Konkurs na nazwę dla drzewka dwuodmianowej jabłoni – rośliny promującej Województwo Łódzkie

piątek, 15 września 2023

 

Zapraszamy mieszkańców województwa łódzkiego do udziału w Konkursie na nazwę dla drzewka dwuodmianowej jabłoni – rośliny promującej Województwo Łódzkie.

W ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, podejmujemy szereg działań mających na celu polepszenie warunków życia mieszkańców, poprzez zwiększanie terenów zielonych
w ogólnodostępnych przestrzeniach. Zazieleniając łódzkie szczególną uwagę przywiązujemy do drzew owocowych. Te piękne drzewa nie tylko wzbogacają krajobraz, ale także pełnią ważną funkcję ekologiczną. Dostarczają pożywienia owadom i ptakom, stanowiąc jednocześnie schronienie dla drobnych zwierząt, które znajdują w nich ochronę przed drapieżnikami. Drzewa owocowe odgrywają ważną rolę w walce z suszą, pomagają zatrzymać wodę w glebie oraz korzystnie wpływają na kształtowanie przyjaznego mikroklimatu.

Specjalnie na potrzeby naszego województwa, w Ośrodku Elitarnego Materiału Szkółkarskiego Instytutu Ogrodnictwa – Prusy sp. z o.o. powstała wyjątkowa dwuodmianowa jabłoń, której owoce kolorami nawiązują do barw herbu Województwa Łódzkiego. Idea dwuodmianowych jabłek z jednego drzewka, nawiązuje do myśli prof. Szczepana Pieniążka, twórcy nowoczesnego polskiego sadownictwa, długoletniego dyrektora Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. Nasza jabłoń łączy w sobie odmianę owoców o żółtej barwie skórki i aromatycznym miąższu, dojrzewających latem, z odmianą jesienno-zimowych jabłek z czerwonym rumieńcem.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców województwa łódzkiego do wzięcia udziału w Konkursie na nazwę dla drzewka dwuodmianowej jabłoni – rośliny promującej Województwo Łódzkie. Roślina ta będzie naturalnym ambasadorem Województwa Łódzkiego reprezentującym jego walory przyrodnicze, kulturę i historię. Jesteśmy przekonani, że z pomocą mieszkańców znajdziemy nazwę dla tej niezwykłej rośliny. Autor zwycięskiej nazwy otrzyma nagrodę główną w postaci bonu upominkowego o wartości 1000 zł brutto.

Zgłoszenia konkursowe należy przesłać do 31 października na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w formie papierowej na adres: Województwo Łódzkie – Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Departament Klimatu i Turystyki, al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź.