Co można robić w Łódzkiem?

Nie wiecie co można robić w Łódzkiem? My wam podpowiemy!

Jeśli chcesz zostać odkrywcą i wytrawnym podróżnikiem, przemierzając pieszo, rowerem, kajakiem, czy mknąc samochodem wytyczonym szlakiem to koniecznie zajrzyj do województwa łódzkiego. Przeżyjesz przygodę na łonie natury, poznając bogactwo krajobrazowe regionu i jego walory turystyczne. Łódzkie pełne jest architektonicznych perełek, które nie tylko cieszą oczy, ale i przyciągają ciekawą historią. Nic tak nie odpręża, jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu i w otoczeniu zieleni. Świetnym wyborem będą wycieczki do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i Przedborskiego Parku Krajobrazowego, które dzięki sieci malowniczych szlaków turystycznych i urozmaiconemu ukształtowaniu terenu doskonale nadają się do pieszych wędrówek. Pozwól, by urzekła cię sceneria rodem z „Władcy pierścieni” w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, a maszerując z kijami do nordic walking podziwiaj dwustuletnie dęby, graby i sosny, daj się oczarować lazurowej wodzie Niebieskich Źródeł – rezerwatu będącego częścią Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Chcesz wędrować leśnymi ścieżkami pośród stawów, nie opuszczając miasta? Wtedy odwiedź „zielone płuca Łodzi”, czyli Las Łagiewnicki.

Jeżeli masz rower to koniecznie wykorzystaj go do zwiedzania województwa łódzkiego. Bo na miłośników dwóch kółek czeka nie lada gratka! Ponad sto bezpiecznych i dobrze oznakowanych szlaków rowerowych, w tym dwie magistrale Wschód-Zachód i Północ-Południe. Łódzkie szlaki wiodą do niezwykle kuszących zakątków regionu. Miłośnikom historii polecamy Szlak Bursztynowy prowadzący przez niemal całe województwo traktami komunikacyjnymi znanymi od starożytności, Szlak Grunwaldzki oznakowany dla upamiętnienia 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem czy Szlak Carskich Łowów pod Spałą, gdzie chętnie polowali carowie Rosji. Zdrożeni podróżni mogą odpocząć i zrelaksować się, korzystając z leczniczych właściwości wód geotermalnych w Termach Uniejów na szlaku rowerowym Gorących Źródeł. Masz jeszcze do wyboru szlaki: Starych Dworków, Śladami Reymonta, Cudownych Obrazów, W Królestwie Diabła Boruty i wiele innych. Dlatego nie zwlekaj i przyjeżdżaj.

A kiedy zrobi się naprawdę gorąco i temperatura zacznie dawać się we znaki, wybierz kajak, bo gwarantujemy, że w województwie łódzkim będziesz miał pełne ręce… wiosłowania! Entuzjastom kajakarstwa polecamy spływ rzeką Pilicą, meandrującą urokliwie wśród rozległych łąk, lasów czy bagien, gdzie tworzy liczne wyspy i zakola. Koniecznie zrób przystanek pomiędzy Sulejowem a Smardzewicami, gdzie znajduje się Zalew Sulejowski, który daje możliwość uprawiania wielu sportów wodnych. Po spływie Pilicą masz ochotę na więcej? Warto więc spłynąć… Wartą! Ta rzeka jest często wybierana przez turystów na pierwszą przygodę z kajakiem ze względu na piękne widoki i łatwy szlak wodny. Jak już nacieszyłeś oczy wspaniałymi krajobrazami znad Pilicy i Warty to płyniemy dalej, bo przed nami Bzura, której fauna i flora urzekną niejednego turystę. Przyciąga zarówno doświadczonych kajakarzy, jak i raczkujących w tej dziedzinie. Bzura nie jest pozbawiona jazów i progów, a na niektórych odcinkach czekają przenoski czy szybszy nurt wymagający większej ostrożności. Jednak prawdziwego ducha przygody odnajdziesz, spływając Rawką, która ze względu na dziki charakter jest rzeką wymagającą, idealną dla bardziej wprawionych kajakarzy.

Województwo łódzkie ma ponad 200 ośrodków jeździeckich, skąd możliwe są wypady na końskim grzbiecie. Oferuje też cykliczne zawody hippiczne, które odbywają się  w Bogusławicach, Walewicach i Galewicach.

Turysto, na pewno wiesz, że aby w pełni docenić walory jakiegoś miejsca trzeba je zobaczyć. Dlatego zapraszamy do naszego regionu!