"Weekend w Ogrodzie" Opoczno - Łódź - Opoczno 13.08.2023 r.

środa, 16 sierpnia 2023

Kolejna wycieczka pod szyldem „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” dostarczyła mieszkańcom Opoczna wielu wrażeń. Tym razem ostatnią stacją, na jakiej wysiedli wycieczkowicze, była Łódź Kaliska.

Przewodnicy poprowadzili grupę przez park na Zdrowiu wprost do ogromnego kompleksu, na który składają się ZOO wraz z Orientarium. Po krótki omówieniu topografii miejsca, wszyscy wyruszyli podziwiać faunę z całego świata. Pierwszymi zwierzętami na trasie zwiedzania były – bliskie zagrożenia wyginięciem – psy leśne, zebry Chapmana oraz żyrafy. Przewodnicy opowiadali różne ciekawostki na temat mijanych po drodze zwierząt np. słonie indyjskie mają dużo mniejsze uszy od swoich afrykańskich kuzynów, a pióra świętych ptaków Egiptu – ibisów, mają kolor zjadanego przez nich pożywienia. Najmłodsi uczestnicy wycieczki byli zachwyceni możliwością zobaczenia na żywo jednego z najprzyjaźniejszych zwierząt, jakim jest kapibara. Następnie wszyscy udali się do Orientarium, czyli najnowocześniejszego w Europie pawilonu poświęconego faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich, a zwiedzanie rozpoczyna się od wybiegu dla słoni indyjskich. Niesamowitą atrakcją była również naturalnej wielkości szczęka megalodona – największego na świecie, prehistorycznego rekina – przy której zdecydowana większość wycieczkowiczów postanowiła zrobić pamiątkowe zdjęcia. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił podwodny tunel o długości 26 metrów, bogato zasiedlony przez m.in. ryby gitarowe, unikatowe rekiny brodate czy też płaszczki.

Po krótkim odpoczynku, wszyscy udali się spacerem do położonego nieopodal Ogrodu Botanicznego, mającego charakter parkowo-leśny. Krajobraz urozmaica 12 sztucznie usypanych wzgórz obłożonych granitowymi, wapiennymi i piaskowcowymi blokami skalnymi. Przewodnicy poprowadzili wycieczkowiczów przez ogród japoński, do którego warto wybrać się wiosną, kiedy kwitną wiśnie, żeby choć przez chwilę poczuć wyjątkowy klimat tego kraju. Mijając najwyższe zgrupowanie – Alpinarium, wszyscy udali się do Skansenu Roślinności, składającego się z trzech odrębnych kolekcji roślinnych prezentowanych na tle tradycyjnej wiejskiej zagrody z początków XX w. W kolekcjach tych znajdują się gatunki i odmiany roślin ozdobnych, użytkowych i sadowniczych, które jeszcze w I poł. XX w. powszechnie uprawiano na wsiach w ogródkach przydomowych i sadach tradycyjnych.

W drodze powrotnej przewodnicy tradycyjnie przeprowadzili konkurs krajoznawczy, podczas którego zwycięzcy zostali nagrodzeni turystycznymi upominkami.