DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

piątek, 29 listopad 2019 15:44

Będzie jeszcze łatwiej podróżować po naszym województwie

Kolejne połączenia autobusowe oraz więcej pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w nowym rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać 15 grudnia.

Dobre informacje dla mieszkańców województwa przekazali podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim (29 listopada) Grzegorz Jastrzębowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury UMWŁ oraz Janusz Malinowski, prezes zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
- Jest mi niezmiernie miło, że mogę przekazać te informacje mieszkańcom naszego regionu – mówił Grzegorz Jastrzębowski. – W nowym roku uruchomimy 36 tras autobusowych, czyli o 8 więcej niż mieliśmy od września. Pan marszałek Grzegorz Schreiber podpisał wnioski, które złożyliśmy do wojewody.
Przypomnijmy, że od września, dzięki dofinansowaniu władz województwa z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych aż 136 miejscowości, które dotychczas nie miały połączeń autobusowych, zyskało dostęp do komunikacji.
- Teraz dołączyliśmy kolejne 60 miejscowości, do których nie docierała komunikacja województwa – dodał Grzegorz Jastrzębowski
W przypadku 28 linii rozkłady jazdy zostaną poddane modyfikacjom uwzględniającym wnioski pasażerów i przewoźników. Zmian nie będzie na linii Wieluń - Zdzierczyzna - Wieluń. Osiem nowych linii, które zostaną objęte dofinansowaniem z Funduszu, zostało wyznaczonych z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców województwa łódzkiego.

Nowe linie:
Łowicz – Wola Kałkowa – Piątek
Raw Mazowiecka – Żechlinek – Koluszki
Piotrków Trybunalski – Wola Krzysztoporska – Radomsko
Radomsko – Strzelca Wielkie – Pajęczno
Poddębice – Wartkowice – Aleksandrów Łódzki
Brzeziny – Stryków – Głowno
Szczerców – Widawa
Aleksandrów Łódzki – Lutomiersk – Łask

Nowy rozkład jazdy pociągów ŁKA zacznie obowiązywać 15 grudnia. Zakłada większą częstotliwość dotychczasowych połączeń oraz obsługę nowych tras.
- Przygotowaliśmy go wspólnie z Departamentem Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego. Zrobiliśmy to tak, by spełnić jak najwięcej oczekiwań mieszkańców Łodzi i województwa – mówi Janusz Malinowski, prezes ŁKA. – Ten rozkład to zdecydowanie większa oferta dla naszych pasażerów. Będzie o jedną trzecią więcej pociągów.
Jakie będą największe korzyści zmiany rozkładu? 20 pociągów pomiędzy Łodzią i Tomaszowem Mazowieckim sprawnie skomunikuje oba te miasta, zapewniając dowóz do pracy i szkół. Pociągi kursujące z pominięciem Koluszek będą jechać ok. 46 minut. Te kursujące przez Koluszki mają pokonywać trasę w ok. 59 minut. W relacji Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska pojedzie aż 85 pociągów, co jest największą liczbą w dotychczasowej działalności ŁKA.
Utrzymane zostaną szybkie, poranne i popołudniowe pociągi przyspieszone do Skierniewic, z czasem jazdy około 45 minut.  Wszystkie pociągi do i z Łowicza oraz Kutna będą rozpoczynały i kończyły swój bieg na stacji Łódź Widzew, co wpłynie na poprawę podróżowania na odcinku aglomeracyjnym do i ze Zgierza. Mimo kontynuacji remontu linii sieradzkiej nadal zostaną utrzymane 33 połączenia.
Linia łowicka oraz połączenia relacji Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz pozostaną bez zmian, ze względu na trwające prace modernizacyjne, które w przyszłości pozwolą na rozszerzenie siatki połączeń. Do Łowicza pojadą 34 pociągi, a z Łodzi Widzewa do Zgierza przez Łódź Stoki 24 pociągi.
Utrzymanych zostanie 9 połączeń weekendowych ŁKA Sprinter do Warszawy oraz dwie pary pociągów na linii do Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska.

Najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy
Linia sieradzka
Ze względu na lokalizację prac remontowych będą obowiązywały dwa warianty zastępczego rozkładu jazdy:
•          od 14 grudnia 2019 r. do 29 lutego 2020 r. – zastępcza komunikacja autobusowa do i z Łasku,
•          od 1 do 14 marca 2020 r. - zastępcza komunikacja autobusowa do i ze Zduńskiej Woli,
•          w całej relacji Łódź – Sieradz pojedzie 10 pociągów, zamiast dotychczasowych 8,
•          uruchomionych zostanie 15 szybkich autobusów, tzw. Sprinterów.
Najszybsze pociągi pokonają trasę z Łodzi Kaliskiej do Sieradza w ok. 63 minuty.
Linia łowicka
Kontynuacja prac modernizacyjnych stacji Łowicz Główny spowoduje zmiany godzin odjazdów i przyjazdów pociągów. Na odcinku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny za wszystkie pociągi zostaną uruchomione autobusy zastępcze, co umożliwi Zarządcy Infrastruktury sprawne prowadzenie planowych i awaryjnych prac remontowych na tym odcinku oraz przejazd pozostałych pociągów przez stację Łowicz Główny.
Pociągi pokonają trasę ze stacji Łódź Kaliska do stacji Łowicz Przedmieście w 63 minuty.
Linia Skierniewice – Łowicz - Kutno
Ze względu na prowadzoną modernizację na odcinku Bełchów – Łowicz oraz całkowitą przebudowę linii na wjeździe do stacji Łowicz Główny za wszystkie pociągi kursujące w relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Skierniewice zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa, dostosowana do potrzeb podróżnych. Na wniosek pasażerów, ZKA uwzględnia dodatkowe postoje w Sierakowicach k/Skierniewic i Mokrej. Natomiast pociągi relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Kutno będą kursowały na całej trasie.
Czas przejazdu pociągów ze Skierniewic do stacji Łowicz Główny to 23 minuty. Trasę  Skierniewice – Kutno składy pokonają w czasie od 67 minut do 85 minut.
Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz
Od dnia 22 grudnia 2019 r., po przerwie w ruchu spowodowanej modernizacją linii i budową nowych przystanków osobowych, powrócą bezpośrednie pociągi w relacji Zgierz – Łódź Widzew – Łódź Fabryczna.
Ze względu na kontynuację remontu linii nr 15, ze Zgierza do Łodzi Kaliskiej, jeden pociąg   jadący z  Kutna i jeden z Łowicza, pojadą od Zgierza przez Łódź Stoki do stacji Łódź Widzew, gdzie będą skomunikowane z pociągami jadącymi do Łodzi Kaliskiej przez Łódź Chojny.
Trasę Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz pociągi pokonają w 14 minut. 
Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice
W relacji Łódź – Skierniewice pojedzie 38 pociągów, zamiast dotychczasowych 16. 
Odjazdy zostały wyznaczone co godzinę, natomiast w porannym i popołudniowym szczycie przewozowym, co pół godziny. Ponadto, ze względu na zmiany w kursowaniu innych pociągów, po godzinie 15:00 pojedzie dodatkowy skład z Łodzi do Skierniewic. Zatem
w godzinach popołudniowych pojadą 3 pociągi z Łodzi do Skierniewic przez Koluszki:
o godz.15:11, 15:35 i 15:43. Pozwoli to na zapewnienie optymalnej obsługi podróżnych.
Nowa linia Łódź Chojny – Łódź Fabryczna przez Łódź Olechów, Łódź Widzew
Od 15 grudnia zostanie uruchomionych 8 pociągów kursujących przez stacje Łódź Olechów Wiadukt, Łódź Olechów Zachód i Łódź Olechów Wschód, a od 7 stycznia 2020 r. oferta zostanie uzupełniona o  kolejne pociągi relacji Łódź Chojny – Łódź Widzew. Jeden
z wieczornych pociągów pojedzie bezpośrednio ze Zgierza przez Łódź Kaliską i Łódź Chojny. Dodatkowo, przez ww. stacje na Olechowie, pojadą 4 pociągi spółki Przewozy Regionalne.
Nowy rozkład jazdy zakłada kursowanie pociągów, które umożliwią dowóz i odwóz pracowników zatrudnionych w zakładach na terenie ŁSSE, zlokalizowanych na Olechowie, na pierwszą, drugą i trzecią zmianę. Składy będą skomunikowane na stacjach Łódź Chojny i Łódź Widzew z pociągami do Zgierza, Łowcza, Kutna i Koluszek. Są to połączenia pilotażowe, które w przypadku zainteresowania ze strony podróżnych, będą sukcesywnie rozwijane wraz
z wydłużeniem relacji np. do Pabianic,  Sieradza i Tomaszowa Mazowieckiego.
Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki
Do Tomaszowa Mazowieckiego wyruszy 20 pociągów, zamiast obecnych 2. Najszybszy skład pokona trasę z Tomaszowa Mazowieckiego do Łodzi Fabrycznej w 46 minut.
Część pociągów będzie kursowała przez Koluszki, natomiast niektóre z pominięciem tej stacji. Po godzinie 6:00, z Łodzi Fabrycznej, odjeżdżać będzie podwójny skład relacji Łódź – Skierniewice/Tomaszów Mazowiecki, z rozłączaniem na stacji Koluszki.
Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia
Utrzymana zostanie liczba 9 połączeń weekendowych ŁKA Sprinter do Warszawy, natomiast zmianie ulegną godziny odjazdów.
Odjazdy z Łodzi Fabrycznej zaplanowano o godzinach: 6:38, 9:50, 11:17, 12:23, 15:06, 16:18, 17:10, 19:04 i 20:29.
Odjazdy z Warszawy Centralnej zaplanowano o godzinach: 9:40, 12:45, 13:40, 14:35, 17:10, 18:52, 19:45, 21:25 i 22:20.
18 pociągów ŁKA Sprinter pomiędzy Łodzią a Warszawą stanowi jeden z najszybszych weekendowych środków transportu, z czasem przejazdu do 85 minut.
Wszystkie pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, a najszybsze z nich pokonają trasę z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej w ok. 72 minuty.
aa, fot as

Polecane

Kultura w sieci ze wsparciem

Kultura w sieci ze wsparciem

20-05-2020

Dwa projekty zgłoszone przez instytucje kultury prowadzone przez samorząd województwa...

Czytaj więcej
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

19-05-2020

W Łodzi odbyły się wojewódzkie uroczystości 100. rocznicy urodzin Karola...

Czytaj więcej
Pieniądze na remont basenu w Pajęcznie

Pieniądze na remont basenu w Pajęcznie

18-05-2020

Umowę na dofinansowanie kwotą 80 tysięcy złotych  II etapu remontu...

Czytaj więcej
Dotacja dla Sulejowa. W mieście będzie dużo bezpieczniej

Dotacja dla Sulejowa. W mieście będzie dużo bezpieczniej

18-05-2020

Aż 2,5 miliona złotych wynosi dotacja, jaką Sulejów dostanie od...

Czytaj więcej
Maseczkowy desant

Maseczkowy desant

15-05-2020

850 tys. maseczek z miliona zapowiedzianych przez marszałka Grzegorz Schreibera...

Czytaj więcej
Konsultacje w sprawie przebiegu szybkich kolei

Konsultacje w sprawie przebiegu szybkich kolei

14-05-2020

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, spotkał się dziś (14 maja)...

Czytaj więcej
Milion maseczek dla mieszkańców – złóż ofertę!

Milion maseczek dla mieszkańców – złóż ofertę!

14-05-2020

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza przedsiębiorców z regionu do...

Czytaj więcej
Maseczki z Syczuanu dla Łódzkiego

Maseczki z Syczuanu dla Łódzkiego

13-05-2020

Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego trafiło dziś (13 maja) ponad...

Czytaj więcej
Pieniądze na inwestycje sportowe

Pieniądze na inwestycje sportowe

13-05-2020

Modernizacja sal gimnastycznych, doposażenie boisk sportowych czy budowa siłowni zewnętrznych...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl