Niemcy: Land Badenia-Wirtembergia

15-16 września 2015 – udział w konferencji INTERGEO 2015 w Stuttgarcie oraz towarzyszącym jej targom geodezyjnym. Konferencja i targi INTERGEO to najważniejsze międzynarodowe wydarzenia z dziedziny geodezji. Podczas konferencji prezentowane były rozwiązania oraz plany na przyszłość w zakresie geodezji, geoinformacji i geomatyki. Wskazywano również na problemy pojawiające się podczas obsługi dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych przestrzennych (Big Data). Prezentacje podczas konferencji były omawiane przez przedstawicieli niemieckich instytucji związanych z geodezją, przedstawicieli najbardziej liczących się w branży geodezyjnej firm komercyjnych oraz przedstawicieli środowisk akademickich. Konferencji towarzyszyły targi, w których uczestniczyło ponad 500 wystawców z całego świata, w tym kilka firm z Polski.

9-12 kwietnia 2015 – udział w targach SLOW FOOD Stuttgart. Targi SLOW FOOD to międzynarodowe targi dobrego smaku i produktów regionalnych, w których nasz region uczestniczył po raz drugi. Na stoisku Województwa Łódzkiego nie zabrakło specjałów takich jak soki jabłkowe od firmy Vero z Dmosina, słodkości od Słodkiego Natchnienia z Łęczycy oraz zdrowych chipsów jabłkowych od firmy OwoChips z Łodzi. Na stoisku Województwa Łódzkiego prezentowane były produkty, które zgodnie z regulaminem targów SLOW FOOD  zostały wcześniej zgłoszone i zaakceptowane przez specjalną komisję i organizatorów pod względem ich składu oraz naturalnego sposobu produkcji.
 
3-6 listopada 2014 – misja gospodarcza Województwa Łódzkiego do Kraju Związkowego Badenia Wirtembergia. Firmy, których przedstawiciele wzięli udział w misji to: Atlas Sp z o.o., Ichem Sp z o.o., Bio-Tech Consulting Sp. z o.o., Farma Sp z o.o. oraz SKB Sp z o.o. Łódzkim przedsiębiorcom umożliwiono nawiązanie kontaktów handlowych z niemieckimi, w tym badeńskimi podmiotami gospodarczymi, przeprowadzenie rozmów z przedstawicielami niemieckich i międzynarodowych izb gospodarczych oraz zorganizowano spotkania z przedstawicielami Rządu Badenii Wirtembergii z Ministerstwa Stanu i Ministerstwa Gospodarki. Wszyscy uczestnicy misji brali udział w targach Global Connect – międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej, dzięki której bliżej poznali oni specyfikę funkcjonowania niemieckiego rynku i wymienili doświadczenia. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu pod nazwą  „Misje gospodarcze Województwa Łódzkiego do Kraju Związkowego Styrii oraz Badenii Wirtembergii”  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013.
 
26.10-1.11.2014 – wizyta nauczycieli z Badenii Wirtembergii. Na zaproszenie Marszałka, Województwo Łódzkie odwiedziła grupa 14 osób: nauczycieli i przedstawicieli Ministerstwa Kultury Młodzieży i Sportu tego landu. Wizyta była wynikiem współpracy, jaka zawiązała się w listopadzie 2013 roku. Wówczas grupa 20 nauczycieli języka niemieckiego z Województwa Łódzkiego została zaproszona do udziału w tygodniowym szkoleniu we Freiburgu w zakresie metodyki i dydaktyki nauczania języka niemieckiego. W ramach przygotowanego programu delegacja niemiecka uczestniczyła w hospitacja w szkołach oraz na wydziale filologicznym UŁ, zwiedzała Łódź oraz województwo: Nieborów, Maurzyce i Łowicz. Program wizyty został przygotowany przy współpracy z Centrum Egzaminacyjnym Instytutu Goethego w Łodzi i Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Nauczyciele niemieccy uczestniczyli w hospitacjach na Uniwersytecie Łódzkim oraz w szkołach: Szkoła Społeczna Towarzystwa Oświatowego Edukacja, Gimnazjum nr 43, Szkoła Podstawowa nr 162, VIII L.O., Zespól Szkół Społecznych na ul. Czerwonej.
 
9-14 kwietnia 2014 – Województwo Łódzkie uczestniczyło w Międzynarodowych Targach SLOW FOOD w Stuttgarcie – stolicy regionu partnerskiego Badenia-Wirtembergia. Głównym założeniem targów jest promowanie regionalnej, naturalnej żywności, będącej przeciwieństwem żywności typu fast food. Partnerem targów jest włoska organizacja SLOW FOOD, która propaguje ideę dobrego smaku produktów żywnościowych oraz czerpania radości i zadowolenia z jedzenia. Targi „Slow Food” są skierowane do szerokiej publiczności, do wszystkich, którzy cenią sobie zdrową i smaczną żywność. Podczas targów wystawcy sprzedają swoje produkty, które m. in. nie mogą zawierać sztucznych dodatków i konserwantów.
Firmy z Województwa Łódzkiego, które zgłosiły się do udziału w targach SLOW FOOD:
-Hektor Sp. z o.o., Działoszyn
-Grupa Producentów Chrzanu i Warzyw "Nadwarcianka" Sp. z o.o., Osjaków
-Słodkie Natchnienie, Łęczyca
-Elita Grupa Producentów Owoców Sp. z.o.o., 95-015 Głowno
-OwoSnacks - Stanislawa Milczewska, Łódź.

24-30 listopada 2013 – Województwo Łódzkie wspólnie z Ministerstwem Kultury Młodzieży i Sportu Badenii-Wirtembergii zrealizowało projekt w obszarze kultury. 20 nauczycieli języka niemieckiego z Województwa Łódzkiego zostało zaproszonych do udziału w tygodniowym szkoleniu (24-30.11.2013 r.) w Studienhaus Wiesneck koło Freiburga.
 
17-19 października 2013– delegacja województwa łódzkiego przebywała w Stuttgarcie na zaproszenie członka rządu Badenii Wirtembergii Pana Petera Friedricha, Ministra Rady Federalnej, Europy i Stosunków Międzynarodowych. 18 października 2013 r. na Zamku w Stuttgarcie Marszałek Witold Stępień oraz Peter Friedrich, Minister Rady Federalnej ds. Europy i Stosunków Międzynarodowych podpisali list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy Województwem Łódzkim a Krajem Związkowym Badenia-Wirtembergia.
 
22-15 stycznia 2013 – wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Stuttgarcie i w Monachium. Jeden z najdynamiczniej rozwijających się landów niemieckich - Badenię-Wirtembergię - odwiedziła delegacja Łódzkiego z Witoldem Stępniem, Marszałkiem Województwa i Markiem Mazurem, Przewodniczącym Sejmiku. Łódzka delegacja odwiedziła Stuttgart (stolicę Landu) na zaproszenie członka rządu Pana Petera Friedricha, Ministra ds. Europy i Stosunków Międzynarodowych Badenii Wirtembergii i wzięła udział w otwarciu w siedzibie Landtagu wystawy prac młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pod tytułem „… jedziemy do Łodzi”. Przedstawiciele Łódzkiego wzięli także udział w spotkaniu z Guido Wolfem, Przewodniczącym Landtagu Badenii – Wirtembergii oraz przedstawicielami Komisji Współpracy Zagranicznej Landtagu, która przyczyniła się do uchwalenia przez planu sformalizowania współpracy z jednym z polskich regionów. Łódzkie jako pierwsze zostało zaproszone na rozmowy, które zapoczątkowano wizytą parlamentarzystów z Badenii-Wirtembergii w województwie łódzkim we wrześniu ubiegłego roku. Podczas spotkania z Ministrem Peterem Friedrichem rozmawiano o obszarach przyszłej współpracy i planach jej sformalizowania. W Stuttgarcie delegacja zwiedzała wystawę projektu Stuttgart 21, po której oprowadzał burmistrz Stuttgartu Matthias Hahn oraz pani Alice Kaiser, odpowiadający za realizację projektu przebudowy dworca w Stuttgarcie i wpuszczeniu torów kolejowych pod ziemię, podobnie jak to będzie miało miejsce w przypadku dworca kolejowego Łódź Fabryczna.
 
7-11 września 2012 – Marszałek Województwa Łódzkiego gościł przedstawicieli Badenii Wirtembergii.
W składzie delegacji znaleźli się: 
Rita Haller-Haid - Zastępca Przewodniczącego Frakcji SPD i Przewodnicząca Komitetu Europa
Rosa Grunstein - Zastępca Przewodniczącego Frakcji SPD i Przewodnicząca Komitetu Integracji
Helen Heberer - Przewodnicząca Komitetu Nauki Badań i Sztuki
Walter Heiler - Przewodniczący Komitetu Spraw Wewnętrznych
Thomas Leipnitz - Doradca w Parlamencie Frakcji SPD
Wolfgang Drexler - Zastępca Prezydenta Landtagu Badenii Wirtembergii, przewodniczący delegacji.
Celem wizyty było przybliżenie kultury regionu łódzkiego, gospodarki, poziomu innowacyjności, tak aby przekonać zagranicznych gości, iż warto sformalizować współpracę pomiędzy Województwem Łódzkim a Badenią-Wirtembergią. Podczas pobytu w Województwie Łódzkim niemiecka delegacja miała okazję spotkać się w Piotrkowie Trybunalskim z Panem Jackiem Gałkiem - Dyrektorem Generalnym firmy Haering Polska, która jest częścią grupy Haering mającej swą siedzibę w niemieckim Bubsheim, w Badenii- Wirtembergii.
 
8 maja 2012 – spotkanie Marszałka Witolda Stępnia z Antonem Haeringiem, prezesem firmy Hearing prowadzącej działalność w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas spotkania Województwo Łódzkie reprezentowali: Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego; Barbara Woźniak – Dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej; Dorota Wodnicka – p.o. Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji. Wśród zaproszonych gości byli: Anton Haering – Prezes Firmy Haering oraz Jacek Gałek – Dyrektor Haering Polska. Tematem spotkania  były plany dotyczące dalszego rozwoju działalności edukacyjnej firmy i udziału Województwa Łódzkiego w tym przedsięwzięciu. Na spotkaniu ustalono, że  wspieranie rozwoju szkolnictwa zawodowego jest bardzo istotnym elementem stymulowania rozwoju regionu oraz ważnym czynnikiem przyczyniającym się do pozyskiwania nowych inwestorów. Prezes Haering opowiedział o swoich doświadczeniach w prowadzeniu dwóch szkół zawodowych w Niemczech w regionie Badenii-Wirttembergii i o korzyściach jakie połączenie szkolnictwa z gospodarką przyniosło dla tego regionu. „Gdyby Badenia-Wirttembergia 50 lat temu nie zainwestowała w szkolnictwo zawodowe nie byłaby  na takiej pozycji w gospodarce światowej na jakiej znajduje się obecnie” – powiedział Anton Haering. Rozmawiano również o planowanej wizycie przedstawicieli Landtagu Badenii-Wirtttembergii w województwie łódzkim. Pan Haering zaprosił delegację do odwiedzenia swojego zakładu w Piotrkowie Trybunalskim. Światowy lider w branży obróbki skrawaniem Firma Haering Polska jest częścią grupy Haering mającej swą siedzibę w niemieckim Bubsheim w Badenii-Wirtembergii, gdzie została założona w 1961 przez Antona Haeringa. Działalność w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie dziś zatrudnia około 800 pracowników, rozpoczęła w styczniu 2002 roku.

2-5 maja 2008 – delegacja Województwa Łódzkiego odwiedziła dwa z najdynamiczniej rozwijających się landów niemieckich: Badenie-Wirtenbergię i Bawarię, gdzie nasz region miał szansę zaprezentować swój potencjał gospodarczy, kulturalny i turystyczny. Podczas wizyty w Badenii w Izbie Przemysłowo – Handlowej w Stuttgarcie miała miejsce prezentacja gospodarcza Województwa Łódzkiego. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego opowiadali m.in. o kierunkach rozwoju przedsiębiorczości w Łódzkiem oraz budowaniu klimatu inwestycyjnego w województwie. Na spotkaniu swoje atuty prezentowała także Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Bełchatowsko – Kleszczowski Park Technologiczny.  W prezentacji uczestniczyła Elżbieta Sobótka, Konsul Generalny RP oraz Bernd Kobarg, Konsul Honorowy RP w Stuttgarcie. Prezentacjom z dużym zainteresowaniem przyglądali się także zrzeszeni w Izbie przedsiębiorcy z landu Badenia – Wirtembergia, bo prezentacja Województwa Łódzkiego była jedyną taką inicjatywą ze strony polskich regionów. Przedstawiciele Województwa Łódzkiego wzięli także udział w spotkaniu z Peterem Straubem, Przewodniczącym Landtagu Badenii – Wirtembergii. Delegacja Łódzkiego wzięła również udział w obchodach 20-lecia partnerstwa pomiędzy miastem Stuttgartem a Łodzią. Na uroczystościach obecny był m.in. Günther Oettinger, Premier Badenii – Wirtembergii.

16-18 listopada 2005 – Województwo Łódzkie brało udział w wystawie „Miesiąc Książki w Stuttgarcie”. Delegacja Województwa Łódzkiego odbyła spotkania z dyrektorami dwóch bibliotek. Tematem rozmów było nawiązanie współpracy między bibliotekami ze Stuttgartu, a Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Łodzi.

5-7 maja 2005 – w Stuttgarcie odbyło się otwarcie obchodów „Roku Polskiego w Niemczech”.  Z tej okazji w Ratuszu Miasta Stuttgart zostało zorganizowane uroczyste otwarcie wystawy pt.: „Prezentacja Kulturalna Miasta i Regionu Łódzkiego”, na którą składają się cztery prezentacje walorów turystycznych miasta i regionu, plakaty studentów ASP, przygotowane z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia uczelni, jak również plakaty z Muzeum Kinematografii. Przedstawiciele województwa uczestniczyli również w oficjalnym spotkaniu z władzami miasta, na którym omawiano m.in. dotychczasową współpracę oraz kreślono kierunki kooperacji w przyszłości.

15-23 stycznia 2005 – Województwo Łódzkie uczestniczyło w targach turystycznych CMT Stuttgart. Podczas imprezy prezentowano walory turystyczne i kulturalne regionu łódzkiego i miasta Łodzi w ramach promocji Polski w Niemczech w roku 2005.

10-12 września 2004 – w ramach współpracy młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Łodzi wzięła udział w Europejskich Spotkaniach Muzycznych „Eurotreff 2004” w Wehr.

17-25 stycznia 2004 – Województwo Łódzkie zaprezentowało walory turystyczne regionu podczas Międzynarodowej Wystawy Caravaningu i Turystyki CMT w Stuttgarcie. Odbyło się także spotkanie w oddziale niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej DIHK w Stuttgarcie. Główną atrakcją podczas Targów CMT była prezentacja 10 nowych krajów członkowskich UE, w ramach której organizowany był „Dzień Polski”.

16-17 stycznia 2004 – wizyta delegacji Województwa Łódzkiego w Stuttgarcie. Pan Erwin Teufel – Premier Landu został zaproszony do naszego regionu w celu przedstawienia  województwa jako miejsca atrakcyjnego do inwestowania i prowadzenia współpracy między przedsiębiorstwami.

28 października 2003 – spotkanie z władzami Landu Badenia-Wirtembergia w ich przedstawicielstwie w Berlinie. Przeprowadzono rozmowy na temat dalszej współpracy.

12-13 maja 2003 – udział przedstawicieli województwa łódzkiego w 24 posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.

3-5 lutego 2003 – gościła w Łodzi prof. Rita Süssmuth – była przewodnicząca Bundestagu, obecnie przewodnicząca Niemieckiego Związku Uniwersytetów Ludowych i Niemieckiej Fundacji na Rzecz Dzieci i Młodzieży. Podczas spotkania z Marszałkiem Mieczysławem Teodorczykiem poruszono między innymi kwestie związane ze współpracą polsko-niemiecką, szczególnie w kontekście zbliżającego się członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

2002 – w ramach współpracy zorganizowano również sfinansowane przez stronę niemiecką miesięczne kursy językowe i staże w administracji Landu Badenia-Wirtembergia dla pracowników instytucji samorządowych z Województwa Łódzkiego.

Maj 2002 – pobyt w Stuttgarcie grupy germanistów, uczestniczących w Letniej Akademii Doskonalenia Ministerstwa Oświaty Badenii-Wirtembergii.

22–24 stycznia 2002 – wizyta w Stuttgarcie reprezentów Województwa Łódzkiego w celu omówienia ze stroną niemiecką szczegółów przyszłej współpracy między regionami.

Wrzesień 2001 – spotkanie z przedstawicielami Badenii-Wirtembergii podczas imprezy promocyjnej Województwa Łódzkiego w Brukseli.

12 października 2000 – udział Województwa Łódzkiego i Landu Badenia-Wirtembergia w imprezie promocyjnej zorganizowanej w Przedstawicielstwie Landu w Brukseli. Celem prezentacji była promocja potencjału gospodarczego firm województwa łódzkiego oraz lobbing na rzecz Województwa.

Czerwiec 1999 – przebywał w Łodzi Erwin Teufel – Premier Landu Badenia-Wirtembergia w celu omówienia warunków współpracy.