„Ekosfera” w Czarnocinie łączy tradycję z nowoczesnością

sobota, 16 września 2023

W sobotę, 16 września, w Czarnocinie oficjalnie ruszyła „Ekosfera”, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej, w której swoje siedziby mają m.in. Gminne Centrum Kultury i gminna biblioteka. Nowoczesny i pasywny budynek powstał przy wsparciu funduszy unijnych. Otwarcie połączone zostało ze „Świętem kultury ludowej Doliny Wolbórki”, podczas którego wystąpił zespół „Śląsk”. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

„Ekosfera”, dziś wizytówka Czarnocina w pow. piotrkowskim, dla mieszkańców całej gminy jest głównym miejscem nauki, kultury i spotkań. To tu swoje siedziby mają Gminne Centrum Kultury i działające przy nim zespoły ludowe, Gminna Biblioteka Publiczna z czytelnią oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Jednocześnie Centrum to demonstracyjny, nowoczesny i pasywny budynek, czyli taki, który nie wykorzystuje do ogrzewania powietrza i wody pieców, kotłów czy centralnego ogrzewania. Zastosowane tu ekologiczne rozwiązania to pompa ciepła, wentylacja połączona z rekuperacją oraz instalacja fotowoltaiczna wspomagana przez turbinę wiatrową. Budowa ruszyła w 2021 roku, a gmina na wartą ok. 7 mln inwestycję pozyskała zewnętrzne dofinansowanie - 4 mln 600 tys. złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz 2 mln 300 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Cieszy mnie bardzo fakt, że takie inwestycje są realizowane w takich gminach jak Czarnocin, co zmienia obraz naszego regionu i daje możliwości dalszej współpracy np. z Biblioteką Wojewódzką im. Józefa Piłsudskiego i innymi instytucjami kultury województwa łódzkiego – mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Wszystko to, co tworzymy, jest inwestycją w ludzi.

Jak podczas otwarcia mówił Roman Miksa, wójt Czarnocina, Ekosfera jest spełnieniem marzeń dla gminy. W maju do nowego obiektu przeprowadzili się pracownicy pomocy społecznej, którzy wcześniej pracowali w ciasnych pomieszczeniach na zapleczu Urzędu Gminy w Czarnocinie. Z nowej siedziby cieszą się także bibliotekarze, bo wcześniej gminna biblioteka mieściła się w sali miejscowej OSP. Ekosfera to jednak przede wszystkim siedziba Gminnego Centrum Kultury, które teraz, jak podkreśla Milena Dzięcielewska, dyrektor centrum, będzie mogło rozwinąć skrzydła i poszerzyć swoją ofertę kulturalną. – Każdy znajdzie coś dla siebie, będą zajęcia związane z aktywnością ruchową, ale także zajęcia artystyczne. Dzięki temu budynkowi mamy wreszcie zaplecze, czyli sale, w których mogą odbywać się zajęcia m.in. mamy salę lustrzaną czy salę widowiskową – wylicza. Jak dodaje, przeprowadzka biblioteki do nowego obiektu z komfortową czytelnią już pociągnęła za sobą wzrost liczby czytelników.

Goście uroczystego otwarcia m.in. Antoni Macierewicz, marszałek Sejmu PR, posłowie Małgorzata Janowska i Grzegorz Lorek a także samorządowcy oraz dyrektorzy bibliotek z regionu, zwiedzili Ekosferę, jej pracownie oraz wystawy m.in. strojów ludowych. Nowe wnętrza oglądali też mieszkańcy gminy Czarnocin, którzy przyszli na „Święto kultury ludowej Doliny Wolbórki”, czyli występy zespołów ludowych z powiatu piotrkowskiego. Organizatorami tego wydarzenia było GCK i OSP w Tychowie, a projekt został wsparty przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w ramach programu „Kulturalnie regionalnie”. Na scenie przy Ekosferze zaśpiewały i zatańczyły: Dziecięcy Zespół Koraliki, Zespół Pieśni i Tańca Mali Lubochnianie, zespoły „30 PLUS”, „Gorzkowice” i „Ludowa Biesiada”. Na finał, z programem „A to Polska właśnie” Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

 

kw

fot. Adam Staśkiewicz