Święto Niepodległości

piątek, 11 listopada 2022

Kochać Polskę taką, jaka jest, a ludzi takich, jakimi są – zachęcał abp Grzegorz Ryś podczas uroczystej mszy świętej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dziś jest biało-czerwono w całym regionie, ale wojewódzkie obchody 11 Listopada z udziałem marszałka Grzegorza Schreibera odbyły się w Archikatedrze Łódzkiej i przy Grobie Nieznanego Żołnierza obok niej. Jeszcze przed mszą marszałek, wojewoda łódzki i prezydent Łodzi złożyli kwiaty pod Pomnikiem Smoleńskim. Potem wszyscy uczestniczyli w nabożeństwie.

Archikatedra była wypełniona wiernymi chcącymi modlić się w intencji Ojczyzny. Wystawione zostały liczne poczty sztandarowe. Do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali duchowni innych wyznań chrześcijańskich.

- Są ludzie, którzy zatrzymują się na tym, co tu i teraz, które mierzy się głównie poziomem konsumpcji, żeby dobrze zjeść, żeby żyć wygodnie, żeby było przyjemnie. Ale to nie jest dramatem. Dramatem jest to, że nie widzą nic poza tym – ubolewał abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który przewodniczył mszy w intencji Ojczyzny.

Do tej myśli nawiązał w wystąpieniu przed Archikatedrą wojewoda Tobiasz Bocheński. - Tryumf przywar, okres bezprawia, moralny upadek, krótkowzroczność geopolityczna sprawiły upadek RP - mówił. - 11 listopada Jesteśmy szczególnie moralnie zobowiązani, aby myśleć o herosach niepodległości, ale i  o zdrajcach sprawy polskiej. Musimy z historii wyciągać lekcje. Nigdy więcej żadne pokolenie nie powinno dźwigać na swych barkach ciężarów, które nosili nasi przodkowie.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały znicze i kwiaty. Zapłonął ogień przywieziony z Kostiuchnówki na Wołyniu, gdzie Legiony Polskie w czasie I wojny światowej stoczyły krwawą bitwę z wojskami rosyjskimi.

W defiladzie na zakończenie uroczystości przy Archikatedrze zaprezentowały się kompanie honorowe 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra górnicza Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Po tych wydarzeniach ulicą Piotrkowską przeszedł marsz niepodległościowy zorganizowany przez NSZZ Solidarność. Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentował w nim wicemarszałek Piotr Adamczyk. Uczestnicy przenieśli pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego na rogu ulic Traugutta i Kilińskiego wielką biało-czerwoną flagę. Tam złożyli kwiaty i wieńce.

jg/fot. Sebastian Sołtyszewski