DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu
środa, 02 październik 2019 15:53

Będzie port multimodalny w Zduńskiej Woli - Karsznicach. Umowa podpisana!

Dziś (2 października) w Zakładzie Napraw Taboru PKP Cargotabor w Karsznicach podpisana została umowa między dwiema spółkami Polskich Kolei Państwowych - PKP S.A. i PKP CARGO S.A., w sprawie budowy terminala intermodalnego. W ceremonii wzięli udział wicepremier Piotr Gliński oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
 
- To symboliczny dzień i kolejna inicjatywa rozwojowa, jaką realizujemy w Polsce i województwie łódzkim – mówił wicepremier Piotr Gliński. – Ta inwestycja, na którą kolej i mieszkańcy tego miasta oraz regionu czekali trzydzieści lat, jest przykładem tego, jak odważnie rozwijać gospodarkę, infrastrukturę i transport. Dziękuję panu marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi za to, że skutecznie lobbował za jej powstaniem.

- Karsznice, Zduńska Wola i cały region rzeczywiście czekały aż trzydzieści lat, by zagospodarować ten teren. Żeby tu, w tak doskonale położonym miejscu, powstało coś ważnego dla Polski, dla województwa i tego miasta – mówił marszałek Grzegorz Schreiber. - Na początku lipca zaprosiłem przedstawicieli spółek kolejowych i lokalnych samorządów na robocze spotkanie w tej sprawie. Po to, żeby przyspieszyć działania. Wszyscy mówili, że należy to zrobić, ale brakowało impulsu. Mam nadzieję, że to spotkanie dało właśnie taki impuls. Pozwoliło wypracować koncepcję działania, utrwalić ją i spowodować, że dziś możemy zamknąć etap mówienia o tym, że to miejsce potrzebuje wsparcia, a zacząć etap, w którym będziemy działać. Spółka, która dziś powstaje, ma wolny tor, którym dojedzie do celu, do powstania portu multimodalnego.

Umowę w sprawie powstania spółki, która zajmie się budową portu multimodalnego, podpisali Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo oraz Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A.
- Terminal Zduńska Wola-Karsznice to kluczowy projekt inwestycyjny, który będziemy realizować w najbliższych latach – mówił Czesław Warsewicz. – To miejsce idealnie wpisuje się w naszą strategię. Jest świetnie położone na przecięciu szlaków kolejowych północ-południe i wschód-zachód, nieopodal jest trasa ekspresowa S8.
Jak dodał, inwestycja ma olbrzymie znaczenie ze względu na plany jego firmy, która ma ambicje stać się liderem usług logistycznych. Leży też w interesie Polski, bo przeładunki na terenie kraju to większe wpływy do budżetu z podatku VAT i ceł.
- W Polsce mamy dwa, trzy razy mniej punktów przeładunkowych niż w Europie Zachodniej. Zwiększenie przepustowości przeładunków poprawi naszą konkurencyjność. Dlatego chcemy inwestować – dodał Czesław Warsewicz.

Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A., zaznaczył, że terminal w Karsznicach to fragment większego planu grupy PKP.
- Chcielibyśmy zostać kolejowym narodowym operatorem logistycznym. Powołanie tej spółki to pierwsza jaskółka tego planu – mówił Andrzej Olszewski. - Wytypowaliśmy 31 jeden lokalizacji w Polsce, które nadają się na tego typu inwestycje. Karsznice będą największym terminalem w Polsce.

Jak sprecyzował Andrzej Olszewski, budowę portu sfinansują spółki grupy PKP, które w zeszłym roku wypracowały miliard złotych zysku. Spółka będzie też aplikować o środki unijne z programu RPO województwa łódzkiego. Powierzchnia intermodalnego terminalu Zduńska Wola-Karsznice ma wynieść 23 hektary. Wstępna data zakończenia inwestycji to 2022 rok.
(aa, fot. as)

Polecane

O wsparciu dla samorządów

O wsparciu dla samorządów

24-02-2020

Możliwości rozwoju jednostek samorządu terytorialnego to temat konferencji, która w...

Czytaj więcej
Rekordowa "Biała sobota"

Rekordowa "Biała sobota"

22-02-2020

200 pacjentów odwiedziło dziś w ramach „Białej soboty” centrum onkologiczne...

Czytaj więcej
Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych uczniów

Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych uczniów

20-02-2020

Aż 1.186 uczniów zostało zakwalifikowanych do projektu „Zawodowcy w Łódzkiem...

Czytaj więcej
O edukacji i kulturze na WRDS

O edukacji i kulturze na WRDS

20-02-2020

Analiza zmian w edukacji w związku z reformą oświaty oraz...

Czytaj więcej
Nowa wystawa w radogoskim więzieniu

Nowa wystawa w radogoskim więzieniu

19-02-2020

„Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów...

Czytaj więcej
Umowa na remont torowiska linii 45 z Łodzi do Zgierza podpisana

Umowa na remont torowiska linii 45 z Łodzi…

17-02-2020

W poniedziałek (17 lutego) w Zgierzu prezydent miasta podpisał umowę...

Czytaj więcej
Warsztaty Kapelmistrzów

Warsztaty Kapelmistrzów

16-02-2020

W Łódzkim Domu Kultury zorganizowano pierwsze Mistrzowskie Warsztaty Kapelmistrzów Orkiestr...

Czytaj więcej
Nowy żłobek w gminie Zduny

Nowy żłobek w gminie Zduny

15-02-2020

W Nowych Zdunach w powiecie łowickim otwarty został nowy żłobek...

Czytaj więcej
20 000. Karta Seniora

20 000. Karta Seniora

14-02-2020

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber spotkał się z dwiema mieszkankami...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl