Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Szlak samochodowy Front Wschodni 1914-1918

Łódzki odcinek turystycznego szlaku Wschodnioeuropejskiego Frontu I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich zaczął powstawać w 2009 r. z inicjatywy marszałka województwa łódzkiego. Biegnie przez 8 województw od warmińsko-mazurskiego poprzez podlaskie, mazowieckie, łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie do małopolskiego. Na terenie województwa łódzkiego prowadzi przez miejscowości i miejsca związane z bitwą z listopada - grudnia 1914 r. oraz wzdłuż linii frontu na rzece Rawce, gdzie walki toczyły się do końca maja 1915 r. 

Podczas I wojny światowej walki na terenie obecnego woj. łódzkiego toczyły się przez siedem miesięcy.  W dniach 11 listopada - 6 grudnia 1914 r. miała miejsce „operacja łódzka” - największa bitwa manewrowa tamtej wojny. Próba ofensywy na Berlin okazała się dla armii rosyjskiej nieudana. Poległo ok. 200 tysięcy żołnierzy, w tym 110 tys. rosyjskich oraz 90 tys. austriackich i niemieckich. Były wśród nich tysiące Polaków, wcielonych do armii trzech zaborców. Front ustabilizował się 50 km na wschód od Łodzi.

Cały szlak w Łódzkiem liczy ponad 300 km. Walki toczyły się na terenie 93 spośród 177 gmin województwa łódzkiego. Każda z nich ma u siebie pozostałości z I wojny światowej.

Ze względu na chronologię przebiegu walk w 1914 i 1915 r. przyjęto założenie, że początek łódzkiego odcinka szlaku na mapie znajduje się na granicy Łódzkiego z woj. świętokrzyskimi w południowo-wschodniej części regionu. Ponieważ szlak jest samochodowy, jego główna oś biegnie głównymi drogami, które turysta może przemierzać autem bez konieczności zbaczania z wytyczonej trasy. Z Żarnowa poprzez Opoczno, Inowłódz prowadzi na północ, a następnie skręca na Tomaszów Mazowiecki i  w stronę Piotrkowa Trybunalskiego. Z rejonu Rzgowa wiedzie na zachód i północ wzdłuż podstawy wyjściowej natarcia rosyjskiego. Od Łodzi zmierza na wschód, obrazując marszruty odwrotu Rosjan, a później na północ wzdłuż Rawki do Bolimowa, miejsca pierwszego na froncie wschodnim ataku gazowego w maju 1915 r. W tym rejonie szlak przekracza granicę z woj. mazowieckim w kierunku Sochaczewa.

Zapraszamy na wycieczkę w zapomnianą przeszłość i odwiedzenie miejsc, które świadczą o skali i zaciętości walk podczas „operacji łódzkiej”. Są one także świadectwem historycznym wydarzeń, które przyniosły Polsce niepodległość w 1918 r.

Czytany 12 razy