1.08.1944. Pamiętamy

wtorek, 1 sierpnia 2023

W województwie łódzkim żyje jeszcze kilkunastu Powstańców Warszawskich. Każdego roku, w swoje urodziny, otrzymują od Marszałka Województwa Łódzkiego życzenia i upominki. - 1 sierpnia jest dniem wspomnień, kiedy chcemy oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli w Powstaniu – mówił marszałek Grzegorz Schreiber po złożeniu wieńców i zniczy na grobie łączniczki Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki”.

W porannej uroczystości na Starym Cmentarzu w Łodzi upamiętniającej 79. rocznicę wybuchu powstania uczestniczył również wojewoda łódzki Karol Młynarczyk. - Dziedzictwo Powstania Warszawskiego przyczyniło się do tego, że dziś żyjemy w wolnej Polsce – mówił wojewoda i przypomniał, że do Łodzi po wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku trafiło 200 powstańców. Na łódzkich cmentarzach są groby 50 z nich.

- Nie obchodzimy tego święta tylko dzisiaj. To jest data, która składnia nas do refleksji o całości tego czynu zbrojnego. Oddajemy hołd wszystkim, którzy w tej walce o polskość brali udział – dodał marszałek Schreiber podkreślając, że spotkania z żyjącymi powstańcami to zetknięcie się z żywą historią, którą warto nieustannie opowiadać zwłaszcza młodym ludziom.

- A czas jaki jest, skłania nas do tego, abyśmy także patrzyli ku przyszłości, byśmy pamiętali, że najlepszym momentem do walki o polskość jest także czas pokoju – dodał marszałek. – Teraz jest taki moment, w którym pamiętając o wszystkich dramatach polskiej historii jesteśmy coraz lepiej przygotowani do tego, by stawić czoła ewentualnym wydarzeniom, które mogłyby do nas przyjść.

W godzinę „W” na Starym Cmentarzu w Łodzi odbyła się druga część uroczystości. Punktualnie o 17 dźwięki syren przypomniały o zrywie stolicy sprzed 79 lat i bohaterach tamtych dni, którzy stanęli do walki o wolną Polskę.

- Dzięki takim bohaterom jednoczymy się wokół spraw, które czynią nas Polakami – mówił wicemarszałek Piotr Adamczyk nawiązując do 15-letniej łączniczki z powstania, przy której mogile odbywały się uroczystości. – Patriotyzm jest wart najwyższej ofiary, jaką jest życie.

Przedstawiciel rządu na uroczystościach, minister Włodzimierz Tomaszewski, jednoznacznie podkreślił natomiast: - Podnoszone niekiedy wątpliwości, czy ta ofiara krwi była potrzebna mają znamiona zdrady.

Uczestnicy obchodów zorganizowanych przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapalili znicze na innych jeszcze grobach powstańców leżących na łódzkim cmentarzu. Wszystkie oznaczone były tego dnia biało-czerwoną szarfą.

jg/fot. Sebastian Sołtyszewski, Adam Staśkiewicz