Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Kalendarz Zarządu: czwartek, 10 kwietnia 2014

piątek, 11 kwietnia 2014

10.04.2014


Artur Bagieński - Wicemarszałek

marszalek

Godzina

 Opis wydarzenia

  Konwentu Marszałków Województw RP; Busko Zdrój
czwartek, 10 kwietnia 2014

Biznesowe Porady w Brzezinach

O problemach przedsiębiorców z branży przetwórstwa rolno – spożywczego dyskutowano podczas spotkania z cyklu „Biznesowe Porady”, które odbyło się w dniu 9 kwietnia w podregionie centralnym
w Brzezinach. Gospodarzem spotkania był Edmund Kotecki Starosta Brzeziński.
 
Po krótkim wstępie Pana Starosty Edmunda Koteckiego głos zabrała Pani Ewa Florczyk – p.o. Dyrektora Departamentu ds. Przedsiębiorczości, która przedstawiła ideę spotkań pn. Biznesowe Porady oraz zaprezentowała główne działania i inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w zakresie wspierania przedsiębiorców w regionie łódzkim. Następnie głos został przekazany przedstawicielom Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi orazPowiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi. W niezwykle ożywionej dyskusjiwskazane zostały rozwiązania, które mają ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie na rynku. Przedsiębiorcy postulowali również za kampanią społeczną, która miałaby podnieść świadomość rolników i przedsiębiorców w zakresie obowiązujących przepisów.
Swoimi doświadczeniami podzielił sięPan Tomasz Fraszka – Wojewódzki Inspektor
z Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Łodzi, który zarekomendował, by przedsiębiorcy nie bali się szukać informacji w instytucjach kontrolujących.
Z założenia instytucje te są otwarte na działalność informacyjną i służenia pomocą. Dodał również,
że przedsiębiorcy muszą być świadomymi producentami odpowiedzialnymi za produkt, który trafia do konsumenta.
Cenne informacje przekazał również Pan mgr inż. Włodzimierz Małecki – Z-ca Wojewódzkiego Inspektora z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi.
 
Głównym celem spotkań jest wypracowanie formuły dialogu pomiędzy instytucjami oraz przedsiębiorcami. W szczególności zależy nam na dzieleniu się informacjami i wsparciu przez instytucje przedsiębiorstw oraz samorządów wokół rozwijającego się systemu innowacji województwa łódzkiego. Profil wydarzenia ma charakter panelu dyskusyjnego. Przedstawiciele zaproszonych instytucji zaprezentują swój zakres działalności i na bazie doświadczeń wskazują  przedsiębiorcom jak uniknąć problemów, natomiast przedsiębiorcy mają możliwość zadawania pytania dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Taka formuła spotkania pozwoli na zbliżenie środowiska biznesu i instytucji, które z perspektywy przedsiębiorcy pełnią rolę kontrolującą aniżeli wspomagającą.
 
Z założenia tego typu spotkania mają odbywać się w każdym z podregionów województwa łódzkiego (wschodni, zachodni, północny, południowy, centralny).
 
Spotkanie zorganizował Departament ds. Przedsiębiorczości, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
 
Zapraszamy na kolejne spotkanie już w czerwcu w podregionie północnym

Już po raz drugi Marszałek Województwa Łódzkiego nagrodził łódzkich doktorantów przyznając im stypendia naukowe. Należy podkreślić, iż program stypendialny wspierający młodych naukowców z województwa łódzkiego to jedno z działań w ramach realizowanego przez Departament Kultury i Edukacji projektu pn. „Łódzkie intelektualne – II edycja”.
Zgodnie z regulaminem konkursu stypendium przyznawane jest uczestnikom studiów doktoranckich zgłoszonych do programu stypendialnego przez rektorów lub prorektorów szkół wyższych, dyrektorów instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, dyrektorów instytutów badawczych lub międzynarodowych instytutów naukowych, których siedziba lub oddział znajduje się na terenie województwa łódzkiego. Stypendium przyznawane jest na realizację innowacyjnego projektu naukowo-badawczego, którego wyniki będą użyteczne dla rozwoju społecznego, gospodarczego lub kulturalnego regionu.
W dniu 28 marca 2014 r. Komisja Stypendialna po analizie i rozpatrzeniu wniosków dokonała oceny merytorycznej wniosków i zarekomendowała 9 kandydatów do przyznania stypendiów. Natomiast Zarząd Województwa Łódzkiego na posiedzeniu w dniu 8 kwietnia 2014 r., przychylił się do propozycji Komisji i podjął uchwałę nr 424/14 w sprawie przyznania stypendiów naukowych Marszałka Województwa Łódzkiego dla wybitnych młodych naukowców w 2014 roku.

Do II edycji konkursu zostało zgłoszonych 109 wniosków, 108 z nich pozytywnie przeszło ocenę formalną. Najwięcej aplikacji, bo aż 41 wpłynęło z Politechniki Łódzkiej, 39 wniosków złożyli doktoranci Uniwersytetu Łódzkiego, 28 Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i 1 - Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk. Najliczniej reprezentowaną przez kandydatów dyscypliną naukową jest medycyna, biologia medyczna oraz chemia.

Wszystkim stypendystom gratulujemy!

 

 

Szkolenia dedykowane są osobom, które planują założyć własną działalność gospodarczą i w związku z tym potrzebują zdobyć lub poszerzyć swój zakres wiedzy i umiejętności, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości jakie stwarza obecny rynek i sytuacja gospodarcza. Pierwsze szkolenie Dostępne źródła dofinansowania. Jak skutecznie zbudować biznes plan odbędzie się 25 kwietnia br., drugie z cyklu szkoleń zatytułowane Jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą – Moja własna firma zaplanowane zostało na 8 maja br. Oba szkolenia odbędą się w siedzibie ŁARR S.A.
(ul Tuwima 22/26 w Łodzi).
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
czwartek, 10 kwietnia 2014

Łódzkie odmienione na medal

Województwo Łódzkie zostało laureatem prestiżowej nagrody TransformAwards przyznawanej za tzw. rebrending czyli zmianę wizerunku marki. Nasz region razem z agencją BNA, która stworzyła nową identyfikację wizualną, znalazł się na trzecim miejscu w kategorii „Najlepsza identyfikacja wizualna w sektorze publicznym”.
 
TransformAwards przyznawane są dla uhonorowania najlepszych praktyk w korporacyjnym, produktowym i globalnym rebrandingu. Nagroda dla łódzkiego wiąże się z przyjętą przez województwo nową strategią marki opierającą się na podkreślaniu różnorodności regionu i wykorzystywaniu go w promocji. Przypomnijmy, że nasz region jest pierwszym w Polsce, który zdecydował się na taką zmianę identyfikacji wizerunkowej.
- Naszym wyzwaniem było stworzenie wizji i roli takiej marki „Łódzkie”, która byłaby atrakcyjna dla całego regionu – miast i miasteczek, które się z Łódzkim w ogóle nie utożsamiały. Mieliśmy pomysł, żeby zaproponować nową rolę dla województwa i marszałka - jako ambasadora marki - mówi Mariusz Przybył, partner zarządzający i dyrektor strategiczny BNA.
- Wspaniała wiadomość - cieszy się Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - Zostaliśmy docenieni przez fachowców, a to oznacza, że kierunek strategii został obrany właściwy i możemy liczyć na profity wynikające z dobrej promocji regionu.
W tym roku nagrody przyznane zostały po raz piąty. Ich pomysłodawcą jest brytyjski magazyn Communicate. TransformAwards zyskały opinię wiodących europejskich nagród w dziedzinie transformacji marki.

W dniu 5 kwietnia 2014 r. w Sieradzu odbyła się Konferencja naukowa „Sieradz English Teaching and Research Forum” (SETARF) zorganizowana przez  Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych.
Konferencja została zorganizowana przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, Partnertech oraz Oxford University Press.
Gośćmi honorowymi konferencji byli Pani Mariola Mirecka – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Pani Barbara Milak – Dyrektor Sieradzkiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Sieradzu oraz dr Agnieszka Piskorska z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Prelegentami byli pracownicy akademiccy wyższych uczelni, kolegiów nauczycielskich i innych instytucji. W konferencji uczestniczyło około 60 osób, w tym 40 nauczycieli szkół z regionu województwa łódzkiego oraz słuchaczy NKJO w Sieradzu.
Forum składało się z warsztatów, prezentacji i wykładów prowadzonych, z jednym wyjątkiem, w języku angielskim, opartych na najnowszych badaniach naukowych pracowników uczelni wyższych oraz kolegiów językowych. Tematami wiodącymi były językoznawstwo angielskie, metodologia nauczania i oceniania, wykorzystanie technologii informatycznej  kwestionariuszy w nauczaniu i badaniach nad językiem, aspekty fonetyczne, predyspozycje indywidualne i typowe błędy popełniane przez uczących się, świadomość różnic kulturowych osób posługujących się językiem polskim i angielskim. Program konferencji cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy brali aktywny udział w warsztatach praktycznych oraz w dyskusjach, które były nieodłącznym elementem każdego wykładu i prezentacji.
Organizatorzy konferencji przewidzieli reportaż fotograficzny z konferencji oraz  publikację wykładów i prezentacji przedstawionych na konferencji w specjalnym wydawnictwie.

 


Organizatorzy konferencji składają serdeczne podziękowania wykładowcom, autorom prezentacji, osobom prowadzącym, asystentom – słuchaczom NKJO w Sieradzu, instytucjom współpracującym oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w konferencji.