Biegacze na start!

środa, 19 marca 2014
23. marca w Pabianicach rusza tegoroczny Cyklu Biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego.
 
Mając na uwadze popularyzację biegania jako najprostszej formy aktywności ruchowej wśród mieszkańców województwa łódzkiego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wspólnie z Łódzkim Klubem Biegacza „Na Zdrowie”, po raz drugi organizuje cykl imprez biegowych w naszym regionie. W tym roku będzie się on składał z ośmiu biegów. – W porównaniu do listy imprez sprzed roku dołączyliśmy „Łódź Maraton Dbam o Zdrowie” oraz 18. Uliczny Bieg „Bełchatowska Piętnastka”. Ten drugi będzie ostatnim w tym roku, po którym podsumujemy tegoroczną rywalizację – prezentował terminarz marszałek Witold Stępień.
 
Terminarz:
  1. 23.03 – IV Półmaraton ZHP  - 21.097 km – Pabianice
  2. 13.04 – Łódź Maraton Dbam o Zdrowie - 42,195 km – Łódź
  3. 11.05 – VIII Bieg Wdzięczności za Pontyfikat Papieża Jana Pawła II - 5 km – Konstantynów Łódzki
  4. 24.05 – 12. Bieg Ulicą Piotrkowską – 10km – Łódź
  5. 07.09 – Bieg im. Bronisława Malinowskiego – 10km – Tomaszów Mazowiecki
  6. 21.09 – Łowicki Półmaraton Jesieni – 21,097 – Łowicz
  7. 19.10 – Bieg do Gorących  Źródeł – 10km Uniejów
  8. 23.11 - 18 Uliczny Bieg „Bełchatowska Piętnastka” – 15 km – Bełchatów – Finał - posumowanie Grand Prix.
 
Trasy wszystkich biegów są atestowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, a pomiar czasu jest elektroniczny. W każdym z wyżej wymienionych biegów jest prowadzona klasyfikacja w kategoriach wiekowych wśród mężczyzn i kobiet. Uczestnikiem może zostać każda osoba, która ukończyła 16. rok życia. Do klasyfikacji końcowej biegacza będzie branych pod uwagę pięć jego najlepszych wyników, a aby zostać sklasyfikowanym w całym cyklu trzeba wystartować przynajmniej  w pięciu biegach.
 
- Chcielibyśmy, żeby tych osiem imprez było lokomotywami biegania w Łódzkiem – tłumaczył Stępień. – W tym roku zorganizujemy też konkurs dla samorządowców na wytyczenie najatrakcyjniejszej trasy biegowej. Chcielibyśmy promować miejsca w regionie, które mogą łączyć aktywność i wypoczynek w miłych okolicznościach.
 
Cykl Ośmiu Biegów w 2014 r. dofinansowany jest z budżetu Samorządu Województwa  Łódzkiego kwotą 183 tys. zł. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.biegilodzkie.pl
 
W zeszłym roku udział wzięło około 5,5 tys. ludzi nie tylko w województwie łódzkim. Cykl wybiegł daleko poza granice regionu dzięki uniejowskiemu biegowi, który odbył się też w... Afganistanie, z udziałem około 250 żołnierzy z Polski i USA. Zwycięzcą został Krzysztof Pietrzyk z Koluszek.
 
Ambasadorem cyklu został Adam Kszczot, srebrny medalista na 800 m Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie, zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego w Łodzi. Doceniając jego niedawny sukces, marszałek Witold Stępień złożył mu gratulacje i nagrodził kwotą 8 tys. zł. - Pana sukces dowodzi, że Łódzkie cały czas nabiera prędkości. Kto wie, czy powstanie tego hasła nie zostało zainspirowane właśnie pańskimi sukcesami. Liczę, że będziemy mogli przeżywać emocje dzięki Panu na kolejnych wielkich imprezach.
 
Jest szansa, że emocjonować się będziemy mieli szansę coraz częściej, gdyż dzięki sukcesom sportowców z województwa łódzkiego, coraz więcej dzieci chce uprawiać sport. - Bardzo się cieszę, że w Łodzi, w Rudzkim Klubie Sportowym młodych lekkoatletów ciągle przybywa. Jest to trend zupełnie odwrotny niż w całej Polsce. Oby powstawały jeszcze kolejne obiekty sportowe – powiedział Adam Kszczot.
 
Gośćmi spotkania dotyczącego Cyklu Biegów byli: Krzysztof Habura, starosta pabianicki, Łukasz Ścibut, organizator IV Półmaratonu ZHP w Pabianicach, Henryk Brzyszcz, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego, Rober Bujnowicz, organizator VIII Biegu Wdzięczności za Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Konstantynowie Łódzkim, Michał Chmiel, Łódź Maraton Dbam o Zdrowie oraz Rober Blesiński i Jacek Chmiel, organizatorzy 12. Biegu Ulicą Piotrkowską. O biegach przełajowych opowiedział Arkadiusz Jaksa, dyrektor biegu Dycha na Piątkę.
(al)