Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Kalendarz Zarządu: czerwca 2014

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Kolorowa lokomotywa rusza w region

Rusza letnia edycja „Kolorowej Lokomotywy”. W Łódzkim Domu Kultury podpisano umowy na realizację projektu podczas wakacji. 
 
Celem letniej edycji projektu jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej oraz  wiedzy i umiejętności w zakresie twórczości ekologiczno-artystycznej wśród dzieci i młodzieży, poprzez uczestnictwo w kilkuset warsztatach ekologiczno-artystycznych oraz trzech konkursach, na terenie miasta Łodzi oraz w trzynastu miejscowościach województwa łódzkiego: Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Wielunia, Pabianic, Bełchatowa,  Sieradza, Skierniewic, Łowicza, Opoczna, Zelowa, Kutna, Zduńskiej Woli.
 
- Młodzi mieszkańcy regionu łódzkiego edukowani będą z tradycji, potencjału i możliwości jakie płyną z materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu łódzkiego – mówił podczas uroczystości podpisania umów marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. – Łódzkie ukazane zostanie jako miejsce budowania tożsamości lokalnej o silnej identyfikacji kulturowej w oparciu o ekologiczne środki.
 
Jest to kontynuacja projektu z poprzedniego roku, który wzbogacony został o zajęcia na Szlaku Konnym Województwa Łódzkiego oraz gry terenowe o tematyce ekologicznej. Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym zorganizuje podczas wyjazdów do Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego atrakcje w postaci nauki pielęgnacji, czyszczenia i siodłania konia, przejażdżki na lonży organizowane przez właścicieli koni lokalnych stajni.
 
Podczas gdy część dzieci będzie jeździła konno, druga część będzie się uczyła malować konie, rozwiązywać zagadki i krzyżówki związane z Łódzkim Szlakiem Konnym i turystyką konną. Materiały zostaną przygotowane, przed rozpoczęciem wyjazdów do Parków Krajobrazowych przez Pracowników Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym i przekazane do opiekunów, przewodników z Parków Krajobrazowych. Zajęcia trwać będą równolegle do zajęć konnych, prowadzonych przez stajnie.
 
Pozostałe warsztaty realizowane w tym projekcie to:
 
1. Spotkania warsztatowe sztuki ludowej i rękodzieła z wykorzystaniem naturalnych materiałów (zajęcia w lokalnych domach kultury i ośrodkach partnerskich)
 
2. Spotkania warsztatowe w plenerze w tym warsztaty: fotograficzne, collage, malarstwa w plenerze, zajęcia z końmi(plenerem do działań artystycznych będzie teren Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Dzieci i młodzież z 13 miast województwa łódzkiego przewożeni będą na zajęcia warsztatowe do jednego z wybranych Parków Krajobrazowych: Spalskiego Parku Krajobrazowego – Zelów, Łowicz; Przedborskiego PK – Radomsko; Bolimowskiego PK – Tomaszów Maz., Kutno, Opoczno, Pabianice; PK Międzyrzecza i Widawki – Piotrków Tryb., Wieluń; Załęczańskiego PK – Zduńska Wola, Bełchatów, Sieradz; Sulejowskiego PK – Skierniewice)
 
3. Spotkania warsztatowe – edukacyjne gry terenowe(miejscem organizacji zajęć będzie Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym w Łodzi, przy ul. Wycieczkowej 106. Centrum położone jest w centralnej części Lasu Łagiewnickiego, a w jego otoczeniu znajduje się wiele interesujących obiektów: kolekcja starych drzew o pomnikowych wymiarach, rezerwat przyrody, niewielkie zbiorniki wodne, Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt, Ośrodek Edukacji Ekologicznej „W Lesie Łagiewnickim” i in.. W Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym zorganizowany jest Punkt Informacji i Monitorowania Turysty wyposażony w nowoczesne urządzenia geolokalizacyjne, stanowiące techniczną obudowę proponowanej gry terenowej).
 
Liderem projektu  pn. „Kolorowa Lokomotywa Na zielonym szlaku – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego” jest Łódzki Dom Kultury. Partnerzy w realizacji projektu to:
13 powiatowych/gminnych/miejsko-gminnychcentrów kultury – ośrodki kultury i biblioteki publiczne z Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Wielunia, Pabianic, Bełchatowa,  Sieradza, Skierniewic, Łowicza, Opoczna, Zelowa, Kutna, Zduńskiej Woli.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego'
Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym;
Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki – członkowie Związku poprowadzą warsztaty z fotografii przyrody na podstawie opracowanej autorskiej koncepcji spotkań.
 
Informacja prasowa Łódzkiego Domu Kultury, (al)
 
Dział: Kultura / Nauka
poniedziałek, 30 czerwca 2014

Zwiedzanie zabytkowym tramwajem

Zabytkowy tramwaj na linii Łódź – Konstantynów Łódzki – Lutomiersk ruszył w pierwszą w tym roku podróż. Inicjatywę wspierają marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska, którzy uczestniczyli w premierowej jeździe.
 
W każdą niedzielę od 29 czerwca do 21 wrześniazabytkowy skład wagonów 5N+5ND z początku lat 60. XX wieku kursować będzie na najbardziej malowniczej linii tramwajowej w Polsce - 43. Trasa tej linii biegnie z pętli przy ul. Telefonicznej ulicami Pomorską, Legionów, Konstantynowską do Konstantynowa Łódzkiego, a następnie przez Kazimierz do Lutomierska.

W połowie drogi znajduje się zabytkowa zajezdnia Brus, w której m.in. dzięki staraniom naszego Stowarzyszenia w najbliższych latach ma powstać interaktywne Laboratorium Transportu. Odwiedzający będą mogli się tam zapoznać m.in. z historią komunikacji miejskiej. Obecnie na terenie zajezdni znajduje się ponad 25 starych autobusów i tramwajów. Zajezdnię będzie można zwiedzić w dniach 26-27 lipca, 15 sierpnia i 21 września w godzinach 12-20.

Urokliwy odcinek trasy o ogromnych walorach turystycznych rozpoczyna się za Konstantynowem, gdzie szlak biegnie przez pagórkowaty teren otoczony polami i niską zabudową. W Kazimierzu torowisko odłącza się od szosy i przebiega samodzielnie przez pola, następnie prowadzi przez zabytkowy most nad Nerem, by po chwili znaleźć się na pętli w Lutomiersku.

Tramwajowa Linia Turystyczna to wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi i MPK-Łódź, a od 2011 roku również Zarządu Dróg i Transportu. Jego celem jest popularyzacja historii miasta i regionu, a w szczególności komunikacji miejskiej przez pryzmat zabytków techniki.
 
W ciągu ostatniej dekady linia wakacyjna startowała m.in. z pętli przy ul. Wycieczkowej czy Zajezdni Dąbrowskiego, a wiodła zawsze na Zdrowie. W 2007 roku linia została wyróżniona w plebiscycie Łódzkie Top Ten, a w 2011 roku otrzymała Punkt dla Łodzi w kategorii "Atrakcje" za żywe spotkanie z historią komunikacji miejskiej.
Obsługę linii turystycznej stanowią wolontariusze z KMST, wyposażeni w oryginalne akcesoria konduktorskie. Na linii obowiązują bilety i taryfy Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi, czyli takiej, jak w każdym łódzkim tramwaju czy autobusie. Można je nabyć u konduktorów.

1,30 / 2,60 - bilet 40-minutowy - obowiązuje w obu strefach taryfowych
1,90 / 3,80 - bilet jednoprzejazdowy miejski - na przejazd w granicach Łodzi
2,20 / 4,40 - bilet jednoprzejazdowy aglomeracyjny - na całą trasę
7,20 / 14,40 - bilet 24-godzinny aglomeracyjny - na całą trasę

Strefa taryfowa znajduje się na przystanku Smulska (pierwszy przystanek za zajezdnią Brus w stronę Konstantynowa).

Rozkład jazdy

ODJAZDY Z TELEFONICZNEJ:
11:20, 14:38, 18:06
ODJAZDY Z LUTOMIERSKA:
12:51, 16:37, 19:37
(godziny odjazdów mogą ulec zmianie - prosimy sprawdzić rozkład jazdy)
 
Informacja prasowa Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi
 
Zdjęcia: Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, (al)
poniedziałek, 30 czerwca 2014

ŁKA z PŁ i darmowym WiFi

Nowoczesne technologie połączyły Łódzką Kolej Aglomeracyjną i Politechnikę Łódzką. Porozumienie w tej sprawie podpisali marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, prorektor PŁ prof. Sławomir Wiak oraz prezes ŁKA Andrzej Wasilewski. Zbiegło się to z przygotowaniami do uruchomienia w pociągach bezpłatnego dostępu do internetu.
 
Podpisanie listu intencyjnego dotyczy współpracy ŁKA z PŁ w obszarach:
- naukowym, w ramach którego Politechnika podzieli się swoim doświadczeniem i wsparciem w szczególności w zakresie udostępnienia aplikacji mobilnych na potrzeby pasażerów ŁKA;
- dydaktycznym, dzięki czemu ŁKA utworzy program praktyk dla studentów. Politechnika będzie konsultować treści programów studiów pod kątem treści oczekiwanych przez ŁKA, w szczególności na kierunku Transport;
- wzajemnej promocji. To oznacza, że PŁ będzie informować o usługach transportowych partnera, a spółka kolejowa o usługach edukacyjnych Politechniki Łódzkiej wśród pasażerów.
Partnerzy zamierzają też wspólnie ubiegać się o możliwość wsparcia projektów z funduszy zewnętrznych, w tym środków unijnych przeznaczonych na rozwój nauki i nowoczesnych technologii.
- Z Politechniką Łódzką współpracujemy w zasadzie od początku powstawania Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej - mówił marszałek Witold Stępień. - Podpisywane porozumienie formalizuje i rozszerza tę współpracę o kolejne - bardzo ważne dziedziny, dzięki którym zyskają pasażerowie. Tak będzie z pewnością dzięki aplikacjom mobilnym pisanym przez informatyków PŁ do wykorzystania w naszych pociągach.
Marszałek poinformował też na konferencji, że od września w pociągach ŁKA będzie można bezpłatnie korzystać z internetu za pomocą WiFi. - Uczniowie dojeżdżający do szkół już mogą się zaopatrywać w tablety i smartfony - żartował Witold Stępień.
Internet w pociągach zainstaluje firma Stadler Polska - producent pociągów Flirt jeżdżących we flocie ŁKA.
(mm/jg)
Dział: Kultura / Nauka
poniedziałek, 30 czerwca 2014

Dni Drzewicy na sportowo

Podczas Dni Drzewicy oddany został do użytku odnowiony stadion Miejsko Gminnego Klubu Sportowego. Wydarzenie zbiegło się z rocznicą 90-lecia „Gerlacha” Drzewica. Jubilatom nowego obiektu gratulował wicemarszałek województwa łódzkiego Artur Bagieński.
 
Stadion został zbudowany w zasadzie od podstaw, bo prace rozpoczęły się w ubiegłym roku od rozbiórki starego obiektu. Dopiero potem wybudowane zostały trybuny z 1130 fotelikami, nowe ogrodzenie stadionu i boiska, ławki dla rezerwowych i parking. Prace wykonała firma Impex z Łasku. Inwestycja kosztowała 1 mln 226 tys. zł.
(jg)
poniedziałek, 30 czerwca 2014

Truskawkowy Buczek

Buczek - stolica polskiej truskawki - obchodził swoje święto. Jak co roku podsumowanie zbiorów tych owoców obchodzone było tutaj z wielką pompą. Przez dwa dni bawiło się w Buczku tysiące ludzi, a wszystko wokół było truskawkowe.
 
- W zasadzie hymnem Buczku powinien być  utwór Beatlesów o truskawkowym polu - żartował wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, który razem z ministrem sportu Andrzejem Biernatem odebrali tego dnia honorowe obywatelstwo Buczku.
Gmina słynie z tego, że tutaj uprawianych jest najwięcej truskawek w województwie łódzkim. W związku z tym raz w roku buczkowianie hucznie świętują zbiory tych owoców. Wystawiane są stragany, wesołe miasteczko, przez całe dni trwają koncerty i zabawa. W tym roku zagrali m.in. Boney M., Piersi czy Maryla Rodowicz.
W ten weekend rozstrzygnięte zostały również konkursy z truskawką w roli głównej. Specjalna komisja, której przewodniczył marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień wybrała m.in. najsmaczniejsze ciasto truskawkowe i nalewkę z truskawek. W jury byli m.in. minister rolnictwa Marek Sawicki i wojewoda Jolanta Chełmińska.
Święto truskawki w Buczku jest jedną z imprez promujących województwo łódzkie. Impreza, jako marka regionu, jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.
(jg)
poniedziałek, 30 czerwca 2014

Sobótki na początek wakacji

Sezon wakacyjny rozpoczęty. Jedną z pierwszych imprez były Sobótki nad zalewem Próba w gminie Brzeźnio. Udanej zabawy i wakacji życzył wszystkim marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Imprezę odwiedziła również wicemarszałek Dorota Ryl.
 
Na scenie wystąpili lokalni artyści, którzy swych sił próbowali w ogólnopolskich programach rozrywkowych typu „talent show”. Imprezę rozpoczął występ kapeli podwórkowej z Brzeźnia. Publiczność obejrzała występy tancerzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźniu. Na scenie zaprezentował się Marek Born oraz Delfina i Bartek. Dzieci i ich rodziców do wspólnej zabawy zachęcali klauni Rupert i Rico. Publiczność rozbawiał również kabaret NOC. Gwiazdą był zespół BE. MY.
(al)
poniedziałek, 30 czerwca 2014

„Ełką” na Kolory Polski

Na inaugurację festiwalu Kolory Polski łodzianie mogli skorzystać ze specjalnej oferty. Na zaproszenie marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia 60 melomanów wzięło udział w specjalnym wyjeździe pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na koncert Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej w Klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu.
 
Organizowany od 15 lat przez Filharmonię Łódzką Festiwal „Kolory Polski” to największe w Polsce przedsięwzięcie łączące kulturę wysoką z turystyką. Koncert inaugurujący tegoroczną edycję odbył się w zabytkowym Klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu. Po raz pierwszy mieszkańcy województwa mogli wybrać się na koncert specjalnym pociągiem, który wyruszył w sobotę z Dworca Łódź Kaliska o godzinie 16.26. Z dworca w Sieradzu pasażerowie przejechali autobusami na Plac Wojewódzki, skąd przespacerowali na Stary Rynek w Sieradzu. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta wszyscy otrzymali przewodniki i mapki, co umożliwiło indywidualne zwiedzanie miasta. Jedna z sióstr urszulanek oprowadziła uczestników wyjazdu po zabytkowym klasztorze.
Koncert „Pora na Smyczki” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Wysłuchało go blisko 500 osób. Utwory pod batutą Adama Klocka wykonali: znakomity skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz artyści Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego „Sinfonietty”. W repertuarze koncertu znalazły się utwory: W. Kilar – „Orawa”, A. Vivaldi – Koncerty skrzypcowe op. 8 nr 1-4 „Cztery pory roku” – H.M. Górecki „Trzy utwory w dawnym stylu”.
(mm)
Dział: Kultura / Nauka
poniedziałek, 30 czerwca 2014

Archidiecezjalne jubileusze

Abp Marek Jędraszewski w Łódzkiej Archikatedrze sprawował Mszę Świętą z okazji 10-lecia metropolii łódzkiej, 10. rocznicy ustanowienia metropolitą arcybiskupa Władysława Ziółka, pierwszej rocznicy przyjęcia przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego paliusza z rąk papieża Franciszka i 17. rocznicy jego sakry biskupiej.
 
Na zakończenie uroczystości siedem kobiet złożyło na ręce arcybiskupa Marka Jędraszewskiego przyrzeczenie modlitwy w jego intencji - tzw. Margaretkę. Będą odtąd codziennie modlić się o zdrowie duszy i ciała, o niezłomną wiarę, wierność Chrystusowi, o pełnię radości niebieskiej, o mądrość, czystość, miłość, pokój serca, o wytrwanie w woli Bożej, o ochronę przed wszelkim złem, o szczególną opiekę Niepokalanego Serca Matki Boskiej Kapłańskiej i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
 
Metropolię łódzką powołał Ojciec Święty Jan Paweł II, 25 marca 2004 roku. Podniósł również biskupa ordynariusza archidiecezji łódzkiej do godności metropolity łódzkiego. Do nowo utworzonej metropolii została włączona diecezja łowicka.
 
Informacja prasowa Archidiecezji Łódzkiej
Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień zapowiedział, że od soboty (28 czerwca) na bilecie łódzkiego MPK będzie można podróżować również pociągiem. I to nie tylko na trasie obsługiwanej przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, ale również wszystkie inne, po których jeżdżą Przewozy Regionalne. Z promocji, która będzie obowiązywać przez wakacje, będzie można skorzystać na całym terenie administracyjnym Łodzi.
 
Jak to będzie wyglądać w praktyce? Po podróży autobusem albo tramwajem, jeśli bilet czasowy wciąż będzie ważny, możemy się przesiąść do pociągu ŁKA albo Przewozów Regionalnych i dojechać do interesującego nas przystanku. Jadąc najpierw pociągiem, możemy nieskasowany bilet pokazać konduktorowi, który wpisze na nim moment skasowania.
Przystanki kolejowe, na które można dojechać w ten sposób, to: Andrzejów, Chojny, Dąbrowa, Kaliska, Lublinem, Olechów, Pabianicka, Radogoszcz Zachód, Widzew, Żabieniec.
- Nasza akcja ma na celu przyzwyczajenie łodzian do korzystania z połączeń kolejowych - mówi marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. - Chcemy też, żeby wiedzieli, że mają alternatywę dla komunikacji miejskiej. To w czasie remontów może okazać się bardzo cenne.
Uczestnicząca w konferencji prasowej Elżbieta Nowak, dyrektor Przewozów Regionalnych w Łodzi, zapowiedziała, że oferta spółki na trasach łódzkich w wakacje będzie rozszerzona i zachęcała do zapoznania się z rozkładami jazdy na stronach internetowych przewoźnika.
jg
25 czerwca 2014 r. Zarząd Województwa Łódzkiego podjął uchwałę w sprawieprzyjęcia „Programu rozwoju kultury w województwie łódzkim na lata 2014-2020”. Celem Programu jest wytyczenie kierunków polityki kulturalnej w województwie łódzkim oraz przedstawienie rekomendowanych działań dla rozwoju kultury w regionie na lata 2014-2020. Samorząd Województwa Łódzkiego przyjmuje na siebie rolę inicjującą i koordynującą politykę kulturalną regionu, ponadto pełni rolę inspirującą samorządy lokalne oraz wszelkich nadawców i odbiorców komunikatów kultury do współdziałania na rzecz rozwoju regionu.

Pierwszym etapem wdrażania Programu jest możliwość zgłaszania do Departamentu Kultury i Edukacji przez podmioty działające w sektorze kultury, a także jednostki samorządu terytorialnego projektów wpisujących się w działania w ramach Programu. Projekty będą zgłaszane na podstawie przesłanych formularzy.

Zgłoszone fisze projektowe zostaną przeanalizowane pod kątem spójności z założeniami Programu. Powstanie baza projektów z całego regionu. Umożliwi to Samorządowi Województwa poznanie oczekiwań i planów jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz ułatwi zaprogramowanie stosownych działań/ zaproponowanie rozwiązań i narzędzi odpowiadających na potrzeby regionu. Baza ta będzie stanowić załącznik do Programu. Uwaga - zgłoszenie projektu i wpisanie do bazy nie jest jednoznaczne z finansowaniem projektu!

Fisze projektowe należy przesyłać do dnia 12 września 2014 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje na temat programu, trybu jego wdrażania oraz sam dokument dostępne są w zakładce: Program Rozwoju Kultury.

Więcej informacji na temat Programu oraz zgłaszania projektów udziela Departament Kultury i Edukacji: p.o. Naczelnika Wydziału ds. Monitorowania Instytucji Kultury, p. Barbara Fronczkowska, tel. 42 291 97 18, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.