjął też działania w celu zaangażowania lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy pracujących w szpitalach powiatowych w proces opieki nad pacjentem onkologicznym - opracował i prowadzi dla nich program szkoleń pn. „Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne”.  Do końca tego roku przeszkolonych zostanie  100 lekarzy POZ i lekarzy powiatowych z zakresu wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych. Przygotowany jest także plan stworzenia Wojewódzkiego Centrum Profilaktyki Onkologicznej pełniącego funkcję prozdrowotną i edukacyjną.