Godzina |
Opis wydarzenia |
|
Konwentu Marszałków Województw RP; Busko Zdrój |
Już po raz drugi Marszałek Województwa Łódzkiego nagrodził łódzkich doktorantów przyznając im stypendia naukowe. Należy podkreślić, iż program stypendialny wspierający młodych naukowców z województwa łódzkiego to jedno z działań w ramach realizowanego przez Departament Kultury i Edukacji projektu pn. „Łódzkie intelektualne – II edycja”.
Zgodnie z regulaminem konkursu stypendium przyznawane jest uczestnikom studiów doktoranckich zgłoszonych do programu stypendialnego przez rektorów lub prorektorów szkół wyższych, dyrektorów instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, dyrektorów instytutów badawczych lub międzynarodowych instytutów naukowych, których siedziba lub oddział znajduje się na terenie województwa łódzkiego. Stypendium przyznawane jest na realizację innowacyjnego projektu naukowo-badawczego, którego wyniki będą użyteczne dla rozwoju społecznego, gospodarczego lub kulturalnego regionu.
W dniu 28 marca 2014 r. Komisja Stypendialna po analizie i rozpatrzeniu wniosków dokonała oceny merytorycznej wniosków i zarekomendowała 9 kandydatów do przyznania stypendiów. Natomiast Zarząd Województwa Łódzkiego na posiedzeniu w dniu 8 kwietnia 2014 r., przychylił się do propozycji Komisji i podjął uchwałę nr 424/14 w sprawie przyznania stypendiów naukowych Marszałka Województwa Łódzkiego dla wybitnych młodych naukowców w 2014 roku.
Do II edycji konkursu zostało zgłoszonych 109 wniosków, 108 z nich pozytywnie przeszło ocenę formalną. Najwięcej aplikacji, bo aż 41 wpłynęło z Politechniki Łódzkiej, 39 wniosków złożyli doktoranci Uniwersytetu Łódzkiego, 28 Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i 1 - Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk. Najliczniej reprezentowaną przez kandydatów dyscypliną naukową jest medycyna, biologia medyczna oraz chemia.
Wszystkim stypendystom gratulujemy!
W dniu 5 kwietnia 2014 r. w Sieradzu odbyła się Konferencja naukowa „Sieradz English Teaching and Research Forum” (SETARF) zorganizowana przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych.
Konferencja została zorganizowana przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, Partnertech oraz Oxford University Press.
Gośćmi honorowymi konferencji byli Pani Mariola Mirecka – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Pani Barbara Milak – Dyrektor Sieradzkiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Sieradzu oraz dr Agnieszka Piskorska z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Prelegentami byli pracownicy akademiccy wyższych uczelni, kolegiów nauczycielskich i innych instytucji. W konferencji uczestniczyło około 60 osób, w tym 40 nauczycieli szkół z regionu województwa łódzkiego oraz słuchaczy NKJO w Sieradzu.
Forum składało się z warsztatów, prezentacji i wykładów prowadzonych, z jednym wyjątkiem, w języku angielskim, opartych na najnowszych badaniach naukowych pracowników uczelni wyższych oraz kolegiów językowych. Tematami wiodącymi były językoznawstwo angielskie, metodologia nauczania i oceniania, wykorzystanie technologii informatycznej kwestionariuszy w nauczaniu i badaniach nad językiem, aspekty fonetyczne, predyspozycje indywidualne i typowe błędy popełniane przez uczących się, świadomość różnic kulturowych osób posługujących się językiem polskim i angielskim. Program konferencji cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy brali aktywny udział w warsztatach praktycznych oraz w dyskusjach, które były nieodłącznym elementem każdego wykładu i prezentacji.
Organizatorzy konferencji przewidzieli reportaż fotograficzny z konferencji oraz publikację wykładów i prezentacji przedstawionych na konferencji w specjalnym wydawnictwie.
Organizatorzy konferencji składają serdeczne podziękowania wykładowcom, autorom prezentacji, osobom prowadzącym, asystentom – słuchaczom NKJO w Sieradzu, instytucjom współpracującym oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w konferencji.