Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

83. rocznica przesiedleń Żydów do Litzmannstadt Getto

piątek, 16 maja 2025

Podczas uroczystości upamiętniających te tragiczne wydarzenia złożone zostały kwiaty na stacji Radegast - symbolu zagłady Żydów z czasów II wojny światowej.

Organizatorem uroczystości jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Urząd Marszałkowski reprezentowała Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

- Dla tysięcy rodzin przesiedlenia do getta w Łodzi były początkiem drogi przez głód, choroby, wycieńczającą pracę, a w końcu, dla wielu, drogą ku śmierci w obozach zagłady. Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, przekazywać ją kolejnym pokoleniom, bo pamięć o ofiarach jest także przestrogą, abyśmy potrafili dostrzegać zagrożenia, jakie niosą nienawiść, nietolerancja, wykluczenie - mówiła Joanna Skrzydlewska.

83 lat temu - 17 maja 1942 r. - do getta w Łodzi przywieziono tramwajami pierwsze grupy Żydów ze zlikwidowanego getta w Pabianicach. Potem zwożono to ludzi z likwidowanych gett w ponad 50 miejscowościach należącego do Rzeszy Kraju Warty, między innymi w Bełchatowie, Brzezinach, Łasku, Ozorkowie, Sieradzu, Wieluniu, Zduńskiej Woli, Zgierzu. Większość ze 100 tysięcy przesiedlonych Żydów trafiła do obozów zagłady. Do getta w Łodzi zwieziono wówczas około 15 tys. osób. Dla przesiedlanych do Łodzi Żydów to właśnie Stacja Radegast była miejscem, w którym pierwszy raz zetknęli się z Litzmannstadt Getto.

Getto w Litzmannstadt należało do największych na terenach okupowanej Polski (drugie po getcie w Warszawie). Istniało najdłużej - od lutego 1940 r. do sierpnia 1944 r. Łącznie przeszło przez nie ponad 200 tys. Żydów z ziem polskich i Europy Zachodniej.