Ukraina - obwód wołyński

12-15 listopada 2015 – przyjęcie delegacji ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu.  Wydarzenie w ramach VIII Konferencji Ratownictwa Medycznego, organizowanej przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi – Szpitalny Oddział Ratownictwa Medycznego.
 
15-20 października 2015 – połączona wizyta lekarzy ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu w Województwie Łódzkim oraz wizyta lekarzy z Województwa Łódzkiego w placówkach medycznych Obwodu Wołyńskiego. Lekarze z obwodu wołyńskiego odwiedzili Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika  w Łodzi, Szpitalny Oddział Ratownictwa Medycznego, Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie dla Dzieci, Wojewódzki Szpital im. Prymasa Kard. St. Wyszyńskiego w Sieradzu oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Warcie. Goście w każdej z placówek mieli możliwość zapoznania się na wytypowanych oddziałach z warunkami pracy personelu medycznego oraz z najnowszym sprzętem ratowniczym i diagnostycznym. Lekarze z Wołynia zapoznali się także z zasadami funkcjonowania hospicyjnej i paliatywnej opieki w domu pacjentów, odwiedzając Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie dla Dzieci. W kolejnym etapie lekarze z jednostek podległych Samorządowi Województwa Łódzkiego zwiedzili w Obwodzie Wołyńskim kilka placówek medycznych oraz uczestniczyli w pracy lekarzy ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu jako konsultanci. Powstały propozycje wielu wspólnych inicjatyw i działań. Województwo Łódzkie rozpoczęło realizację wspólnych inicjatyw ze Stowarzyszeniem Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu w 2014 r. przy okazji przekazania darów szpitali z naszego regionu – środków opatrunkowych dla szpitali ukraińskich. Stowarzyszenie było jednym z dwóch odbiorców w/w środków. Projekty są realizowane przy wsparciu Konsulatu Generalnego w Łucku, który aktywnie angażuje się we współpracę międzyregionalną.

15 listopada 2014 – Festiwal Tansmana i koncert ukraińskiej pianistki. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pabianicach odbył się koncert poświęcony 70-leciu urodzin słynnego polskiego pianisty, laureata Konkursu Chopinowskiego. W koncercie, gościnnie, wystąpiła pianistka – Narodowa Artystka Ukrainy – Ethella Chupryk, związana z filharmoniami: lwowską i wołyńską. Koncert Ethelli Chupryk zorganizowało Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze w Pabianicach i Centrum Edukacji i Rozwoju Artystycznego Vox Artis, również z Pabianic. Artystce towarzyszyła delegacja z obwodu wołyńskiego, w tym reprezentant mediów wołyńskich. Goście, na zaproszenie organizatorów festiwalu, uczestniczyli także w uroczystości inaugurującej Tansman Festival 2014, w koncercie Jordi Savala.
 
6-8 marca 2014 – Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej UMWŁ dostarczył transport materiałów higienicznych i opatrunkowych do dwóch regionów partnerskich na Ukrainie – obwodów winnickiego i wołyńskiego. Inicjatywa zorganizowania zbiórki materiałów i ich przekazania stronie ukraińskiej pochodziła od Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego Departament Polityki Zdrowotnej UMWŁ i jednostki ochrony zdrowia, podległe Samorządowi Województwa Łódzkiego zorganizowały zbiórkę materiałów, wykorzystując zarówno przedmioty znajdujące się aktualnie w magazynach, jak również składając specjalne zamówienia. Podmioty zaangażowane w inicjatywę:
§  Wojewódzkie Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządów Ruchu im. Radlińskiego
§  Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
§  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Pirogowa
§  Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach.
Za koordynację działań (przygotowanie materiałów, organizację środków transportu i realizację samego przewozu) odpowiadał Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej, któremu radami służyły następujące instytucje: Izba Celna w Łodzi, Konsulat Generalny RP w Łucku, Konsulat Generalny RP w Winnicy.
Zebrane materiały zawierały podstawowe środki opatrunkowe, niezbędne w czasie działań ambulatoryjnych, dopasowane strzykawki i igły jednorazowe. Dodatkowo przekazano stronie ukraińskiej specjalistyczne opatrunki żelowe, wykorzystywane przy leczeniu oparzeń. Dary zostały przekazane do Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu i dostarczone do Miejskiego Szpitala Pogotowia Ratunkowego w Winnicy.
 
4-6 listopada 2013 – udział Województwa łódzkiego w uroczystościach „Ogień Niepodległości” w Kostiuchnówce na Wołyniu. Przywiezienie ognia do Polski, w celu zapalenia go w dniu Święta Niepodległości Polski 11 listopada.
 
16-18 września 2013 – realizacja projektu „Nasze dziedzictwo – Nasze muzea. Polsko-ukraińskie warsztaty muzeów regionów partnerskich Województwa Łódzkiego”, prowadzonego przez Województwo Łódzkie, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej”. W Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku na Ukrainie odbyły się dwudniowe warsztaty, w których udział wzięli muzealnicy z Łódzkiego oraz Obwodu Wołyńskiego i Obwodu Winnickiego na Ukrainie.
 
15-18 czerwca 2013 – X Festiwal Muzyczny „Strawiński i Ukraina” na Wołyniu. Reprezentantami naszego regionu byli: prof. Maria Korecka-Soszkowska, prof. Andrzej Wendland i Daniel Rybak oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Tematem przewodnim, jaki zaprezentowali zaproszeni goście była twórczość Aleksandra Tansmana – wieloletniego przyjaciela i biografa Igora Strawińskiego. Prof. Andrzej Wendland wystąpił z wykładem w Liceum Muzycznym im. Igora Strawińskiego z wykładem; „Tansman – Strawiński – przyjaciele i artyści. O wzajemnych relacjach w życiu i muzyce w 100. rocznicę premiery Święta Wiosny”. Pianiści zagrali utwory Tansmana i Prokofiewa. Równolegle przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego pod przewodnictwem Małgorzaty Kani – zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji spotkali się z Aleksandrem Kirylukiem – wicegubernatorem obwodu wołyńskiego oraz z przedstawicielami Wydziału Kultury i muzeów w sprawie omówienia spraw organizacyjnych związanych z projektem „Nasze dziedzictwo – nasze muzea. Polsko-ukraińskie warsztaty muzeów regionów partnerskich województwa”, jaki Łódzkie zamierza zrealizować z  obwodem wołyńskim we wrześniu 2013 r.
 
21 lutego 2013 – Koncert Chopinowski w Akademii Muzycznej w Łodzi, na którym zaprezentowała się ukraińska pianistka Etella Czupryk. Koncert zorganizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Etella Czupryk-Kotiuk przyjechała do Polski wraz z delegacją Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej i Filharmonii Wołyńskiej. Podczas dwudniowej wizyty odbyły się robocze spotkania z przedstawicielami regionu łódzkiego i dyrekcją Filharmonii Łódzkiej, dotyczące wspólnych projektów
 
31.01-2.02.2013 – wizyta w regionie partnerskim. W delegacji uczestniczyli m.in.: Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, wicemarszałek województwa łódzkiego Dorota Ryl, łódzki komendant wojewódzki PSP w Łodzi nadbryg. Andrzej Witkowski oraz łódzki kurator oświaty Jan Kamiński. Podczas pobytu na Ukrainie odbyło się spotkanie dwustronne w siedzibie gubernatora z władzami obwodu wołyńskiego, w ramach którego wymieniono poglądy na temat realizacji założeń dot. wzajemnej współpracy i perspektyw jej dalszego rozwoju. Łódzki kurator oświaty uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Uniwersytetu w Łucku, który pragnie podpisać umowę o współpracy z Uniwersytetem Łódzkim
 
16-19 sierpnia 2012 – XIV edycja Harcerskiej Służby Pamięci na Wołyniu. Reprezentacja Województwa Łódzkiego po raz kolejny odwiedziła Kostiuchnówkę, gdzie oddano hołd poległym tutaj żołnierzom, którzy pod wodzą Józefa Piłsudskiego walczyli o niepodległość Polski. W uroczystościach upamiętniających walki legionistów z lat 1915-1916 uczestniczyli m.in. senator Ryszard Bonisławski, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska i Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dorota Ryl.
 
10-18 czerwca 2012– Międzynarodowy Festiwal „Strawiński i Ukraina” w Łucku. Zainteresowanie udziałem w festiwalu okazała Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, proponując możliwość wykonania utworów Igora Strawińskiego, kompozytora, mającego polskie korzenie ze strony ojca oraz utworów Aleksandra Tansmana – kompozytora, urodzonego w Łodzi, który był zarówno przyjacielem, jak i biografem Strawińskiego.  Udział studentów Akademii Muzycznej w Łodzi, jedynej tego typu szkoły artystycznej w Województwie Łódzkim, był doskonałą promocją Województwa Łódzkiego i jego dorobku artystycznego w regionie wołyńskim.
 
15-16 kwietnia 2011 – I Konferencja Współpracy Województwa Łódzkiego z Obwodem Wołyńskim w Łucku. Przed rozpoczęciem konferencji w gabinecie Gubernatora Obwodu Wołyńskiego – Borysa Klimczuka, miało miejsce spotkanie Jolanty Chełmińskiej – Wojewody Łódzkiego, Doroty Ryl – Wicemarszałka Województwa Łódzkiego oraz Tomasza Janika – Konsula Generalnego RP w Łucku z władzami samorządowymi Obwodu Wołyńskiego, na którym omówiono dotychczasowe kontakty i perspektywy dalszej współpracy regionów partnerskich. Przybyłych na konferencję gości powitał Eduard Stojew – zastępca Przewodniczącego Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej. W trakcie spotkania przedstawiono prezentacje wydziałów Administracji Obwodowej oraz służb mundurowych i organizacji pozarządowych, po czym odbyła się dyskusja pomiędzy odpowiednimi jednostkami obu regionów, powiązanych od blisko roku czterostronną umową o współpracy. Równolegle odbywało się spotkanie przedsiębiorców i przedstawicieli firm, zarówno polskich, jak i ukraińskich, na którym określano możliwości i potrzeby gospodarcze obu stron. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zagadnienie tworzenia małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Obwodu Wołyńskiego, w czym region łódzki posiada duże doświadczenie. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego w spotkaniu przedsiębiorców wziął udział Janusz Baranowski - p.o. Dyrektora Departamentu ds. Przedsiębiorczości. Przedstawiciele firm  nawiązali cenne kontakty. W drugim dniu wizyty delegacja Województwa Łódzkiego, z towarzyszącymi przedstawicielami administracji wołyńskiej i konsula odwiedziła kościół katolicki i uczestniczyła w wizycie u biskupa Marcjana Trofimiuka, a następnie przejechała do Kostiuchnówki, miejsca upamiętniającego ważne historyczne wydarzenia z lat 1915-16 organizowany jest letni obóz harcerski. Właśnie tam, swoje najcięższe walki stoczyła 1. Brygada Legionów Polskich pod dowództwem samego Piłsudskiego. W Kostiuchnówce od ponad 10 lat harcerze z Województwa Łódzkiego odnawiają i pielęgnują groby legionistów. Tam też, dzięki staraniom Wojewody Łódzkiego i władz Obwodu Wołyńskiego w odnawianym aktualnie budynku dawnej szkoły polskiej, wzniesionej w dwudziestoleciu międzywojennym pod polskimi rządami, a niszczejącym przez wiele lat, powstaje Centrum Polsko-Ukraińskiej Współpracy na Wołyniu. O zaangażowaniu harcerzy i historii walk Legionów opowiadał Jarosław Górecki – Pełnomocnik ds. Wschodu Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP. Dzięki wysiłkowi harcerzy na kilku cmentarzach wołyńskich, między innymi w Kostiuchnówce, Maniewiczach, Jeziornie i Kowlu zostały odrestaurowane całe kwatery poległych legionistów, policjantów, harcerzy, na których delegacja Województwa Łódzkiego złożyła kwiaty i zapaliła znicze, oddając hołd Polakom, poległym na ziemi wołyńskiej
 
25-27 lutego 2011 – udział pracowników Wydziału Turystyki Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej w targach turystycznych „Na Styku Kultur”.
 
3-5 września 2010 – udział delegacji Obwodu Wołyńskiego w VII Jarmarku Wojewódzkim.
 
26 sierpnia 2010  – podpisanie czterostronnej umowy o współpracy między Województwem Łódzkim a Obwodem Wołyńskim. Podpisanie umowy poprzedziła wizyta w Szkole Polskiej i obozie harcerskim w Kostiuchnówce, gdzie polscy i ukraińscy harcerze od lat systematycznie porządkują i odnawiają groby polskich legionistów z lat 1915-16.
 
26-28 lutego 2010 – udział delegacji Obwodu Wołyńskiego w Międzynarodowych Targach Turystycznych „Na Styku Kultur”. Prezentacja walorów regionu na stoisku promocyjnym.
 
4-5 września 2009 – udział delegacji Województwa Łódzkiego w II Forum Inwestycyjnym i Międzynarodowej Wystawie „Wołyń Agro-2009”. Podczas wizyty delegacji wyrażono wolę podpisania umowy czterostronnej, ze strony polskiej przez Wojewodę Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego, a ze strony ukraińskiej – przez Przewodniczącego Obwodowej Administracji Państwowej i Przewodniczącego Rady Obwodowej.
 
10-13 maja 2009 – wyjazd delegacji Województwa Łódzkiego do Łucka i Kostiuchnówki na spotkanie z  Konsulem Generalnym RP i Gubernatorem w sprawie utworzenia Młodzieżowego Centrum Dialogu Polska – Ukraina
 
Grudzień 2006 – Urząd Marszałkowski w Łodzi współorganizuje akcję charytatywną dla najuboższych dzieci polskiego pochodzenia na Wołyniu. 150 dzieci z powiatów kowelskiego i maniewickiego otrzymuje paczki świąteczne dzięki zaangażowaniu Zarządu Województwa Łódzkiego.
 
Listopad 2006 – wizyta w Łodzi delegacji z Powiatu Maniewickiego. Starosta z Maniewicz deklaruje chęć współpracy gospodarczej z powiatami z Województwa Łódzkiego. Zarząd Województwa Łódzkiego sprzyja rozwojowi kontaktów pomiędzy powiatem zgierskim i powiatem maniewickim.
 
Listopad 2006 – delegacja Województwa Łódzkiego pod przewodnictwem Doroty Biskupskiej-Neidowskiej, Członka Zarządu Województwa Łódzkiego, wspierając ideę odnawiania polskich cmentarzy na Wołyniu, udała się na uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej, będącej dokumentacją prac nad odnawianiem cmentarzy w Kostiuchnówce, Jeziornej, Wołczewsku, Maniewiczach. Delegacja Województwa Łódzkiego wspólnie z władzami Wołynia, a także z Ambasadorem RP w Kijowie, Jackiem Kluczkowskim oraz Konsulem w Łucku Wojciechem Gałązką uroczyście otworzyła sztafetę „Po Ogień Niepodległości”, która wyruszyła z Łucka do Łodzi, Krakowa i Warszawy.
 
Wrzesień 2005 – delegacja Województwa Łódzkiego pod przewodnictwem Doroty Biskupskiej-Neidowskiej przebywała w powiatach kowelskim (m. Kowel) oraz maniewickim (m. Maniewicze) na konferencji „Dialog Edukacyjny”. Delegację Województwa Łódzkiego podjął wicegubernator Wołynia.
 
Luty 2005 – przyjazd do Łodzi delegacji z Łucka pod przewodnictwem wicemera miasta Światosława Krawczuka. Delegacja z Łucka przybyła na turniej piłki halowej dla weteranów futbolu.
 
2000 – nawiązanie współpracy zapoczątkowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki, dzięki zaangażowaniu Chorągwi Łódzkiej ZHP w Harcerską Służbę Pamięci na Wołyniu.